REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od garażu w 2015 roku

Aleksandra Pajewska
Maksymalna stawka podatku od garażu w 2015 roku to 0,74 zł za metr kwadratowy. /Fot. Fotolia
Maksymalna stawka podatku od garażu w 2015 roku to 0,74 zł za metr kwadratowy. /Fot. Fotolia
Producent: Normstahl Entrematic

REKLAMA

REKLAMA

Podatek od garażu to danina płacona w ratach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku. Maksymalna stawka podatku od garażu w 2015 roku to 0,74 zł za metr kwadratowy. Jest ona obliczana wg stawki dla budynków mieszkalnych.

Zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości garażu lub miejsca postojowego nie ulegną zmianie. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wycofało się z części zmian zaproponowanych w projekcie zmiany ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (15 kwietnia 2014 roku).

REKLAMA

Wskazane przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Podatek od nieruchomości

Maksymalna stawka podatku od nieruchomości na 2014 rok to 0,74 zł za metr kwadratowy mieszkania (mkw.). Do wskazanej stawki doliczyć należy podatek od gruntu, na którym stoi budynek oraz podatek jego części wspólnych (w zależności od udziału w nich) oraz podatek od miejsca postojowego w garażu podziemnym, jego części wspólnych oraz gruntu, na którym stoi.

Zobacz również: Podatek od nieruchomości 2014 – stawki maksymalne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotychczasowy stan prawny

Garaż może być opodatkowany na podstawie jednej z dwóch stawek:

 • dla części mieszkalnej (maksymalnie 0,74 zł za 1 mkw.),
 • dla budynków lub ich części pozostałych (maksymalnie 7,73 zł za 1 mkw.).

REKLAMA

Dotychczas wysokość ponoszonych kosztów opodatkowania zależała od gminy. Zróżnicowanie pogłębiła dodatkowo uchwała SN z 27 lutego 2012 r., (sygn. akt II FPS 4/11). SN stwierdził, że właściciele legitymujący się dwoma odrębnymi aktami notarialnymi (dotyczącymi domu i garażu) muszą ponosić wysokie opłaty wg stawki dla budynków pozostałych. Ci, natomiast, którzy dysponowali jednym aktem notarialnym opłacali podatek wg niższej stawki mieszkalnej.

Właściciele domów jednorodzinnych płacą podatek od nieruchomości w jednakowej wysokości zarówno od domu jak i od garażu. Kryterium jest to, czy garaż znajduje się w jednej bryle budynku z częścią mieszkalną, czy nie. Inni podatnicy zobowiązani są do uiszczania podatku za garaż w wysokości 10 krotności podatku od nieruchomości, czyli wg stawki dla budynków pozostałych.

Proponowane zmiany

Wycofano się z projektu zmian zakładającego wprowadzenie podwyższonej, jednolitej stawki dla wszystkich. Ujednolicenie opodatkowania miało nastąpić poprzez zastosowania do garaży stawki od budynków pozostałych. Miała ona wzrosnąć 10 krotnie w stosunku do obecnie stosowanej i wynieść maksymalnie 7,73 zł za 1 mkw. Objąć to miało zarówno mieszkańców budynków wielomieszkaniowych, korzystających z naziemnego lub podziemnego miejsca parkingowego jak i właścicieli domów jednorodzinnych.

Projekt ustawy zakłada również:

 • zniesienie solidarnej odpowiedzialności za podatek przy współwłasności garażu. Zgodnie z założeniami projektu właściciel będzie płacił jedynie za swoją część garażu.
 • wprowadzenie obowiązku jednorazowej (w miejsce ratalnej) zapłaty podatku, w sytuacji gdy jego kwota nie przekracza 100 zł.

Polecamy serwis: Gmina

Próba definicji

Zgodnie z projektem zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych garaż definiowany jest jako budynek lub jego część przeznaczona konstrukcyjnie do przechowywania i niezawodowej obsługi samochodów osobowych. Podobną definicję wskazanego pojęcia zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozumie garaż jako samodzielny obiekt budowlany bądź jako część innego obiektu będący garażem zamkniętym z pełną obudową i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym – bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi, służący do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych.

Podstawa prawna:

Projekt z 15 kwietnia 2014 roku ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Uchwała SN z 27 lutego 2012 r., (sygn. akt II FPS 4/11).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA