reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie

Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie

Kierowcy, za dodatkową opłatą mogą ułożyć unikalny napis w tablicy rejestracyjnej swojego samochodu. Pamiętać należy jednak, że nie ma tu pełnej dowolności - istnieją pewne ograniczenia co do treści napisu. Koszt wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych w samochodzie to ok. 1000 zł.

Tablica rejestracyjna stanowi swego rodzaju numer identyfikacyjny pojazdu. Obecny wzór tablic został wprowadzony w 2000 r. i zastąpił tablice starszego typu (czarne z białymi znakami). Wynikało to z faktu, że w tym czasie doszło do reformy podziału administracyjnego kraju oraz tego, że tablice starego typu były słabo widoczne w nocy (nowe tablice są pokryte substancją, która odbija światło).

Wyróżniamy następujące rodzaje tablic rejestracyjnych:

  • zwyczajne - do oznaczania wszystkich pojazdów (z wyjątkiem pojazdów oznaczonych tablicą indywidualną, pojazdów zabytkowych, tymczasowych i tymczasowych badawczych);
  • indywidualne - do oznaczania pojazdów samochodowych;
  • zabytkowe - do oznaczania pojazdów zabytkowych;
  • tymczasowe - do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych;
  • tymczasowe badawcze - do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych w celu przeprowadzania badań homologacyjnych przez jednostkę upoważnioną lub w celu przeprowadzania badań pojazdów, ich wyposażenia lub części przez jednostkę badawczą producenta;
  • dyplomatyczne - do oznaczania pojazdów należących do przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych, a także ich personelu.

Elementy tablicy rejestracyjnej

Każdemu pojazdowi przypisywany jest tylko jeden numer rejestracyjny. Na tablicy zwyczajnej wytłoczony jest numer rejestracyjny czarnej barwy na białym tle, składający się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu. Na tablicy indywidualnej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa i indywidualnego wyróżnika pojazdu.

W przypadku tablicy indywidualnej litera i cyfra stanowią wyróżnik województwa, zaś kolejne litery w liczbie od 3 do 5 stanowią wyróżnik indywidualny pojazdu. Należy zaznaczyć, że nie więcej niż dwie ostatnie litery można zastąpić liczbą.

Pomimo dużej dowolności w kształtowaniu indywidualnego wyróżnika pojazdu, istnieją pewne ograniczenia. Zabronione jest wpisywanie treści obraźliwych, wulgaryzmów czy innych treści niezgodnych z normami społecznymi.

Procedura i koszty

Osoby zainteresowane wyrobieniem indywidualnych tablic rejestracyjnych muszą udać się do wydziału komunikacji w swoim mieście. Tam, obok standardowych dokumentów koniecznych do rejestracji auta, konieczne jest złożenie wniosku o wydanie indywidualnych tablic, w którym wskazujemy nazwę jaką chcemy umieścić na naszej tablicy.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 31.07.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie./ fot. Fotolia
Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie./ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama