REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie

Bartłomiej Ceglarski
Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie./ fot. Fotolia
Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy, za dodatkową opłatą mogą ułożyć unikalny napis w tablicy rejestracyjnej swojego samochodu. Pamiętać należy jednak, że nie ma tu pełnej dowolności - istnieją pewne ograniczenia co do treści napisu. Koszt wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych w samochodzie to ok. 1000 zł.

Tablica rejestracyjna stanowi swego rodzaju numer identyfikacyjny pojazdu. Obecny wzór tablic został wprowadzony w 2000 r. i zastąpił tablice starszego typu (czarne z białymi znakami). Wynikało to z faktu, że w tym czasie doszło do reformy podziału administracyjnego kraju oraz tego, że tablice starego typu były słabo widoczne w nocy (nowe tablice są pokryte substancją, która odbija światło).

REKLAMA

Wyróżniamy następujące rodzaje tablic rejestracyjnych:

 • zwyczajne - do oznaczania wszystkich pojazdów (z wyjątkiem pojazdów oznaczonych tablicą indywidualną, pojazdów zabytkowych, tymczasowych i tymczasowych badawczych);
 • indywidualne - do oznaczania pojazdów samochodowych;
 • zabytkowe - do oznaczania pojazdów zabytkowych;
 • tymczasowe - do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych;
 • tymczasowe badawcze - do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych w celu przeprowadzania badań homologacyjnych przez jednostkę upoważnioną lub w celu przeprowadzania badań pojazdów, ich wyposażenia lub części przez jednostkę badawczą producenta;
 • dyplomatyczne - do oznaczania pojazdów należących do przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych, a także ich personelu.

Elementy tablicy rejestracyjnej

REKLAMA

Każdemu pojazdowi przypisywany jest tylko jeden numer rejestracyjny. Na tablicy zwyczajnej wytłoczony jest numer rejestracyjny czarnej barwy na białym tle, składający się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu. Na tablicy indywidualnej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa i indywidualnego wyróżnika pojazdu.

W przypadku tablicy indywidualnej litera i cyfra stanowią wyróżnik województwa, zaś kolejne litery w liczbie od 3 do 5 stanowią wyróżnik indywidualny pojazdu. Należy zaznaczyć, że nie więcej niż dwie ostatnie litery można zastąpić liczbą.

Pomimo dużej dowolności w kształtowaniu indywidualnego wyróżnika pojazdu, istnieją pewne ograniczenia. Zabronione jest wpisywanie treści obraźliwych, wulgaryzmów czy innych treści niezgodnych z normami społecznymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura i koszty

REKLAMA

Osoby zainteresowane wyrobieniem indywidualnych tablic rejestracyjnych muszą udać się do wydziału komunikacji w swoim mieście. Tam, obok standardowych dokumentów koniecznych do rejestracji auta, konieczne jest złożenie wniosku o wydanie indywidualnych tablic, w którym wskazujemy nazwę jaką chcemy umieścić na naszej tablicy.

Urząd sprawdzi czy nazwa, o której nadanie wnioskujemy nie jest już zajęta a także czy spełnia wymogi ustawowe. Jeżeli urząd uzna, że wymogi są spełnione a nazwa nie jest zajęta, wyrazi zgodę i zamówi tablicę. Do potwierdzenia zamówienia konieczne jest wniesienie opłaty za tablice indywidualnej w wysokości ok. 1000 zł. W przypadku decyzji odmownej istnieje możliwość odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Zobacz również: Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

W tym czasie należy postarać się o wydanie tablic próbnych. Z tych tablic można korzystać do chwili wydania zgody na wybrane tablice (dotyczy to pojazdów niezarejestrowanych czyli sprowadzonych zza granicy lub nowych z salonu). Tablice próbne ważne są 30 dni. Ich koszt to ok 60 zł.

Tablice indywidualne nie są na zawsze

Numer rejestracyjny jest przypisany do pojazdu a nie do danego kierowcy. Tak samo jest w przypadku tablic indywidualnych co oznacza, że każda zmiana właściciela pojazdu sprawia, że numer rejestracyjny tego pojazdu jest przekazywany wraz z pojazdem nowemu właścicielowi.

Kierowca nie może więc zatrzymać tablicy indywidualnej na zawsze. Może natomiast starać się o wyrobienie nowej jednak wiąże się to z koniecznością przejścia całej procedury od nowa (włącznie z koniecznością poniesienia ponownie opłat).

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1038);

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

  Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

  2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

  W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

  Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

  Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

  Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

  REKLAMA

  Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

  Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

  Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

  Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

  Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  REKLAMA

  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  REKLAMA