REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dodatek osłonowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatek osłonowy jest niższy o połowę [uwzględniając inflację]

Z prostej przyczyny - dodatek osłonowy jest niższy o połowę w porównaniu do jego pierwszej wersji z 2022 r. Jeżeli uwzględnimy inflację, to jest niższy o około 65%. Wynika to z tego, że dodatek za 2022 r. obejmował cały ten rok. 

W 2024 r. są legalne dwa dodatki osłonowe na jeden adres. Ile wniosków o dodatek składamy? Jak to zrobić? Co wykazujemy w przypadku kontroli?

Pamiętamy lukę prawną pozwalającą otrzymać 12 000 zł dodatku węglowego zamiast 3000 zł. Rodzina mieszkająca w jednym domu udawała przed urzędem 4. osobne rodziny i każda z nich otrzymywała po 3000 zł. Czy taką lukę w przepisach mamy też w dodatku osłonowym w 2024 r.?

Jak w 2024 r. złożyć wniosek o dodatek osłonowy przy użyciu ePUAP i profilu zaufanego? Aktywny wzór wniosku

W 2024 r. wniosek o dodatek osłonowy można złożyć przez Internet (ePUAP, profil zaufany). Pamiętaj, aby złożyć dwa e-podpisy, a nie jeden. Wnioski od 1 stycznia 2024 r. Jest już rozporządzenie i wzór wniosku o dodatek osłonowy w PDF. I wiemy za jaki rok, wykazuje się dochody.

Dodatek osłonowy 2024 - nowy wzór wniosku z 16 stycznia 2024 r. Dla kogo dodatek osłonowy? Ile wynosi?

Jakie wnioski i oświadczenia trzeba będzie składać od 1 stycznia 2024 r. aby otrzymać dodatek osłonowy? Minister Klimatu i Środowiska przygotował już stosowne wzory. Ile wyniesie w 2024 roku dodatek osłonowy i kto go otrzyma?

REKLAMA

Luka w przepisach: W 2024 r można zataić dochody we wniosku o dodatek osłonowy z 16 stycznia 2024 r.?

Luka w ustawie o dodatku osłonowym polega na tym, że nie przewiduje ona odpowiedzialności za składanie wniosku o dodatek osłonowy z fałszywymi informacjami. Jest to błąd jeszcze z 2021 r. Dla 2024 roku błąd nie został poprawiony. 

Jest wzór wniosku o dodatek osłonowy 2024 r. Po trzech tygodniach opóźnienia rząd opublikował rozporządzenie

Doczekaliśmy publikacji przez ministerstwo klimatu wzoru wniosku o dodatek osłonowy 2024 r. Bez niego nie można było rozpocząć procedury wypłaty świadczeń.

Komunikat MKiŚ o dodatku osłonowym i aktualny wzór wniosku na 2024 r.

Jest już wzór wniosku o dodatek osłonowy na 2024 r. MOPS i GOPS czekały na niego od 3 tygodni. 

Dodatek osłonowy 2024 to od 228,80 zł do 822,25 zł, Co trzeba zrobić, żeby nie zajął go komornik?

Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny mogą otrzymać wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski należy składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy martwią się, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości? Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej?

REKLAMA

Zawieszenie wypłat dodatku energetycznego w 2024 roku

Rząd Donalda Tuska planuje przedłużyć zawieszenie wypłaty dodatku energetycznego na 2024 rok. Zapisano to w projekcie autopoprawki rządowej do ustawy okołobudżetowej na 2024 r. Rząd uzasadnia to tym, że dodatek nie był wypłacany w 2023 r. i nie stanowił istotnego wsparcia dla odbiorców energii.

Opłaty za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę w 2024 roku dla gospodarstw domowych. Jest ustawa, wiadomo o ile wzrosną

Ustawa o zamrożeniu cen energii elektrycznej oraz o zapewnieniu taniego gazu gospodarstwom domowym jest już uchwalona i czeka na podpis prezydenta. Ustanawia ona również zasady, na jakie będą naliczane opłaty za dostarczanie ogrzewania i ciepłej wody odbiorcom, w tym zwłaszcza mieszkańcom bloków i kamienic w ramach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Czy opłaty te w 2024 roku wzrosną?

Są przepisy o dodatku osłonowym w 2024 r. Jest wzór wniosku o dodatek

Są przepisy o dodatku osłonowym. Jest wzór wniosku o dodatek.

Wartość świadczenia od 228,8 zł do 822,25 zł. Łącznie 2,3 mld zł. Mamy wzór wniosku o dodatek osłonowy

Wartość świadczenia od 228,8 zł do 822,25 zł. Łącznie 2,3 mld zł. Mamy wzór wniosku o dodatek osłonowy

Wzór wniosku. Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.?

Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Jest wzór wniosku. Trzeba go złożyć w MOPS albo GOPS.

W 2023 r. rodzina 2+2 zapłaci za prąd 1800 zł, a nie 3700 zł. Emeryt 770 zł, a nie 1700 zł [min. A. Moskwa]

Z symulacji ministerstwa klimatu i środowiska wynika, że w przypadku uwolnienia cen energii rodzina dwa plus dwa zapłaciłaby w 2023 r. 3,7 tys. zł za prąd. Przy zamrożeniu ceny rachunek ma wynieść 1800 zł. Natomiast emeryt przy utrzymaniu cen zapłaciłby za energię elektryczną w 2023 r. ok. 1700 zł, a dzięki zamrożeniu zapłaci 770 zł. Młoda para przy szacunkowym rocznym zużyciu 1600 kWh wcześniej zapłaciłaby 2459,2 zł, dzięki wprowadzonym zmianom zapłaci 1121,6 zł.

Dodatek osłonowy: 2 mld zł dla 3,3 mln beneficjentów [Ministerstwo Klimatu i Środowiska]

W ciągu trzech kwartałów 2022 r. wypłacono ponad 2 mld zł dodatków osłonowych, które trafiły do ponad 3,3 mln gospodarstw domowych - przekazał resort klimatu i środowiska. Dodatek osłonowy był jednym z pierwszych rozwiązań tzw. tarczy antyinflacyjnej.

Wniosek o dodatek osłonowy do 31 października 2022 r.

31 października 2022 r. to ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek osłonowy. Kto może otrzymać wsparcie i w jakiej wysokości?

Dodatek węglowy: Informacja zamiast decyzji [uproszczona procedura administracyjna]

Dodatek węglowy, dodatek osłonowy a uproszczona procedura administracyjna? Dlaczego informacja zamiast decyzji?

ePUAP: Jak złożyć aktywny wzór wniosku przez internet? Pellet, gaz, drewno, olej, prąd [Instrukcja video, Word, PDF]

Czy można wniosek o dodatek wysłać emailem? Czy niezbędny jest ePAUP i Profil Zaufany? Kiedy jest prawidłowo podpisany wniosek o dodatek?

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła [Projekt]

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła (ustawa o wsparciu odbiorców ciepła) przewiduje obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców, oraz dodatki dla gospodarstw domowych, używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG i oleju opałowego. W piątek w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu.

DGP: Koniec z kilkoma dodatkami węglowymi na jeden dom. Tylko 3000 zł na jeden adres [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

"DGP" poznał szczegóły planowanych zmian w ustawie o dodatku węglowym. Rząd proponuje wprowadzenie zasady: „jeden dom, to jeden dodatek węglowy”. Z przepisów zniknie zasada „dodatek węglowy dla każdego gospodarstwa domowego”.

Co grozi za zmianę źródeł ciepła w deklaracji do CEEB, aby dostać dodatek węglowy?

Zmiana danych dotyczących źródeł ciepła w budynku na potrzebę wykazania w CEEB kotła, czy też pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia.

Jak powstała luka „9000 zł dodatku węglowego”? [Polacy obchodzą przepisy o dodatku osłonowym i węglowym]

Luka w przepisach o dodatku węglowym powstała, gdy politycy zrezygnowali z wprowadzenia do nich zabezpieczeń w postaci: 1) progu dochodu oraz 2) zasady "Im większa rodzina, tym wyższy dodatek". Zasada blokowała opłacalność fikcyjnego mnożenia gospodarstw domowych.

Sprzeczne informacje we wnioskach o dodatek węglowy i osłonowy. Co grozi?

Pytanie: W styczniu 2022 r. we wniosku o dodatek osłonowy zaznaczyłam, że tworzę gospodarstwo domowe z mężem (50 lat) i synem (28 lat). W sierpniu wniosek o dodatek węglowy złożyłam bez wskazywania w nim syna – syn złożył osobny wniosek o dodatek węglowy. Napisał w nim, że tworzy jednoosobową rodzinę mieszkając pod tym samym adresem, co rodzice. Syn bowiem wciąż mieszka z nami. Czy grożą nam jakieś sankcje za sprzeczność wniosku o dodatek osłonowy i wniosków o dodatek węglowy?

