| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie

Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie

Kierowcy, za dodatkową opłatą mogą ułożyć unikalny napis w tablicy rejestracyjnej swojego samochodu. Pamiętać należy jednak, że nie ma tu pełnej dowolności - istnieją pewne ograniczenia co do treści napisu. Koszt wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych w samochodzie to ok. 1000 zł.

Tablica rejestracyjna stanowi swego rodzaju numer identyfikacyjny pojazdu. Obecny wzór tablic został wprowadzony w 2000 r. i zastąpił tablice starszego typu (czarne z białymi znakami). Wynikało to z faktu, że w tym czasie doszło do reformy podziału administracyjnego kraju oraz tego, że tablice starego typu były słabo widoczne w nocy (nowe tablice są pokryte substancją, która odbija światło).

Wyróżniamy następujące rodzaje tablic rejestracyjnych:

  • zwyczajne - do oznaczania wszystkich pojazdów (z wyjątkiem pojazdów oznaczonych tablicą indywidualną, pojazdów zabytkowych, tymczasowych i tymczasowych badawczych);
  • indywidualne - do oznaczania pojazdów samochodowych;
  • zabytkowe - do oznaczania pojazdów zabytkowych;
  • tymczasowe - do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych;
  • tymczasowe badawcze - do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych w celu przeprowadzania badań homologacyjnych przez jednostkę upoważnioną lub w celu przeprowadzania badań pojazdów, ich wyposażenia lub części przez jednostkę badawczą producenta;
  • dyplomatyczne - do oznaczania pojazdów należących do przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych, a także ich personelu.

Elementy tablicy rejestracyjnej

Każdemu pojazdowi przypisywany jest tylko jeden numer rejestracyjny. Na tablicy zwyczajnej wytłoczony jest numer rejestracyjny czarnej barwy na białym tle, składający się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu. Na tablicy indywidualnej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa i indywidualnego wyróżnika pojazdu.

W przypadku tablicy indywidualnej litera i cyfra stanowią wyróżnik województwa, zaś kolejne litery w liczbie od 3 do 5 stanowią wyróżnik indywidualny pojazdu. Należy zaznaczyć, że nie więcej niż dwie ostatnie litery można zastąpić liczbą.

Pomimo dużej dowolności w kształtowaniu indywidualnego wyróżnika pojazdu, istnieją pewne ograniczenia. Zabronione jest wpisywanie treści obraźliwych, wulgaryzmów czy innych treści niezgodnych z normami społecznymi.

Procedura i koszty

Osoby zainteresowane wyrobieniem indywidualnych tablic rejestracyjnych muszą udać się do wydziału komunikacji w swoim mieście. Tam, obok standardowych dokumentów koniecznych do rejestracji auta, konieczne jest złożenie wniosku o wydanie indywidualnych tablic, w którym wskazujemy nazwę jaką chcemy umieścić na naszej tablicy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »