REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co grozi za zmianę źródeł ciepła w deklaracji do CEEB, aby dostać dodatek węglowy?

Co grozi za zmianę źródeł ciepła w deklaracji do CEEB, aby dostać dodatek węglowy?
Co grozi za zmianę źródeł ciepła w deklaracji do CEEB, aby dostać dodatek węglowy?

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana danych dotyczących źródeł ciepła w budynku na potrzebę wykazania w CEEB kotła, czy też pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia.

Zmiana danych w deklaracji CEEB, aby dostać dodatek węglowy - co grozi?

Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia.

REKLAMA

Kto może sprawdzić źródło ciepła w domu wykazane w deklaracji?

Prawidłowość deklaracji mogą sprawdzić osoby upoważnione przez gminy, wymienione w uchwale antysmogowej oraz programach ochrony powietrza.

REKLAMA

Co więcej na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa również ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych.

Zgodnie z przepisami kontrole stanu technicznego przewodów kominowych przeprowadzają –– osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

To oznacza, że każdy kto posiada i zgłosił piec podlega obowiązkowej kontroli zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - Dz. U. poz. 719 z późn. zm. Kontrola ta obejmuje również weryfikację zadeklarowanego źródła ciepła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deklaracja o źródłach ciepła do CEEB - co to jest

REKLAMA

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jako baza źródeł ciepła i spalania paliw działa od 1 lipca 2021 r. W deklaracjach składanych do CEEB znajdują się informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach.

Właściciele i zarządcy budynków/lokali mieszkalnych i niemieszkalnych powinni złożyć taką deklarację do 30 czerwca 2022 roku. Zdecydowana większość obywateli wywiązała się z tego obowiązku w terminie.

Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Jej celem jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: "kopciuchów".