Dlaczego są opóźnione wypłaty dodatku osłonowego?

Pod koniec sierpnia gminy zajęte są przede wszystkim wnioskami o przyznanie dodatku węglowego. Ale wciąż zajmują się dodatkiem osłonowym.

Dodatek do ogrzewania domu paliwem innym niż węgiel przyjęty przez Sejm

Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest peletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG, olejem opałowym, otrzymają wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku. W jakiej wysokości i kiedy?

Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy 3000 zł? Do kiedy? Gdzie jest wzór? Czy trzeba wykazywać dochody? [Kompendium]

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego 3000 zł składa się do dnia 30 listopada 2022 r. Można go złożyć przez ePUAP, a wzór opracuje minister do spraw energii.

Jakie wsparcie dla zadłużonego seniora?

Waloryzacja, zmiany podatkowe i decyzje o wypłacie 13 i 14 emerytury, przynoszą wyższe wpływy na konta emerytów. Jednak inflacja na poziomie już 15,5% sprawia, że więcej też z nich wypływa. Słabiej uposażeni emeryci mogą ubiegać się o dodatki i dopłaty do czynszu czy energii.

Dodatek węglowy bez kryterium dochodowego

Dodatek węglowy to nowy pomysł Rządu, który ma pomóc Polakom w zakupie węgla na opał. Z racji podwyżki jego cen o nawet 200 proc. r/r wiele gospodarstw domowych nie stać na jego zakup. Pomijając fakt, że węgiel jest w ogóle na tą chwilę trudno dostępny do zakupu.

Dodatek osłonowy do zakupu węgla – kiedy zostanie wprowadzony?

Dodatek osłonowy do zakupu węgla ma zostać wprowadzony w sytuacji, gdy rządowi nie uda się wpłynąć na zmniejszenie cen węgla. Dla kogo wówczas będzie dedykowany?

Będzie dodatek osłonowy do zakupu węgla?

Chodzi o pomoc w zakupie węgla osobom, które najbardziej potrzebują wsparcia, np. tym, którzy mniej zarabiają. Decyzje mogą być przygotowane w ciągu miesiąca - mówił w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller interpretując wcześniejszą zapowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Podwyższony dodatek osłonowy: Czy gminy mają prawo do sprawdzania w bazie CEEB zgłoszenia pieca węglowego [komunikat UODO i Ministerstwa Środowiska]

UODO stwierdził, że nie ma obecnie przepisów, które pozwalałyby wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi do weryfikowania faktu zgłoszenia źródła ogrzewania do CEEB w związku z wnioskiem o dodatek osłonowy. Do stanowiska UODO odniosło się ministerstwo środowiska.

Kiedy dodatek osłonowy nie przysługuje

Kiedy dodatek osłonowy nie przysługuje

Dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy to jednorazowe świadczenie o charakterze zasiłku dla gospodarstw domowych będące rekompensatą w związku z podwyżkami cen prądu, gazu i węgla w 2021 r. i w 2022 r.

Czy urząd sprawdza meldunek przed wypłatą dodatku osłonowego?

Od kilku lat zamieszkuję pod innym adresem niż moja mama, a ponieważ nie ma obowiązku meldunkowego, nie jestem w miejscu przebywania zameldowania. Zameldowania jestem natomiast w mieszkaniu mojej mamy. Nie wnoszę żadnych opłat, żadnego innego finansowego czy materialnego wkładu. Mama prowadzi swoje gospodarstwo domowe sama. Czy w tej sytuacji mama wypełniając wniosek o wypłatę dodatku osłonowego musi zgłaszać mnie jako osobę wchodzącą w skład swojego gospodarstwa domowego?

Nie będzie nowelizacji przepisów o dodatku osłonowym i CEEB

Nie będzie rozszerzenia osób uprawnionych do zgłoszenia urządzeń grzewczych zasilanych węglem do CEEB na najemców i użytkowników nieruchomości.

Czy do 31 marca gminy wypłaciły pierwszą ratę dodatku osłonowego?

Jeżeli złożyłeś wniosek o dodatek osłonowy w terminie do 31 stycznia, to powinieneś otrzymać pierwszą ratę dodatku osłonowego do 31 marca 2022 r.

Prof. W. Modzelewski: webinarium o dodatku osłonowym

W ramach wsparcia jednostek obsługujących przyjmowanie wniosków o dodatek osłonowy w styczniu 2022 r. resort klimatu i środowiska zorganizował webinaria dla gmin, podczas których wyjaśniano kwestie zawiązane z przyznawaniem dodatku.

Podwyższony dodatek osłonowy: interwencja RPO w sprawie najemców mieszkań

Podwyższony dodatek osłonowy przysługuje wtedy, gdy została złożona deklaracja do CEEB będąca wnioskiem o wpis pieca lub kotła węglowego do tej ewidencji. Wniosku nie mogą złożyć najemcy i lokatorzy.

Jak wykazać we wniosku o dodatek osłonowy niższy dochód? Czy można sobie wybrać rok z niższym dochodem?

Moja rodzina miała w 2020 r. dochód pozwalający na otrzymanie dodatku osłonowego. Za 2021 r. dochód jest znacznie wyższy i nie otrzymamy dodatku. Czy we wniosku o dodatek osłonowy mogę sobie wybrać 2020 rok tak, aby MOPS uwzględnił korzystne dla mnie dane?

Czy mogę odebrać dodatek osłonowy na cudze konto bankowe?

Nie mam konta bankowego. Czy mogę odebrać dodatek osłonowy na cudze konto bankowe?

Dodatek osłonowy. Zarządca nie złożył deklaracji do CEEB. Co mają zrobić lokatorzy?

Lokatorzy i najemcy w budynku ogrzewanym węglem nie mogą otrzymać podwyższonego dodatku osłonowego. Zarządca przeciąga bowiem moment złożenia wniosku do CEEB. Co zrobić?

Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy? Instrukcja na Youtubie

Dodatek osłonowy, instrukcja wypełnienia - Ministerstwo klimatu i środowiska opublikowało 14 lutego 2022 r. na Youtubie instrukcję wypełnienia wniosku o dodatek osłonowy.

28 przykładów jak wypełnić deklarację A i B do CEEB w 2022 r.

Do 30 czerwca 2022 r. właściciele i zarządcy nieruchomości, w których były działające źródła energii przed 1 lipca 2021 r. mieli czas złożyć deklaracje do CEEB rodz. A i rodz. B. Obecnie obowiązek dotyczy "spóźnialskich" i osób zgłaszających źródło ciepła po raz pierwszy. Albo dokonujących korekty zgłoszenia. W artykule zbieramy przykłady ilustrujące jak należy postąpić składając deklarację do CEEB.

Komunikat MKiŚ: nie będzie zmian w terminach wypłat dodatku osłonowego

Dodatek osłonowy, terminy wypłat - nie będzie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym. Do 31 marca 2022 r. samorządy muszą wypłacić pierwszą ratę pieniędzy z dodatku osłonowego wnioskodawcom, którzy złożyli wnioski w terminie do 31 stycznia 2022 r.

13 i 14 emerytura a dodatek osłonowy - sprzeczne interpretacje w rządzie

13 i 14 emerytura, dodatek osłonowy. Dwa ministerstwa sformułowały sprzeczne interpretacje, co do kwalifikacji 13 i 14 emerytury przy obliczaniu dochodu netto wnioskodawcy starającego się o dodatek osłonowy.

2 II 2022 r. Samorządy domagają się od rządu nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym

Od drugiej połowy stycznia 2022 r. trwają rozmowy między rządem a samorządowcami w sprawie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym.

Jak złożyć w ePUAP wniosek o dodatek osłonowy bez internetowego formularza

PYTANIE: Jak mam złożyć wniosek o dodatek osłonowy przez ePUAP? Nie umiem w ePUAP znaleźć elektronicznej wersji formularza.

1 lub 2 lutego 2022 r. Nowy wzór wniosku o dodatek osłonowy

Nowy wzór wniosku o dodatek osłonowy: Publikacja nowego wzoru przyznanie i wypłatę dodatku osłonowego jest spodziewana 1 lub 2 lutego 2022 r.

Piec na węgiel. Gminy błędnie interpretują przepisy o podwyższonym dodatku osłonowym i CEEB

Piec na węgiel. Dwie rodziny mieszkają w jednym domu ogrzewanym węglem. Czy podwyższony dodatek osłonowy mogą otrzymać obie rodziny, czy tylko jedna?

Wystarczy wniosek o wpis do CEEB dla otrzymania podwyższonego dodatku osłonowego

Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o dodatku osłonowym dokonaną przy okazji procedowania tzw. ustawy gazowej.

REKLAMA