REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Garaż, Najem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

Obcokrajowcy, którzy zaczynają pracę w Polsce, chcą od razu przyjechać do konkretnego mieszkania. Wynajem na odległość jest nowym wyzwaniem dla wynajmujących i pośredników. Czy można bezpiecznie wynająć własne mieszkanie bez osobistego spotkania?

Na czym polega coworking?

Coworking, czyli wspólne wynajmowanie większej powierzchni biurowej to rozwiązanie praktykowane coraz częściej. Coworking cieszy się zainteresowaniem głównie wśród wykonawców wolnych zawodów, właścicieli małych firm oraz świeżo upieczonych rodziców. Co właściwie oznacza i na czym polega coworking?

Zarządzanie najmem – kto może zarządzać najmowanym mieszkaniem?

Nowością w Polsce jest usługa zarządzania najmem. To dobra alternatywa dla tych, którzy chcą wynająć mieszkanie, ale nie mają czasu aby się nim zajmować. Firmy oferujące profesjonalne zarządzanie najmem nie tylko przygotowują dobrą ofertę wynajmu, lecz także mogą na przykład pobierać czynsz od najemcy. Często także firmy zarządzające najmem zapewniają sprawdzonych i wypłacalnych najemców. Jaki zakres obowiązków mają zarządcy najmem? Z jakim kosztem wiąże się wynajęcie tego typu firm?

Jakie obowiązki ma najemca mieszkania?

Do podstawowych obowiązków najemcy należy płacenie czynszu zgodnie z wyznaczonym w umowie terminem i regulowanie innych opłat dodatkowych. Oprócz tego najemca powinien użytkować mieszkanie zgodnie z umową i tym samym zgodnie z jego przeznaczeniem.

REKLAMA

Jakie obowiązki ma osoba wynajmująca mieszkanie?

Osoba wynajmująca mieszkanie to osoba udostępniająca przedmiot najmu najemcy. Do głównych obowiązków wynajmującego należy wydanie mieszkania i utrzymania mieszkania w stanie przydatnym, do ustalonego z najemcą użytku przez cały okres trwania najmu. Jakie jeszcze obowiązki ciążą na osobie wynajmującej mieszkanie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Wynajem mieszkania wydaje się być dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Warto jednak mieć na uwadze, że wynajem wiąże się także z pewnymi problemami, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie podpiszemy umowy najmu lub nie dopełnimy innych formalności związanych z wynajęciem lokalu. W jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu. Poradnik

Lokatorowi, który od kilku miesięcy nie płaci czynszu możemy wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami. Samo wypowiedzenie często jednak nie wystarcza do tego, aby lokator przestał użytkować wynajmowany mu wcześniej lokal. Jak wobec tego skutecznie pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Najem okazjonalny – eksmisja lokatora

Najem okazjonalny to instytucja wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Jest to szczególny rodzaj najmu. Wprowadza on skuteczniejszą ochronę praw właścicieli lokali przed lokatorami nadużywającymi swojej pozycji. Jak skutecznie eksmitować niesubordynowanego lokatora zgodnie z regulacją dot. najmu okazjonalnego?

REKLAMA

Najem okazjonalny odmianą najmu tradycyjnego

Najem okazjonalny jako odmiana najmu tradycyjnego wprowadzony został do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Celem najmu okazjonalnego jest wprowadzenie skuteczniejszej ochrony praw właścicieli nieruchomości przed lokatorami, którzy nadużywają swoich praw.

Podatek od garażu w 2015 roku

Podatek od garażu to danina płacona w ratach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku. Maksymalna stawka podatku od garażu w 2015 roku to 0,74 zł za metr kwadratowy. Jest ona obliczana wg stawki dla budynków mieszkalnych.

Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Gmina ma obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego osobom, które zostały eksmitowane z dotychczas zajmowanego mieszkania. Jeśli jednak nawet po wezwaniu komornika do wskazania innego lokalu socjalnego gmina nie dopełni tego obowiązku, poniesie ona odpowiedzialność za tego typu postępowanie. W jaki sposób gmina może odpowiedzieć za niedostarczenie lokalu socjalnego?

Jak wynajmować mieszkanie z głową?

Gdy zastanawiamy się co zrobić ze starym mieszkaniem, często przechodzi nam przez myśl aby je wynająć. Wynajem pozwala na osiągnięcie dodatkowych dochodów, dzięki niemu nie musimy się również martwić utrzymaniem samego mieszkania – przeważnie to lokatorzy dzielą się rachunkami. Warto jednak pamiętać, że w stosunku do lokatorów warto kierować się tak zwanym ograniczonym zaufaniem. W jaki sposób wynajmować mieszkanie z głową?

Zmiana przeznaczenia lokalu - jak to zrobić?

Czy można w mieszkaniu otworzyć biuro, a w przydomowym garażu kwiaciarnię? Tak, jest to możliwe, trzeba jednak wcześniej pamiętać o zmianie przeznaczenia lokalu.

Premia kompensacyjna

Premia kompensacyjna jest premią przyznawaną w celu rekompensaty strat jakie ponieśli właściciele budynków mieszkalnych ze względu na obowiązujące w latach 1994–2005 zasady ustalania czynszów za wynajem. Kto może się starać o premię kompensacyjną? Jaka jest wysokość premii kompensacyjnej? Jakich dokumentów potrzebujemy aby złożyć wniosek o premię kompensacyjną?

Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Ze względu na wysokość czynszu i możliwość dodatkowych nieopodatkowanych dochodów często decydujemy się na wynajem mieszkania nie zgłaszając tego faktu do urzędu skarbowego. Jakie konsekwencje grożą nam w sytuacji nielegalnego wynajmu mieszkania? Z jakimi karami należy się liczyć? Kto i ile zapłaci za nielegalny wynajem?

Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Poradnik

Planujesz wynajem mieszkania? Zobacz, jak przygotować mieszkanie pod wynajem. Nie musisz urządzać mieszkania w wysokim standardzie, dobrym rozwiązaniem jest dopasowanie standardu i stopnia wyposażenia, do przyszłych mieszkańców. Zobacz, jak tego dokonać!

Garaż gotowy – budowa i formalności

Garaż gotowy to znaczne ułatwienie dla tych z nas, którzy nie chcą tuż po ukończeniu domu rozpoczynać kolejnej budowy. Gotowe garaże nie wymagają murowania, wystarczy złożyć dostarczone nam przez producenta elementy. Do wyboru mamy garaże gotowe drewniane, blaszane a także z garaże betonowe. Jak wygląda postawienie garażu gotowego i na jakie formalności powinniśmy być przygotowani?

5 rad dla właścicieli – jak wynająć mieszkanie bez strachu?

Właściciele mieszkań chcą bezpiecznie wynajmować. Wrzesień i październik to koniec okresu szczególnej aktywności na rynku najmu. Studenci mają ostatnią szanse na znalezienie okazyjnego mieszkania, a wynajmującym z kolei zależy na pewnych lokatorach i oczywiście zysku. Jak mądrze podejść do tematu wynajmu?

Wynajem mieszkania – od czego zacząć?

Jak wynająć mieszkanie? Od czego powinniśmy zacząć, aby dokonać skutecznej transakcji, a także szybko i sprawnie wynająć mieszkanie? Jak się wystrzegać „pseudo agencji nieruchomości”. Zobacz poradnik.

Wynajem mieszkania. Na co zwracać uwagę. Poradnik

Podczas wynajmu mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Warto zapytać czy koszt najmu uwzględnia czynsz oraz jaka jest wysokość kaucji, która bardzo często zależy od stanu mieszkania. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy? O co pytać wynajmującego. Zobacz poradnik.

Procedura wejścia właściciela do lokalu zajmowanego przez najemcę

Właściciela nieruchomości z lokatorem zazwyczaj łączy umowa najmu lokalu i to w niej powinny zostać uregulowane kwestie powiązane z dostępem właściciela do posiadanego lokalu. Kiedy takich uregulowań brak, zastosowanie znajdują ogólne zasady zawarte w artykule 10 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Obowiązki właściciela lokalu mieszkalnego względem najemcy

Powyższą kwestie uregulowała ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w artykule 6a.

Nowy właściciel nieruchomości – co z lokatorami?

Lokatorzy boją się sytuacji, w której nieruchomość zostaje przejęta przez nowego właściciela. Obawa dotyczy konieczności zmiany mieszkania w krótkim czasie. Co może zrobić nowy właściciel? Czy może zmienić zamki pod naszą nieobecność? Czy musi zapewnić lokatorom lokal zastępczy?

Fundusz Mieszkań pod Wynajem – projekt rządowy

Fundusz Mieszkań pod Wynajem to nowy pomysł rządu na wsparcie rynku najmu. Rząd planuje wydać 5 mld złotych i dofinansować wynajem 20 tysięcy mieszkań. Czynsz miałby wynosić 4% wartości odtworzeniowej mieszkania, w praktyce byłoby o 60% taniej niż dotychczas. Fundusz ma zacząć funkcjonować najwcześniej w 2014 roku.

Czy deweloper może narzucić kupno garażu?

Deweloperzy są zmuszeni uwzględnić w projekcie wielorodzinnego budynku mieszkalnego miejsca postojowe. W praktyce zdarza się, że deweloper sprzedaje mieszkanie z garażem w dodatkowo płatnym pakiecie, nawet gdy nie mamy samochodu i nie potrzebujemy miejsca. Czy rzeczywiście deweloper może narzucić nam kupno garażu?

Właściciel sprzedaje mieszkanie – jakie prawa ma najemca lokalu?

Zdarza się, że w czasie wynajmu zmienia się właściciel mieszkania. Sprzedaż lokalu może okazać się problematyczna dla lokatorów. Jak zabezpieczyć się przed ewentualnym wypowiedzeniem?

Zakup garażu od dewelopera obowiązkowy?

Deweloperzy, którzy realizują nowe inwestycje, są zobowiązani przepisami prawa do uwzględnienia w projekcie również odpowiedniej ilości miejsc postojowych. Czy deweloper może zmusić nabywcę mieszkania do obligatoryjnego zakupu garażu?

Zadaszenie wiaty garażowej – blacha, PCV czy folia?

Jakie zadaszenie wiaty będzie najlepsze? Co wybrać, blachę, pcv a może folię dachową? Zobacz poradę eksperta.

Wiata garażowa – z zabudowanymi ściankami czy bez?

Wiaty garażowe zyskują na popularności w naszym kraju. Nic dziwnego, bowiem stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych garaży, zarówno jeśli spojrzymy na cenę, jak i kwestie estetyczne. Jednak decydując się na budowę wiaty, często stajemy przed dylematem, czy wypełnić jej ścianki. Postaramy się odpowiedzieć na tą kwestię w naszym artykule.

Budowa wiaty przed garażem murowanym – Formalności

Budowa wiaty przed garażem jest świetnym rozwiązaniem, kiedy mamy dwa samochody, a do garażu mieści się tylko jeden z nich, drugi natomiast parkowany jest pod tzw. chmurką. Zobacz jakich formalności należy dopełnić, aby móc wybudować wiatę przed garażem murowanym.

Wady mieszkania a obniżenie czynszu w Niemczech

Prawo najmu lokali jest już bardzo skomplikowaną i rozbudowaną dziedziną prawa. Ponad 50 milionów mieszańców w Niemczech wynajmuje mieszkania. Spory prawne ( w roku 2009 ponad 250 tysięcy procesów) między wynajemcami a lokatorami są niejako zaprogramowane.

Posadzka w garażu – trwała i odporna na działanie czynników mechanicznych oraz chemicznych

Posadzka w garażu być wytrzymała i odporna na działanie wielu czynników w tym mechanicznych oraz chemicznych. Np. podczas naprawy samochodu, z pojazdu może wylać się olej, płyn hamulcowy lub benzyna, które ciężko usunąć. Posadzka powinna być też odporna na upadające narzędzia, które mogą wypaść nam z ręki podczas naprawy samochodu.

Najem mieszkania od jednego z małżonków

Wynajmując mieszkanie mało kto zastanawia się nad sytuacją prawną osoby wynajmującej. Warto poznać odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości wynajęcia mieszkanie od jednego z małżonków w trakcie trwania bądź ustania małżeństwa. Czy czynność prawna dokonana w takiej sytuacji jest ważna?

Najem okazjonalny

Wielu właścicieli mieszkań, którzy nie zajmują się profesjonalnym wynajmem, jest narażonych na problemy związane z nieuczciwymi lokatorami. Czy umowa najmu okazjonalnego pomoże w pełni zabezpieczyć właściciela mieszkania?

Wynajmowanie mieszkania od prywatnego właściciela – co warto wiedzieć?

Wiele osób wynajmuje mieszkania od prywatnych właścicieli. Co powinno znaleźć się w umowie najmu, aby prawa najemcy były właściwie chronione?

Zakończenie umowy najmu i skutki wydania rzeczy najętej w stanie pogorszonym

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest często z koniecznością wynajęcia lokalu. W wyniku zakończenia umowy najmu lokalu, mogą pojawić się wątpliwości w jakim stanie najemca zobowiązany jest zwrócić przedmiot najmu wynajmującemu.

Jaki garaż wybrać – w budynku, wolnostojący czy wiatę?

Wybór garażu to kłopotliwe zadanie. Szukając najlepszego rozwiązania, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań - czy ma to być garaż wolnostojący, wkomponowany w bryłę domu, czy też wiata? Czy potrzebujemy garaż na jeden, czy więcej samochodów? Ile bram wjazdowych powinien mieć garaż? Jak zaprojektować garaż, aby w przyszłości cieszyć się wszystkimi jego zaletami opowiada arch. Anna Prokopowicz z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Wymagania przeciwpożarowe dla garaży

Garaż bardzo często jest integralną częścią budynku. Nawet jeśli garaż nie znajduje się w bryle obiektu, często jest tuż obok. Z tego właśnie powodu, dla garaży tak samo jak budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej, przewidziano specjalne wymagania przeciwpożarowe. Zobacz wg jakich zasad powinny być budowane garaże zamknięte i garaże otwarte.

Jakie opłaty ponosi najemca mieszkania we Włoszech?

Oprócz opłaty za czynsz (wynajem), prawo włoskie przewiduje, że najemca musi opłacać także szereg dodatkowych opłat. Jakich?

Materiał na podjazd – Klinkier

Jaki materiał będzie najlepszy na wykonanie podjazdu? Klinkier to materiał trwały i wytrzymały. Jest odporny na ścieranie oraz na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych takich jak: słońce czy deszcz. Klinkierowy podjazd jest także odporny na działanie olejów, benzyny i kwasów.

Bramy do garażu – wybór krok po kroku

O wyborze bramy do garażu warto pomyśleć już na etapie projektowania garażu. Garaż najlepiej zaprojektować tak, aby pasowała do niego brama o standardowych wymiarach. Zobacz, o czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze bramy do garażu?

Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Garaż w dzisiejszych czasach jest już nie tylko schronieniem dla samochodu, pełni także wiele innych funkcji. Budując garaż warto zadbać o jego odpowiednie rozplanowanie i wyposażenie. Zobacz, jaki powinien być dobry garaż?

Ile miejsc postojowych przypada na mieszkanie?

Obserwujemy rosnący problem z miejscami postojowymi. W wielu miastach na mieszkanie w nowych inwestycjach przypada mniej niż jedno miejsce postojowe. Najgorzej mają mieszkańcy Krakowa. Jak to wygląda w innych miastach? I dlaczego tak się dzieje?

ME 2012: wynajem mieszkania zagranicznym kibicom

Wielu kibiców przyjeżdżających na Euro 2012 będzie szukało noclegu na własną rękę. Wynajem mieszkania zagranicznym fanom piłki nożnej może stanowić okazję do zarobku. Jak powinna wyglądać umowa najmu zawarta z cudzoziemcem?

Pułapki prawne w umowie najmu (cz. 1)

Treść umowy może w sposób znaczący modyfikować zakres stosunku prawnego łączącego strony. Dotyczy to także umowy najmu, w której najemca i wynajmujący mogą określić wiele szczegółowych postanowień, w tym także tych dotyczących obowiązku dokonywania niezbędnych napraw.

Najem mieszkania: jakie zabezpieczenia w treści umowy

Spisanie dobrej umowy najmu mieszkania ma istotne znaczenie dla ochrony lokalu wynajmującego. Poszczególne zapisy umowy mogą odpowiednio dyscyplinować najemcę.

Dom z garażem czy bez?

Na to, czy będziemy mieć garaż czy nie często zależy od kształtu i wielkość działki, a także indywidualnych potrzeb inwestora. Dzięki garażowi w bryle budynku zyskamy większy ogród, a także dodatkową powierzchnię użytkową nad garażem. O zaletach garaży wkomponowanych w bryłę domu opowiada arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Umowa najmu miejsca garażowego - WZÓR UMOWY

Na podstawie tej umowy Wynajmujący oddaje Najemcy do używania miejsce garażowe. Najemca w zamian zobowiązuje się uiszczać określony czynsz. Pobierz bezpłatny wzór.

Umowa najmu autokaru wraz z obsługą

Wynajmujący wynajmuje najemcy autokar wraz obsługą kierowców. W umowie strony określają kwestie wynagrodzenia, poniesienia kosztów obsługi. Pobierz bezpłatny wzór umowy najmu.

Umowa przedwstępna najmu - WZÓR UMOWY

Umowa przedwstępna to umowa przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia umowy najmu. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia przyrzeczonej umowy najmu.

REKLAMA