reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Najem okazjonalny

Najem okazjonalny

Wielu właścicieli mieszkań, którzy nie zajmują się profesjonalnym wynajmem, jest narażonych na problemy związane z nieuczciwymi lokatorami. Czy umowa najmu okazjonalnego pomoże w pełni zabezpieczyć właściciela mieszkania?

Czym jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny dotyczy wynajmu lokali, których celem jest spełnianie potrzeb mieszkaniowych. Zawrzeć taką umowę może jedynie właściciel lokalu, który jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Za właściciela uważa się tu także osobę dysponującą innym tytułem pranym do lokalu. Umowa najmu okazjonalnego zawierana jest na czas określony, jednak nie dłuższy niż 10 lat. Taka forma jest atrakcyjna szczególnie dla właściciela lokalu, ponieważ stwarza możliwość łatwiejszej eksmisji byłego najemcy. W sytuacji, gdy najemca nie chce opróżnić lokalu, właściciel nie musi składać pozwu o eksmisję, którego rozpoznanie wielokrotnie rozciąga się w czasie. Występuje wówczas jedynie z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu. Sam bowiem akt notarialny będący załącznikiem do umowy najmu okazjonalnego, musi zawierać oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i sam w sobie stanowi tytuł wykonawczy, na mocy którego można dochodzić ewentualnej egzekucji. Niezbędne do tego jest jednak opatrzenie aktu klauzulą wykonalności przez sąd. Wniosek o nadanie klauzuli rozpatrywany jest w czasie o wiele krótszym, niż wymaga tego przeprowadzenie pełnego postępowania. Rozpatrzenie następuje na posiedzeniu niejawnym. Wiąże się to również z niższą opłatą sądową od wniosku. Ponadto zawarcie umowy najmu okazjonalnego wyłącza zastosowanie niektórych przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, w tym regulacje dotyczące wypowiedzenia umowy.

Umowa najmu okazjonalnego

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego obwarowane jest szczególnymi wymogami formalnymi. Przede wszystkim umowa taka musi zostać sporządzona na piśmie. Dołączyć do niej należy oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym najemca zgadza się na dobrowolne przeprowadzenie egzekucji komorniczej w sytuacji, w której nie opróżniłby dobrowolnie lokalu w wyznaczonym terminie. Najemca musi także wskazać lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w razie ewentualnej egzekucji komorniczej z lokalu będącego przedmiotem umowy najmu okazjonalnego. Do umowy najmu załącza się w szczególności oświadczenie właściciela (lub osoby posiadającej inny tytuł prawny do lokalu), że zgadza się ona na mieszkanie najemcy i osób przez niego wskazanych w lokalu wskazanym w oświadczeniu. Decyzja o tym, która ze stron ponosi koszty sporządzenia aktu notarialnego, pozostaje w gestii zainteresowanych. Dodatkowymi elementami umowy najmu okazjonalnego mogą być np. warunki zmiany wysokości czynszu czy określenie innych należności pobieranych przez właściciela. Właściciel mieszkania jest także zobowiązany w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu zgłosić fakt zawarcia umowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela.

Zobacz także: Formy prawne najmu okazjonalnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama