REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierowca, Odpowiedzialność karna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność firmy za przestępstwa i szkody - nowelizacja ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Nadchodzą zmiany w odpowiedzialności podmiotów zbiorowych - Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie mechanizmów pozwalającym na skuteczniejsze pociąganie do odpowiedzialności karnej firm i w konsekwencji wymierzanie im wysokich kar finansowych np.gdy te ukrywają istotne wady swoich wyrobów. Ponadto zlikwidowany zostanie wymóg uprzedniego prawomocnego skazania osoby fizycznej jako warunku odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, w sprawach odpowiedzialności podmiotów zbiorowych prowadzone będzie postępowanie przygotowawcze, pojawi się możliwość umorzenia postępowania, a także zmianie ulegnie właściwość sądu.

Czy w śmieciarce potrzebny jest tachograf?

Niestety, przepisy w Polsce nie należą do najprostszych. Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy kierowców tzw. śmieciarek i czy mają oni obowiązek posiadania tachografów w pojazdach?

Jazda bez dowodu rejestracyjnego i papierowego OC w 2018 r.

4 czerwca 2018 r. ma wejść w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie papierowego ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC - ważne zmiany dla kierowców

W dniu 17 kwietnia 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu drogowego. Nowe przepisy sprawią, że kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi pożądane dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

REKLAMA

Rząd wypowiada wojnę mafii lekowej - wielkie zmiany w prawie farmaceutycznym

Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym opracowało projekt nowelizacji przepisów mających na celu ograniczenie nielegalnego handlu polskimi lekami. Nowe przepisy zakładają m.in. wprowadzenie kary do 10 lat więzienia za nielegalny handel lekami, kar pieniężnych za utrudnianie kontroli oraz znaczne zwiększenie uprawnień kontrolerów.

Ponowny egzamin na prawo jazdy za chaotyczną jazdę? Tak zdecydował sąd

Niedzielni kierowcy nie będą spać spokojnie. Sąd w Gliwicach uznał, że nie tylko prędkość jest problemem. Chce zabierania praw jazdy także za nieudolną i chaotyczną jazdę.

Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców?

Zatrudniamy kilku kierowców samochodów osobowych. Chcemy w regulaminie jednostki samorządowej wprowadzić dla nich odrębne regulacje dotyczące czasu pracy. Czy jest to możliwe? Jaki byłby najlepszy system czasu pracy dla tych osób?

Czym można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

Posiadanie prawa jazdy kategorii B umożliwia kierowcy prowadzenie nie tylko samochodów, ale także innych pojazdów. Czym można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

REKLAMA

Stawki za odholowywanie samochodów niezgodne z prawem! Kierowcy mogą domagać się zwrotu pieniędzy.

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał nieważność uchwały Rady m.st. Warszawy o wysokości opłat w stolicy na 2016 r. za odholowywanie źle zaparkowanych aut na strzeżony parking. Opłaty przekraczają kilkukrotnie realny koszt tych usług. Kierowcy mogą domagać się zwrotu poniesionej opłaty.

Stan wyższej konieczności za kierownicą czyli kiedy policjant nie zatrzyma prawa jazdy

Posłowie są za wprowadzeniem stanu wyższej konieczności za kierownicą. Oznacza to możliwość odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy w sytuacji, gdy kierowca działał w stanie ''wyższej konieczności'', a więc przykładowo, gdy kierowca przekroczy prędkość wioząc chorego do szpitala lub kobietę w trakcie akcji porodowej.

Wyrok za jazdę pod wpływem alkoholu - co później?

Policja złapała Cię na jeździe po pijanemu, zostało tobie zatrzymane prawo jazdy oraz wszczęto postępowanie przygotowawcze o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 178a § 1 kodeksu karnego. Na rozprawie zostałeś przesłuchany, uważasz jednak, ze zostałeś bezpodstawnie oskarżony. Sąd nie dał jednak wiary twoim zapewnieniom i uznał Ciebie jako winnego popełnienia przestępstwa. Została tobie wymierzona kara grzywny oraz m.in. zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata. Co w takiej sytuacji tobie pozostaje? W niniejszym artykule postaram się tobie udzielić odpowiedzi na niniejsze pytanie. Zapraszam.

Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

Dla niektórych osób kierowanie samochodem jest sposobem na życie. Istnieje wiele zawodów, których sednem jest kierowanie, począwszy od zawodowych kierowców tirów, kończąc na listonoszach. Utrata uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym dla takich osób jest prawdziwą tragedią. Zazwyczaj cofnięcie uprawnień jest poprzedzone zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy przez policję. Czy zastanawiałeś się kiedyś w jakich sytuacjach policjant może zatrzymać tobie prawo jazdy?

Nawet 5 lat więzienia za przekręcenie licznika

Ministerstwo Sprawiedliwości chce walczyć z oszustami przekręcającymi stan licznika. W resorcie sprawiedliwości powstał projekt, który zakłada nakładanie na oszustów kary nawet 5 lat więzienia za przekręcanie licznika. Nowelizacja wprowadza także opłaty za obowiązkowe badania liczników.

Nielegalne poszukiwanie zabytków to przestępstwo

W dniu 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy modyfikujące karalność nielegalnego poszukiwania zabytków. Wraz z początkiem nowego roku poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków, bez pozwolenia albo wbrew jego warunkom jest przestępstwem, za które grozi nawet 2 lata więzienia. Legalność poszukiwania zabytków jest uzależniona od uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Opłata za wjazd do centrum miasta? Miasta będą mogły kolejny raz sięgnąć do portfeli kierowców

Ustawa umożliwiająca samorządom pobieranie opłaty za wjazd do centrów miast została już przyjęta przez rząd, co umożliwi dalsze wyciąganie pieniędzy z portfeli kierowców. I to nie małych, bo nawet 30 zł za dobę.

Kiedy ubezpieczyciel może domagać się od kierowcy zwrotu odszkodowania?

Regres nietypowy z art. 43. ustawy z dnia 22 maja 2003 r o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych stanowi, że Zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, w przypadkach określonych w art. 98 ust. 2 pkt 1, przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania.

Czym można jeździć z kategorią B w 2018 r.?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania nie tylko pojazdami osobowymi i dostawczymi, ale także do prowadzenia pewnej grupy jednośladów, quadów i traktorów. Sprawdź jakimi pojazdami będziesz mógł poruszać się w 2018 r. z kategorią B.

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów w 2018 r.

Przez skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów należy rozumieć pozwolenie sądu na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową przez resztę trwania zakazu albo uznanie tego zakazu za wykonany. Aby sąd zgodził się na skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów muszą zostać spełnione określone warunki.

Zmiany w odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych

Ministerstwo Sprawiedliwości ze Zbigniewem Ziobro na czele zapowiada zmiany w odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych. Na międzynarodowej konferencji ,,Odpowiedzialność karna podmiotów zbiorowych'', która odbyła się 16 listopada 2017 r., zapowiedziano m.in. likwidację warunku uprzedniego prawomocnego skazania osoby fizycznej jako warunku odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, wprowadzenie postępowania przygotowawczego, podniesienie wysokości kary pieniężnej, a także możliwość umorzenia postępowania w pewnych przypadkach.

CEPiK 2.0 już działa.

W dniu 13 listopada 2017 r. wystartował CEPiK. 2.0. Wejście w życie programu oznacza m.in. konieczność opłacenia ,,z góry'' badania technicznego pojazdu.

Odpowiedzialność karna za pomocnictwo

Jak odpowiada pomocnik? Czy można odpowiadać także za nieświadome ułatwienie popełnienia czynu zabronionego?

Szkoda transportowa a odpowiedzialność kierowcy

Wielokrotnie analizowałem ryzyka, które towarzyszą przewozom. Było ono jednak przedstawiane jako zespół czynników zewnętrznych powodujących szkody. Nasuwają się jednak pytania, czy kierowca stanowi jeden z elementów szeroko pojętego ryzyka i jaką odpowiedzialność ponosi względem pracodawcy za szkody powstałe w czasie prowadzenia pojazdu.

Żółte znaki poziome

Żółte znaki poziome maja z założenia charakter tymczasowy. Stosowane są w miejscach prowadzenia robót drogowych, na wytyczonych objazdach itp. Niestety, nie zawsze drogowcy dokładają starań, aby takie oznakowanie było dla kierowców czytelne i zrozumiałe.

SA: Jeżeli pasażer pije alkohol z kierowcą to przyczynia się do skutków zdarzenia

Sąd apelacyjny w Katowicach stwierdził, że pasażer spożywający alkohol razem z kierowcą przyczynia się w pewnym stopniu do skutków zdarzenia. Sąd, w trakcie oceny stopnia przyczynienia się do wypadku pasażera pijącego alkohol z kierowcą, powinien jednak wziąć pod uwagę sytuację w jakiej znalazł się pokrzywdzony.

Pojęcie winy w prawie karnym

Jak wynika z art. 1§3 Kodeksu karnego ,,Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu". Kiedy mamy więc do czynienia z czynem zawinionym i jak należy rozumieć samo pojęcie i rozróżnienie form winy w prawie karnym materialnym?

Za badanie techniczne pojazdu zapłacisz z góry

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy zakładają, że za przegląd techniczny kierowca zapłaci z góry. Oprócz tego postanowiono o przyspieszeniu wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Utrata prawa jazdy za korzystanie z telefonu za kierownicą

Jakie kary grożą za korzystanie z telefonu lub z tabletu za kółkiem? Polskie przepisy prezentują się raczej łagodnie na tle innych krajów europejskich.

Zaostrzenie kar dla gwałcicieli

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmianę przepisów Kodeksu karnego. Surowsze mają być kary za przestępstwo zgwałcenia - w szczególności za zgwałcenie dziecka lub zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem.

Przestępstwo zgwałcenia - regulacje obowiązujące w 2017 r. oraz propozycje zmian

Przestępstwo zgwałcenia to jedno z najcięższych przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Jaka kara grozi w Polsce gwałcicielom oraz od czego zależy jej wysokość?

Stan wyższej konieczności

Stan wyższej konieczności jest jedną z najważniejszych instytucji prawa karnego, pozwalającą na uniknięcie przez sprawcę czynu odpowiedzialności karnej. Wyłączenie przestępności czynu wiąże się z poświęceniem jakiegoś dobra, jeżeli działanie to miało na celu uchylenie bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego innemu dobru chronionemu prawem, a niebezpieczeństwa tego nie można było w inny sposób uniknąć.

Od 2019 r. kontrole kierowców bez zatrzymywania pojazdów

Od 15 czerwca 2019 r. kierowcy wykonujący usługi transportowe na terenie UE będą kontrolowani przez tzw. inteligentne tachografy. Na jakie zmiany muszą się przygotować?

Od 21 sierpnia 2017 r. trwa akcja darmowych przeglądów samochodów i motocykli

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wraz z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji (PIMOT) rozpoczęły akcję darmowych przeglądów samochodów i motocykli. Do 2 września 2017 r. na 55 stacjach diagnostycznych można dokonać bezpłatnego przeglądu diagnostycznego.

Zmiany w Kodeksie karnym – rozszerzenie granic obrony koniecznej

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie kolejnych zmian w Kodeksie karnym (dalej: k.k.), które, tym razem, dotyczyć mają instytucji obrony koniecznej. Resort chce rozszerzenia granic obrony koniecznej np. w sytuacji odpierania zamachu w czasie włamania napastnika.

Mniejsze tablice rejestracyjne od 2018 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa proponuje zmniejszenie tablic rejestracyjnych od 1 stycznia 2018 r. Jest to dobra wiadomość dla osób, które chcą sprowadzić auto z Japonii lub USA.

Wyższe opłaty za usunięcie pojazdu z drogi – 2018 r.

Opublikowano najnowsze obwieszczenie Ministra Finansów i Rozwoju w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2018 r. maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym. Opłaty za usunięcie pojazdu będą wyższe.

Nowe fotoradary na polskich drogach

Na polskich drogach ma pojawić się więcej fotoradarów. W ramach programu unijnego zostanie zakupionych ponad 600 urządzeń do pomiaru prędkości, a także zostaną zmodyfikowane stare. Nowe policyjne fotoradary będą od teraz także rejestrować obraz.

Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?

Wielu, zwłaszcza młodych kierowców lubi słuchać głośno muzyki podczas prowadzenia pojazdu, lub podczas postoju. Czy za głośne słuchanie muzyki w samochodzie grozi mandat?

Jakiej muzyki słuchać w samochodzie?

Według obiegowych opinii pobudzająco na kierowcę wpływa muzyka energiczna. Jednak badania przeprowadzone przez Forda wskazują, że paradoksalnie także utwory melancholijne zapewniają kierowcom zastrzyk energii. Jakie ą kluczowe cechy muzyki, które wpływają na nastrój kierowcy?

Carsharing – koszty i parkowanie

Carsharing to usługa polegająca na wypożyczaniu auta na godziny lub minuty – najczęściej za pomocą smartfona. Wypożyczone auto można parkować w strefie, którą wyznaczył dany operator.

Dziura w drodze a odszkodowanie – 2018 r.

W przypadku uszkodzenia auta na dziurawej drodze kierowca ma prawo domagać się odszkodowania od zarządcy drogi jednak nie jest to łatwe. Na poszkodowanym spoczywa obowiązek udowodnienia zarządcy drogi, że nie dopełnił obowiązków na skutek czego poniósł straty.

Jak zostać kierowcą pojazdu uprzywilejowanego?

Pojazdem uprzywilejowanym może kierować wyłącznie osoba, która otrzymała zezwolenie na jego prowadzenie. Takie zezwolenie jest udzielanie osobie, która ukończyła 21 lat, posiada odpowiednią kategorię prawa jazdy, ukończyła odpowiedni kurs oraz pozytywnie przeszła badania psychologiczne i lekarskie.

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – 2018 r.

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym z reguły kończy się mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Jeżeli kierowca przekroczy w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, zostanie odebrane mu prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Jak zostać kierowcą autobusu – w 2018 r.

Kierowcą autobusu może zostać osoba, która posiada prawo jazdy kategorii D a także nie była karana. Ponadto konieczne jest uzyskanie od lekarza i psychologa zaświadczeń o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy.

Europejskie służby łatwiej wykryją nieuczciwych kierowców z Polski

W Krajowym Rejestrze Elektronicznym Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD) znajdą się m.in. informacje o poważnych naruszeniach przepisów określających obowiązki lub warunki przewozu drogowego.

Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa obejmuje nie tylko kierującego pojazdem ale także wszystkich pasażerów. Ustawa Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) wyodrębnia jednak pewną grupę osób, która nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa.

Rejestracja zabytkowego pojazdu - 2018 r.

Samochód można uznać za zabytkowy jeżeli na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami. Zobacz jak wygląda rejestracja pojazdu zabytkowego.

Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie

Kierowcy, za dodatkową opłatą mogą ułożyć unikalny napis w tablicy rejestracyjnej swojego samochodu. Pamiętać należy jednak, że nie ma tu pełnej dowolności - istnieją pewne ograniczenia co do treści napisu. Koszt wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych w samochodzie to ok. 1000 zł.

Okres próbny dla młodych kierowców – 2018 r.

4 czerwca 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące młodych kierowców. Główną nowością jest wprowadzenie dwuletniego okresu próbnego oraz innych prędkości maksymalnych dla młodych kierowców.

Jak zostać taksówkarzem?

Taksówkarzem może zostać jedynie osoba, która posiada odpowiednią licencje. Tą licencje może uzyskać osoba, która ma ukończony co najmniej 21 rok życia i posiada prawo jazdy kategorii B. Ponadto należy przejść specjalistyczne szkolenie, zdać odpowiedni egzamin i uzyskać licencję.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić gdy funkcjonariusz stwierdzi lub ma uzasadnione przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego odbywa się za pokwitowaniem.

REKLAMA