Autopromocja
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(17)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jola
  2022-09-01 09:24:12
  Wiele osób przypomniało sobie że ma inne źródło ciepła jak ogłoszono dodatek węglowy sprawdzić i ukarać oszustów
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • Sflustrowany
  2022-09-02 21:33:47
  To bardzo niesprawiedliwe że państwo najpierw namawiało obywateli do wymiany kopciuchow a teraz kopciuchy dostaną po 3tys zł a obywatele którzy wpakowali kupę kasy na wymianę pieca na ekologiczny gazowy za kare dostaną 6razy mniej....godne pożałowania
  0
 • Gość
  2022-09-02 14:23:11
  Każda rodzina powinna dostać taki sam dodatek na ogrzewanie....I obyło by się bez oszustw i problemów i sprawiedliwie
  0
 • Ja
  2022-09-02 12:34:03
  W artykule o karach za zmianę kotła w deklaracji pod artykułem poradnik jak zrobić zmianę !
  0
 • Basia 75 L.
  2022-09-02 11:11:18
  W mojej deklaracji też wpisałam wielorodzinny , bo tak jest ułożona deklaracja , ale jest cztery rodziny w bloku , i to obcy dla mnie sąsiedzi , każdy z tych rodzin ma jakieś tam swoje ogrzewanie ,, to jak to ma być, jedna rodzina w bloku ma dostać tylko dodatek ,,każdy osobno mieszka i pod innym numerem mieszkania , a dwie rodziny są spokrewnione , ale w tym bloku ,każda osobno mieszka na tych 50 parę metrach , każda ma swój piec , do ogrzewania ,,i po co jest w deklaracji podane wielorodzinny , wystarcza numery ,np.15/1,, 15/7itd, ,,i odpowiedź dla Joli,, mam kocioł ,centralnego ogrzewania ,,zawsze od 40 -stu lat miałam do ogrzewania ,mieszkania i wody ,opał drzewo do rozpalania i jako podkład do węgla ,bo to musi tak być ,a dalej pali się i ogrzewa węglem , ,,ale zmarł mi mąż , i zostałam z głodową emeryturą , ,i w lutym już zabrakło mi węgla , z 50 kg .zostało ,mi węgla i na miesiąc około drzewa , a wypełniając deklaracje , w lutym, wpisuję kocioł ,,piec ,,CO,,centralnego ogrzewania , i pytam urzędnika który daje pomoc przy wypełnianiu , ,,Nie mam już węgla i palę resztkami drzewa , ,to on na to ,to pali pani obecnie drzewem ,no tak ,mówię ,,bo nie mam już kasy ani na drzewo ani na węgiel ,,to jak pani pali drzewem teraz to wpisz pani ,drzewo , ,a wiadomo że ze strachu że zabronią palić węglem , zablokują ,mi piec ,to może i lepiej wpisać drzewo ,mówię do urzędnika ,,,a teraz dowiadujemy się że są dopłaty ,,tak cwani rządzący nas załatwiają ,, a samym drzewem ogrzewać mieszkanie 56 m to z pierwszego piętra trza co chwila biegać po schodach do piwnicy ,bo drzewo to cyk i spalone szybko a ,węgiel to i trzyma długo ciepło i trzyma długo żar w piecu ,i nie trzeba co chwila biegać , i wciąż rozpalać bo chwila zapomnienia i w piecu wygasa ,, i proszę Pani nikt tu nie oszukuje ,,to są pomyłki i niewiedza ,,to rządu wina ,,każdy nawet głupi wie że kocioł ,,CO,, to potrzebne drzewo i główne źródło spalania węgiel ,,ale ale ,można ogrzewać i samym drzewem ,i zamiast siedzieć w ciepłym mieszkaniu to trza spędzać więcej czasu na kłatce schodowej i w piwnicy , podkładając do pieca i pilnując aby nie wygasło ,, ,a tak to dwie tony węgla i przyczepa drzewa , i zimą nie zamarzniesz , ,
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • etamek
  2022-10-04 11:27:20
  A JESLI KTOS SIE PO PROSTU POMYLIŁ A PIECE WĘGLOWE MA OD PONAD 20 LAT ? NIE MA LUDZI NIE OMYLNYCH. WŁASNIE MAM TAKI PROBLEM i USIŁUJĘ GO SPROSTOWAĆ POMYLIME SOBIE W DEKLARACJI CZERWCOWEJ A WNIOSEK BYŁ DOPIERO W SIERPNIU i TO W TAKIM MOPSIE CO NAWET DRUKÓW NIE MIELI JESCZE. STRASZY SIE CZŁOWIEKA SĄDEM ZA ZWYKŁY BŁAD LUDZKI ? URZĄDEY SĄ DLA LUDZI A NIE LUDZIE DLA URZĘDÓW. NIE WSZYSCY KŁAMIĄ i KOMBINUJĄ.
  0
 • Matylda
  2022-08-31 14:02:03
  witam. pani w gminie poinformowała mnie ze jeśli zgłaszam dwa gospodarstwa domowe w jednym budynku (dom dwupietrowy dwa osobne wejscia, tescie mieszkanie na górze my na dole, osobne kuchnie, lazienki, liczniki) to zeby dostac dopłate do dwoch gospodarstw to musze wykazac ze dom wpisany jest w rejest jako budynek wielorodzinny. Nasz w dokumentach wpisany jest jako jednorodzinny w zwiazku z tym przysluguje nam tylko na jedno gospodarstwo. Czy to prawda?
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • Siwa
  2022-09-01 07:48:48
  Mam dwa piece kaflowe w dwóch pokojach i jeden dodatek weglowy jaka to sprawiedliwość jak ktoś na jeden piec składa trzy wnioski a jak palą co trzeci dzień
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Matylda
  2022-08-31 14:25:44
  witam. Czy dodatek węglowy na dwa gospodarstwa w jednej nieruchomosci moze byc wypłacony jeśli dom jest zgloszony jako jednorodzinny? Pani w gminie poinformowała mnie ze dodatego na dwa gospodarstwa moze byc wypłacone tylko jesli dom jest zgłoszony w rejestrze jako wielorodzinny. Czy to prawda?
  5
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

REKLAMA

Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

REKLAMA

ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

REKLAMA