REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja zabytkowego pojazdu - 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Rejestracja zabytkowego pojazdu./ fot. Fotolia
Rejestracja zabytkowego pojazdu./ fot. Fotolia
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Samochód można uznać za zabytkowy jeżeli na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami. Zobacz jak wygląda rejestracja pojazdu zabytkowego.

Kwestie dotyczące rejestracji pojazdów, w tym rejestracji pojazdów zabytkowych, zostały uregulowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.). Rejestracja samochodu stanowi czynność niezbędną, bez której poruszanie się pojazdem po drogach jest niedozwolone.

REKLAMA

Pojazd zabytkowy

Jak stanowi u.p.r.d. pojazdem zabytkowym jest pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Jest to także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Wyżej podana definicja jest bardzo ogólna i nie wskazuje wprost kryteriów jakie musi spełnić pojazd by mógł być uznany za zabytkowy. Konserwatorzy zabytków przyjmują jednak, że pojazdem zabytkowym jest pojazd:

 • mający co najmniej 25 lat;
 • niebędący w produkcji od 15 lat;
 • posiadający minimum 75 % zachowanych oryginalnych części.

Istnieje możliwość zarejestrowania pojazdu jako zabytkowego, który nie spełnia wymagań wieku. W takim wypadku należy udowodnić, że samochód jest unikalny z uwagi na swoją konstrukcję czy rozwiązania techniczne lub był wykorzystywany przez znane osobistości. O tym czy pojazd posiada te cechy, decyduje konserwator zabytków, na wniosek uprawnionego rzeczoznawcy (rzeczoznawcy do spraw techniki samochodowej).

Etap I – wpis do rejestru zabytków

REKLAMA

W pierwszej kolejności należy udać się do uprawnionego rzeczoznawcy. Jego zadaniem jest dokonanie oględzin pojazdu by ocenić czy nadaje się on do uznania za zabytkowy. Rzeczoznawca ten sporządza Kartę Ewidencyjną Zabytku Ruchomego, czyli tzw. białą kartę na podstawie, której możliwe jest wpisanie do rejestru zabytków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Białą kartę może także wypełnić samodzielnie sam wnioskujący. Należy jednak zaznaczyć, że jej samodzielne wypełnienie może być problematyczne ze względu na stopień szczegółowości podawanych w niej danych.

Z wypełnioną białą kartą następnie należy się udać do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na podstawie dokumentacji pobranej od rzeczoznawcy, decyduje on o wpisaniu pojazdu do ewidencji zabytków. Jeżeli konserwator podejmie decyzję o wpisie pojazdu do ewidencji zabytków, wystawi nam odpowiednie zaświadczenie.

Etap II – okręgowa stacja kontroli pojazdów

Kolejnym krokiem w drodze do rejestracji pojazdu zabytkowego jest wizyta, z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji zabytków, w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Tam, na wniosek właściciela, przeprowadza się badanie techniczne pojazdu. We wspomnianym wniosku należy odpowiedzieć na szereg różnych pytań dotyczących specyfikacji technicznej pojazdu.

Zobacz również: Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Jeżeli auto przejdzie pomyślnie badanie techniczne, diagnosta wystawia zaświadczenie o dopuszczeniu auta do ruchu drogowego.

Diagnosta może dopuścić pojazd do ruchu drogowego z pewnymi ograniczeniami. Mogą to być ograniczenia dotyczące np. szybkości poruszania się czy też jazdy nocą.

Należy zaznaczyć, że od tego momentu jesteśmy zwolnieni z corocznych badań technicznych.

Etap III – rejestracja w wydziale komunikacji

Ostatni etap to wizyta we właściwym miejscowo wydziale komunikacji, gdzie składamy wniosek o rejestrację pojazdu. Do wniosku należy dołączyć:

 • dowód własności pojazdu;
 • dowód rejestracyjny lub gdy dowodu brak - oświadczenie złożone w Wydziale Komunikacji;
 • dowód tożsamości właściciela lub właścicieli pojazdu;
 • decyzję w sprawie wpisania pojazdu jako dobra kultury do rejestru zabytków lub dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w centralnej ewidencji dóbr kultury;
 • zaświadczenie z badania technicznego pojazdu z wynikiem pozytywnym z OSKP;
 • dowód rejestracyjny (wraz z tłumaczeniem, jeśli pojazd był wcześniej zarejestrowany za granicą);
 • tablice rejestracyjne (jeżeli pojazd był zarejestrowany w Polsce).

Aby zarejestrować pojazd konieczne jest także zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz odpowiednie opłacenie wniosku.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1088)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Renta wdowia 2024 r.: limit dla łączenia emerytur i rent 10 000 zł? Tak w Sejmie. A może lepiej 4000 zł albo 12 000 z? Co popierasz?

  Po śmierci małżonka drugi współmałżonek ma mieć prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłej osoby. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  REKLAMA

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  REKLAMA

  Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

  Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

  Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

  3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

  REKLAMA