reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Jak rozliczyć się ze wodę?

Jak rozliczyć się ze wodę?

Mieszkańcy lokalu wyposażonego w wodomierz regulują należność za wodę według wskazania urządzenia. Natomiast w lokalach niedomiarowych, czyli bez wodomierza, mieszkańcy dodatkowo regulują różnicę między kwotą wskazaną przez główny wodomierz w bloku i sumą kwot wskazanych przez poszczególne wodomierze.

Legalizacja wodomierza

Aby można było płacić według wskazań wodomierza, nie wystarczy tylko go zainstalować. Urządzenie musi spełniać pewne wymagania. Po pierwsze wodomierz powinien mieć ważna i nienaruszalną cechę legalizacyjną. Składa się nią cecha właściwego urzędu podlegającemu organowi administracji miar oraz cecha roczna. Cecha legalizacyjna zabezpieczana jest przez charakterystyczną plombę. Jest to dowód legalizacji wodomierzy. Kupując nowe urządzenie należy sprawdzić, czy posiada ona tzw. legalizację pierwotną.

Legalizacji pierwotnej dokonuje producent lub dystrybutor. Po upływie ważności legalizacji pierwotnej należy dokonać legalizacji wtórnej. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu urządzenia, jest nim osoba, która go zakupiła za własne pieniądze. W interesie najemcy jest, by lokal wyposażony był w wodomierz, więc często to najemca jest właścicielem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by to właściciel lokalu przejął obowiązki konserwacji, naprawy i legalizacji urządzenia.

Okres ważności legalizacji zależy od strumienia objętości wody, oraz tego czy jest to woda zimna czy ciepła. Średnio okres wynosi około 5 lat. Po tym okresie urządzenie musi zostać poddane regeneracji i legalizacji wtórnej. Celem ponownej legalizacji jest sprawdzenie, czy urządzenie nadal jest sprawne, czy zachowuje parametry z momentu kupna. Dodatkowo w punktach legalizacji wodomierzy urządzenia czyści się i reguluje.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Warto pamiętać, że legalizacja traci ważność również jeżeli urządzenie zostanie uszkodzone, zniszczy się lub uszkodzi cecha legalizacyjna lub zabezpieczająca.

Ustawa „Prawo o miarach” przewiduje karę grzywny za stosowanie bądź przechowywanie w stanie gotowości do użycia przyrządów pomiarowych, podlegających prawnej kontroli metrologicznej, bez wymaganych dowodów tej kontroli lub niespełniające wymagań. Regulacja ta dotyczy również niezalegalizowanych wodomierzy. Kary wahają się od 100- 200 zł nawet do 5 tysięcy. 

Zobacz również serwis: Najem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rachunki za wodę.
Rachunki za wodę.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama