REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie./ fot. Fotolia
Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy, za dodatkową opłatą mogą ułożyć unikalny napis w tablicy rejestracyjnej swojego samochodu. Pamiętać należy jednak, że nie ma tu pełnej dowolności - istnieją pewne ograniczenia co do treści napisu. Koszt wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych w samochodzie to ok. 1000 zł.

Tablica rejestracyjna stanowi swego rodzaju numer identyfikacyjny pojazdu. Obecny wzór tablic został wprowadzony w 2000 r. i zastąpił tablice starszego typu (czarne z białymi znakami). Wynikało to z faktu, że w tym czasie doszło do reformy podziału administracyjnego kraju oraz tego, że tablice starego typu były słabo widoczne w nocy (nowe tablice są pokryte substancją, która odbija światło).

REKLAMA

Wyróżniamy następujące rodzaje tablic rejestracyjnych:

  • zwyczajne - do oznaczania wszystkich pojazdów (z wyjątkiem pojazdów oznaczonych tablicą indywidualną, pojazdów zabytkowych, tymczasowych i tymczasowych badawczych);
  • indywidualne - do oznaczania pojazdów samochodowych;
  • zabytkowe - do oznaczania pojazdów zabytkowych;
  • tymczasowe - do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych;
  • tymczasowe badawcze - do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych w celu przeprowadzania badań homologacyjnych przez jednostkę upoważnioną lub w celu przeprowadzania badań pojazdów, ich wyposażenia lub części przez jednostkę badawczą producenta;
  • dyplomatyczne - do oznaczania pojazdów należących do przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych, a także ich personelu.

Elementy tablicy rejestracyjnej

REKLAMA

Każdemu pojazdowi przypisywany jest tylko jeden numer rejestracyjny. Na tablicy zwyczajnej wytłoczony jest numer rejestracyjny czarnej barwy na białym tle, składający się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu. Na tablicy indywidualnej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa i indywidualnego wyróżnika pojazdu.

W przypadku tablicy indywidualnej litera i cyfra stanowią wyróżnik województwa, zaś kolejne litery w liczbie od 3 do 5 stanowią wyróżnik indywidualny pojazdu. Należy zaznaczyć, że nie więcej niż dwie ostatnie litery można zastąpić liczbą.

Pomimo dużej dowolności w kształtowaniu indywidualnego wyróżnika pojazdu, istnieją pewne ograniczenia. Zabronione jest wpisywanie treści obraźliwych, wulgaryzmów czy innych treści niezgodnych z normami społecznymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura i koszty

REKLAMA

Osoby zainteresowane wyrobieniem indywidualnych tablic rejestracyjnych muszą udać się do wydziału komunikacji w swoim mieście. Tam, obok standardowych dokumentów koniecznych do rejestracji auta, konieczne jest złożenie wniosku o wydanie indywidualnych tablic, w którym wskazujemy nazwę jaką chcemy umieścić na naszej tablicy.

Urząd sprawdzi czy nazwa, o której nadanie wnioskujemy nie jest już zajęta a także czy spełnia wymogi ustawowe. Jeżeli urząd uzna, że wymogi są spełnione a nazwa nie jest zajęta, wyrazi zgodę i zamówi tablicę. Do potwierdzenia zamówienia konieczne jest wniesienie opłaty za tablice indywidualnej w wysokości ok. 1000 zł. W przypadku decyzji odmownej istnieje możliwość odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Zobacz również: Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

W tym czasie należy postarać się o wydanie tablic próbnych. Z tych tablic można korzystać do chwili wydania zgody na wybrane tablice (dotyczy to pojazdów niezarejestrowanych czyli sprowadzonych zza granicy lub nowych z salonu). Tablice próbne ważne są 30 dni. Ich koszt to ok 60 zł.

Tablice indywidualne nie są na zawsze

Numer rejestracyjny jest przypisany do pojazdu a nie do danego kierowcy. Tak samo jest w przypadku tablic indywidualnych co oznacza, że każda zmiana właściciela pojazdu sprawia, że numer rejestracyjny tego pojazdu jest przekazywany wraz z pojazdem nowemu właścicielowi.

Kierowca nie może więc zatrzymać tablicy indywidualnej na zawsze. Może natomiast starać się o wyrobienie nowej jednak wiąże się to z koniecznością przejścia całej procedury od nowa (włącznie z koniecznością poniesienia ponownie opłat).

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1038);

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

REKLAMA

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Płaca minimalna 2025: Ile wyniesie na rękę, czyli netto?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, czyli "na rękę".

REKLAMA