REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
umowa najmu okazjonalnego, Fot. Fotolia
umowa najmu okazjonalnego, Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu właścicieli mieszkań, którzy nie zajmują się profesjonalnym wynajmem, jest narażonych na problemy związane z nieuczciwymi lokatorami. Czy umowa najmu okazjonalnego pomoże w pełni zabezpieczyć właściciela mieszkania?

Czym jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny dotyczy wynajmu lokali, których celem jest spełnianie potrzeb mieszkaniowych. Zawrzeć taką umowę może jedynie właściciel lokalu, który jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Za właściciela uważa się tu także osobę dysponującą innym tytułem pranym do lokalu. Umowa najmu okazjonalnego zawierana jest na czas określony, jednak nie dłuższy niż 10 lat. Taka forma jest atrakcyjna szczególnie dla właściciela lokalu, ponieważ stwarza możliwość łatwiejszej eksmisji byłego najemcy. W sytuacji, gdy najemca nie chce opróżnić lokalu, właściciel nie musi składać pozwu o eksmisję, którego rozpoznanie wielokrotnie rozciąga się w czasie. Występuje wówczas jedynie z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu. Sam bowiem akt notarialny będący załącznikiem do umowy najmu okazjonalnego, musi zawierać oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i sam w sobie stanowi tytuł wykonawczy, na mocy którego można dochodzić ewentualnej egzekucji. Niezbędne do tego jest jednak opatrzenie aktu klauzulą wykonalności przez sąd. Wniosek o nadanie klauzuli rozpatrywany jest w czasie o wiele krótszym, niż wymaga tego przeprowadzenie pełnego postępowania. Rozpatrzenie następuje na posiedzeniu niejawnym. Wiąże się to również z niższą opłatą sądową od wniosku. Ponadto zawarcie umowy najmu okazjonalnego wyłącza zastosowanie niektórych przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, w tym regulacje dotyczące wypowiedzenia umowy.

REKLAMA

Umowa najmu okazjonalnego

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego obwarowane jest szczególnymi wymogami formalnymi. Przede wszystkim umowa taka musi zostać sporządzona na piśmie. Dołączyć do niej należy oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym najemca zgadza się na dobrowolne przeprowadzenie egzekucji komorniczej w sytuacji, w której nie opróżniłby dobrowolnie lokalu w wyznaczonym terminie. Najemca musi także wskazać lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w razie ewentualnej egzekucji komorniczej z lokalu będącego przedmiotem umowy najmu okazjonalnego. Do umowy najmu załącza się w szczególności oświadczenie właściciela (lub osoby posiadającej inny tytuł prawny do lokalu), że zgadza się ona na mieszkanie najemcy i osób przez niego wskazanych w lokalu wskazanym w oświadczeniu. Decyzja o tym, która ze stron ponosi koszty sporządzenia aktu notarialnego, pozostaje w gestii zainteresowanych. Dodatkowymi elementami umowy najmu okazjonalnego mogą być np. warunki zmiany wysokości czynszu czy określenie innych należności pobieranych przez właściciela. Właściciel mieszkania jest także zobowiązany w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu zgłosić fakt zawarcia umowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela.

Zobacz także: Formy prawne najmu okazjonalnego

Kaucja

Zawarcie umowy może być także uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji, która będzie przeznaczona na pokrycie ewentualnych kosztów związanych z koniecznością naprawienia wyrządzonych przez najemcę szkód, a także z egzekucją komorniczą. Wysokość kaucji nie może jednak przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu przez właściciela mieszkania powstałych należności.

Zobacz także: Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wygaśnięcie umowy najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego przede wszystkim wygasa w sytuacji, kiedy upłynie czas na jaki została zawarta. Dodatkowo można ją również rozwiązać z zachowaniem terminu wypowiedzenia. W sytuacji, gdy po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najemca w dalszym ciągu nie opuszcza lokalu, wówczas właściciel uprawniony jest do wystosowania pisemnego żądania od najemcy opróżnienia mieszkania. Żądanie takie musi zawierać oznaczenie stron umowy najmu oraz wskazanie samej umowy, a także przyczynę rozwiązania stosunku najmu z niej wynikającego. Właściciel jest też obowiązany do wyznaczenia najemcy ostatecznego terminu opróżnienia lokalu, który nie może być jednak krótszy niż 7 dni od doręczenia żądania najemcy. Żądanie takie musi być opatrzone podpisem właściciela potwierdzonym urzędowo. W przypadku, gdy termin zawarty w żądaniu upłynie bezskutecznie wówczas właściciel lokalu może wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności umowie najmu okazjonalnego, a dokładnie części, w której najemca zgadza się na poddanie się egzekucji komorniczej. Do tego wniosku należy załączyć także żądanie opróżnienia lokalu wraz z dowodem jego doręczenia najemcy, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu przysługujący właścicielowi (np. akt notarialny), a także potwierdzenie zgłoszenia umowy najmu do naczelnika urzędu skarbowego.

Zobacz także serwis: Najem i dzierżawa

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r., o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  REKLAMA

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  REKLAMA