reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Podatek od garażu w 2015 roku

Podatek od garażu w 2015 roku

Podatek od garażu to danina płacona w ratach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku. Maksymalna stawka podatku od garażu w 2015 roku to 0,74 zł za metr kwadratowy. Jest ona obliczana wg stawki dla budynków mieszkalnych.

Zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości garażu lub miejsca postojowego nie ulegną zmianie. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wycofało się z części zmian zaproponowanych w projekcie zmiany ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (15 kwietnia 2014 roku).

Wskazane przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Podatek od nieruchomości

Maksymalna stawka podatku od nieruchomości na 2014 rok to 0,74 zł za metr kwadratowy mieszkania (mkw.). Do wskazanej stawki doliczyć należy podatek od gruntu, na którym stoi budynek oraz podatek jego części wspólnych (w zależności od udziału w nich) oraz podatek od miejsca postojowego w garażu podziemnym, jego części wspólnych oraz gruntu, na którym stoi.

Zobacz również: Podatek od nieruchomości 2014 – stawki maksymalne

Dotychczasowy stan prawny

Garaż może być opodatkowany na podstawie jednej z dwóch stawek:

  • dla części mieszkalnej (maksymalnie 0,74 zł za 1 mkw.),
  • dla budynków lub ich części pozostałych (maksymalnie 7,73 zł za 1 mkw.).

Dotychczas wysokość ponoszonych kosztów opodatkowania zależała od gminy. Zróżnicowanie pogłębiła dodatkowo uchwała SN z 27 lutego 2012 r., (sygn. akt II FPS 4/11). SN stwierdził, że właściciele legitymujący się dwoma odrębnymi aktami notarialnymi (dotyczącymi domu i garażu) muszą ponosić wysokie opłaty wg stawki dla budynków pozostałych. Ci, natomiast, którzy dysponowali jednym aktem notarialnym opłacali podatek wg niższej stawki mieszkalnej.

Właściciele domów jednorodzinnych płacą podatek od nieruchomości w jednakowej wysokości zarówno od domu jak i od garażu. Kryterium jest to, czy garaż znajduje się w jednej bryle budynku z częścią mieszkalną, czy nie. Inni podatnicy zobowiązani są do uiszczania podatku za garaż w wysokości 10 krotności podatku od nieruchomości, czyli wg stawki dla budynków pozostałych.

Proponowane zmiany

Wycofano się z projektu zmian zakładającego wprowadzenie podwyższonej, jednolitej stawki dla wszystkich. Ujednolicenie opodatkowania miało nastąpić poprzez zastosowania do garaży stawki od budynków pozostałych. Miała ona wzrosnąć 10 krotnie w stosunku do obecnie stosowanej i wynieść maksymalnie 7,73 zł za 1 mkw. Objąć to miało zarówno mieszkańców budynków wielomieszkaniowych, korzystających z naziemnego lub podziemnego miejsca parkingowego jak i właścicieli domów jednorodzinnych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Maksymalna stawka podatku od garażu w 2015 roku to 0,74 zł za metr kwadratowy. /Fot. Fotolia
Maksymalna stawka podatku od garażu w 2015 roku to 0,74 zł za metr kwadratowy. /Fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama