reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?

Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa obejmuje nie tylko kierującego pojazdem ale także wszystkich pasażerów. Ustawa Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) wyodrębnia jednak pewną grupę osób, która nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa.

Pasy bezpieczeństwa mają za zadanie ochronę przed skutkami zderzeń czołowych. Obowiązek korzystania z nich wynika z art. 39 u.p.r.d. Co do zasady obowiązek ten dotyczy wszystkich, zarówno kierowców jaki i pasażerów. Ustawodawca zwalnia jednak pewną grupę osób z tego obowiązku.

Zapinać pasów bezpieczeństwa nie musi:

  • osoba mająca zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
  • kobieta o widocznej ciąży;
  • taksówkarz w trakcie przewożenia pasażera;
  • instruktor jazdy w czasie szkolenia lub egzaminator podczas egzaminowania;
  • policjant, żołnierz, funkcjonariusz ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SC-S, SW – podczas przewożenia osoby zatrzymanej;
  • funkcjonariusz BOR na służbie;
  • żołnierz Żandarmerii Wojskowej w czasie wykonywania czynności ochronnych;
  • zespół medyczny w czasie udzielania pomocy medycznej;
  • konwojent podczas przewożenia wartości pieniężnych;
  • osoba chora lub niepełnosprawna przewożona na noszach lub na wózku inwalidzkim;
  • dziecko poniżej 3 lat przewożone pojazdem kategorii M2 i M3 (pojazd przystosowany do przewozu ludzi i bagażu, mający mające więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy);
  • dziecko przewożone na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Zaświadczenie o przeciwwskazaniu do używania pasów musi być wystawione imiennie. Ponadto musi znajdować się w nim adnotacja, że wskazana osoba nie może korzystać z pasów bezpieczeństwa. Policja nie ma uprawnień do oceny zasadności tego zaświadczenia – muszą bezwzględnie uznawać zawarte w nim zalecenia.

Jeżeli chodzi o zespół medyczny, brak obowiązku zapięcia pasów występuje tylko wtedy gdy ratownicy udzielają pomocy medycznej – w każdym innym wypadku muszą korzystać z pasów.

W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3 wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka.

Kara za niezapięcie pasów

Odpowiedzialnością za bezpieczeństwo swoje i pasażerów obarczony jest kierowca. Policjant może jednak ukarać także pasażera za niekorzystanie z pasa bezpieczeństwa. Za niezapięcie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy pomimo takiego obowiązku, grozi kara 100 zł i 2 punktów karnych.

Za przewożenie dziecka poza fotelikiem lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci grozi kara w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (j.t. Dz. U. z  2013 r. poz. 1624 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?/ fot. Fotolia
Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?/ fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama