REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Majątek, Rozwód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwód - jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd?

Proces o rozwód nigdy nie jest rzeczą łatwą, sprawie towarzyszą silne emocje, które mogą wpłynąć na podejmowane przez małżonków decyzje. Pomimo, iż mąż i żona są pewni o wygaśnięciu swojego związku, nie utrzymują ze sobą kontaktu, prowadzą osobne gospodarstwa domowe, prowadzą odrębne życie, to sąd w sprawie rozwodowej zadecyduje, czy przesłanki orzeczenia rozwodu zostały przez nich spełnione.

Podział majątku u notariusza a kredyt hipoteczny

Zdaniem ekspertów w przypadku zaciągnięcia przez małżonków wspólnego kredytu hipotecznego warto podziału majątku dokonać przed notariuszem. Jednak o tym, kto będzie po rozwodzie spłacał raty kredytu decyduje wierzyciel.

Podział majątku dorobkowego – jak ustalić czy zakupiona rzecz wchodzi w skład majątku wspólnego?

Sprawy o podział majątku są przeważnie sprawami skomplikowanymi i budzącymi sporo wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o ustalenie czy dany składnik należy do majątku wspólnego. Najlepszym dowodem tego są liczne orzeczenia Sądu Najwyższego rozstrzygające rozterki sądów pojawiające się w toku prowadzenia spraw działowych. W jednej z ostatnich uchwał SN stwierdził, że w przypadku nabycia przedmiotu za środki pochodzące z różnych mas majątkowych małżonków, nabyta rzecz w odpowiednich udziałach wejdzie zarówno do majątku osobistego jak i majątku wspólnego małżonków, chyba że jedno ze świadczeń miało charakter nakładu.

Hipoteka po rozwodzie - kto będzie spłacał?

Rozwód powoduje powstanie między małżonkami solidarnej odpowiedzialności za długi zaciągnięte w czasie trwania małżeństwa. Jak powszechnie wiadomo, jednym z popularniejszym sposobem zadłużania się małżeństw jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W takim wypadku małżonkowie mogą negocjować przeniesienie spłaty na jedną osobę, mającą odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Jeżeli tak nie jest to bank zapewne zgody na takie rozwiązanie nie wyrazi, jednak małżonkowie zawsze mogą się dogadać.

REKLAMA

Kto spłaca kredyt hipoteczny po rozwodzie

Wiele młodych małżeństw bierze razem kredyt na mieszkanie. Kto spłaca kredyt w razie rozstania i rozwodu?

Ważne pytania, gdy wdrażasz system IT do zarządzania majątkiem

Po pierwsze: jaki system wybrać? Po drugie: jak go wdrożyć? Oba na pierwszy rzut oka proste, potrafią sprawić kłopot nawet doświadczonym menadżerom zarządzania. Z wielu powodów najczęściej używane są moduły środków trwałych w systemie ERP, a w sytuacjach mniejszej ilości składników tabele arkusza kalkulacyjnego np. MS Excel. Czy takie rozwiązania to dobry wybór?

500 plus dla rodziców po rozwodzie

Wypłata świadczenia wychowawczego (potocznie nazywanego 500 plus) nie jest uzależniona od pozostawania przez rodziców w związku małżeńskim. Jednak w praktyce rozwód nieco komplikuje sytuację rodziny. Najwięcej wątpliwości dotyczy sytuacji, gdy rodzice po rozwodzie sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Który z rodziców po rozwodzie powinien wystąpić z wnioskiem o świadczenie?

Rozwód w 2019 r. - planowane zmiany

Planowane na 2019 r. zmiany, dotyczące rozwodów, będą zmierzały do pojednania małżonków. Pojawi się rodzinne postępowanie informacyjne. Kogo będą dotyczyły nowe przepisy? Co zmieni się w zakresie opłat?

REKLAMA

Zarząd majątkiem wspólnym małżonków

W jaki sposób małżonkowie zarządzają majątkiem wspólnym? Kto rozstrzyga sprawy sporne?

Od czego zacząć by efektywnie zarządzać majątkiem organizacji?

W jaki sposób zwiększyć efektywność aktywów pracujących na zysk organizacji? Od czego zacząć by wynik naszych działań był rzeczywiście wyjątkowy? Artykuł odpowiada na te pytania.

Zarząd majątkiem małoletniego dziecka

Jak uregulowane prawnie jest zarządzanie majątkiem małoletniego dziecka? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Nieobecność stron na rozprawie rozwodowej

Jakie konsekwencje prawne niesie nieobecność stron na rozprawie rozwodowej? Czy nieobecność pozwanego przedłuża postępowanie? Co z przesłuchaniem stron?

Roszczenia związane z naruszeniem ustalonego przez sąd sposobu korzystania przez małżonków ze wspólnego mieszkanias

W wyroku orzekającym rozwód, sąd rozstrzyga o szeregu kwestii wymienionych w art. 58 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Mowa tu o kwestiach: rozwiązania małżeństwa stron i winy za rozkład pożycia, władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków, kontaktów rodziców z dzieckiem czy też alimentów na rzecz dziecka. Równie istotny, pozostaje jednak wynikający z art. 58 K.r.o. obowiązek sądu co do rozstrzygnięcia o sposobie korzystania przez małżonków ze wspólnie zajmowanego przez nich mieszkania.

Rodzinne postępowanie informacyjne - projektowane zmiany

Rodzinne postępowanie informacyjne ma przeciwdziałać pochopnemu podejmowaniu decyzji o rozwodzie i pomóc małżonkom w podjęciu kluczowych decyzji związanych z opieką nad dziećmi. Jakie rozwiązania przewiduje projekt Ministerstwa Sprawiedliwości?

Ustawowa wspólność majątkowa

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Małżonkowie mogą jednak w umowie zawartej w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową.

Wzór cofnięcia pozwu rozwodowego

Teoretycznie pozew rozwodowy można wycofać aż do momentu uprawomocnienia się wyroku sądu I instancji, jednakże w pewnych okolicznościach może się to okazać trudne albo nawet niemożliwe – wiele zależy od etapu postępowania na jakim zdecydujemy się na wycofanie pozwu oraz od woli drugiej strony. Zobacz przykładowy wzór pisma procesowego cofającego złożony pozew rozwodowy.

Cofnięcie pozwu rozwodowego

Złożyłeś/złożyłaś pozew o rozwód ale z jakichś przyczyn jednak nie chcesz postępowania rozwodowego? Możesz cofnąć pozew o rozwód nawet już po wydaniu wyroku. Sposób i skuteczność cofnięcia pozwu rozwodowego zależy jednak od etapu postępowania na jakim pozew cofnięto.

Opłaty sądowe w 2018 r. - wyjaśnienia MS

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że opłaty sądowe muszą być akceptowalne społecznie i nie mogą utrudniać dostępu obywateli do sądów - czytamy w oświadczeniu resortu. Tym samym ministerstwo nie potwierdziło informacji o drastycznych podwyżkach opłat m.in. w sprawach rozwodowych.

Były ukochany nie zawsze musi zwracać prezenty

Coraz częściej w sferze sporu prawnego pojawiają się sprawy skłóconych ze sobą byłych narzeczonych lub partnerów. Zazwyczaj jedna ze stron, po zakończeniu związku wysuwa w stosunku do drugiej roszczenia dotyczące m.in. zwrotu poczynionych nakładów. Oczywiście w zależności od zachowania drugiej strony i ewentualnej możliwości polubownego zakończenia sporu, większość spraw nie trafia na wokandę. Część z nich jednak, prowadzona również „dla zasady”, przeradza się w merytoryczny w pełni spór. Od strony prawnej można uznać takie sprawy za interesujące. Przyznać przy tym jednak dodatkowo należy, że w każdym takim sporze trudno o jednoznaczny jego wynik.

Wpływ ustanowienia rozdzielności majątkowej na stosunki majątkowe małżonków

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Małżonkowie mogą jednak w umowie zawartej w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową, w tym rozdzielność z wyrównaniem dorobków, przy czym umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

Konfiskata rozszerzona

Czym są przepadek i konfiskata rozszerzona? Jaka korzyść majątkowa może być uznana za pochodzącą z przestępstwa? Czy odpowiada tylko sprawca?

MS: Opłata od pozwu nie wrośnie do 2000 zł.

Rząd wycofuje się z propozycji zwiększenia opłaty za pozew o rozwód do 2000 zł. Nowe stanowisko resortu spowodowane jest negatywnymi opiniami wyrażonymi w trakcie konsultacji społecznych.

Rozwód i separacja a dziedziczenie ustawowe

Tytułowe zagadnienia są często występującymi praktycznymi zagadnieniami pojawiającymi się w związku z problematyką prawa spadkowego. Wiedza w tym przedmiocie ułatwia świadome podejmowanie decyzji, mających wpływ na zgromadzony majątek.

Zajęcie majątku z powodu braku zapłaty podatku

W przypadku braku zapłaty podatku następuje zazwyczaj wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika skarbowego. Jak w takiej sytuacji ochronić swój majątek?

Jak chronić majątek przedsiębiorstwa?

Niejednokrotnie z powodu pochopnie podjętych decyzji lub oszustw ze strony nieuczciwych kontrahentów przedsiębiorca narażony jest na utratę majątku. Warto zatem, nie tylko w trakcie prowadzenia działalności, ale już na etapie jej zakładania, pomyśleć o ochronie majątku przedsiębiorstwa oraz samego przedsiębiorcy.

Instytucja powiernictwa jako element optymalizacji podatkowej

Instytucję powiernictwa wykorzystuje się jako sposób na ochronę majątku. W praktyce stanowi ona element optymalizacji podatkowej, gwarant anonimowości powiernika co do jego statusu majątkowego (ochrona majątku), zamierzeń czy faktycznych czynności lub jako sposób na przekazanie aktywów. Realizacja umowy powiernictwa jest neutralna podatkowo.

Rozwód z orzekaniem o winie

Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Tym samym, sąd w wyroku rozwodowym może wskazać, czy któryś z małżonków ponosi wyłączną winę za rozkład pożycia małżeńskiego, bądź też może ustalić, że winę ponosi każdy z małżonków.

Jak uzyskać rozwód?

Postępowanie rozwodowe jest niewątpliwie traumatycznym przeżyciem dla każdego z małżonków. Niemniej jednak, gdy jeden z małżonków, bądź też oboje, dojdą do przekonania, iż w ich ocenie brak jest perspektyw na dalsze trwanie małżeństwa, warto poznać procedurę prowadzącą do uzyskania rozwodu i przesłanki, którymi kierować się będzie sąd orzekając wyrok rozwodowy.

Zmiana nazwiska dziecka bez zgody ojca

Co do zasady dziecko nosi nazwisko obojga rodziców. Jednakże zdarzają się sytuację, gdy dziecko na skutek rozwodu rodziców lub innych okoliczności nosi nazwisko inne aniżeli matka czy ojciec. Ponadto w wyniku rozwodu czy zawarcia nowego związku małżeńskiego przez jednego z rodziców może wystąpić potrzeba zmiany nazwiska dziecka, przy czym procedura dokonania ww. zmian uzależniona jest od dwóch okoliczności - sposobu nadania nazwiska dziecka oraz zakresu władzy rodzicielskiej.

Rozwód cywilny krok po kroku

Rozwód cywilny można orzec, jeżeli nastąpi trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Sprawa o rozwód rozstrzygana będzie przez właściwy sąd okręgowy.

Majątek osobisty małżonka

Majątek osobisty każdego z małżonków stanowią nie tylko przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej. Majątek osobisty stanowią także przedmioty majątkowe nabyte w drodze dziedziczenia, czy też darowizny.

Alimenty na małżonka po rozwodzie

Zasądzenie alimentów na rzecz małżonka po rozwodzie uzależnione jest od sytuacji osobistej i majątkowej małżonka żądającego alimentów oraz osoby odpowiedzialnej za rozpad pożycia małżeńskiego.

Konfiskata rozszerzona majątku będzie obowiązywała od 2017 r.

Nowe przepisy dotyczące konfiskaty nielegalnych majątków wejdą w życie w pierwszym kwartale 2017 r. Sprawdź czym jest konfiskata rozszerzona.

Zarząd majątkiem dziecka a zgoda sądu

Rodzice dziecka nie mogą dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu bez zezwolenia sądu opiekuńczego. Czym są czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu? Czy rodzice ponoszą odpowiedzialność względem małoletniego?

Fiskus ma wiele możliwości zdobycia informacji o majątku podatnika

Fiskus ma wiele różnych możliwości zdobycia informacji o dochodach i wydatkach podatnika. Organy podatkowe są uprawnione do weryfikacji wydatków i ich pokrycia w uzyskanych dochodach już w ramach czynności sprawdzających, które poprzedzają kontrolę lub postępowanie dotyczące opodatkowania dochodów nieujawnionych. Banki muszą poinformować fiskusa o transakcjach powyżej 15 tys. euro. Innymi źródłami informacji mogą być komornicy i notariusze, organy samorządowe, a nawet biura podróży, sprzedawcy jachtów czy koła łowieckie.

Spadek po zmarłym małżonku, a data nabycia udziału w nieruchomości objętej ustawową wspólnością majątkową

Określenie daty nabycia nieruchomości jest istotne, jeśli spadkobiorca chce taką nieruchomość sprzedać przed upływem pięciu lat, liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie spadku. Niejednolite orzecznictwo sądów administracyjnych stawia w niejasnej sytuacji tych spadkobierców, którzy nabyli spadek po zmarłym współmałżonku, z którym pozostawali w ustawowej wspólności majątkowej.

Mieszkanie po rozwodzie - komu przypadnie?

Czy sąd rozstrzyga o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie? Czyje potrzeby uwzględnia przy takim orzeczeniu?

Zbycie składników majątku wykorzystywanych do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej a podatek

Prowadzę działy specjalne produkcji rolnej. Ze względu na malejącą opłacalność ich prowadzenia zastanawiam się nad ich likwidacją. Znajomy poradził mi, żebym poczekał sześć lat ze sprzedażą środków trwałych, które pozostaną po tej likwidacji. Stwierdził, że od 2015 r. obowiązują korzystne dla mnie zmiany w przepisach, dzięki którym - jeśli przeprowadzę likwidację działów w 2015 r. i potem sprzedam wykorzystywane do ich prowadzenia maszyny i urządzenia - to od tej sprzedaży nie będę musiał płacić podatku. Czy to prawda?

Formy zabezpieczenia majątku osoby starszej z chorobami demencyjnymi

Osoba dotknięta schorzeniami demencyjnymi bardzo często działa w sposób nieracjonalny w zakresie spraw życia codziennego, w tym zakresie gospodarowania majątkiem i finansami. Podkreślić jednak należy, iż stopień niegospodarności takiej osoby jest ściśle uzależniony od zaawansowania choroby oraz ogólnego stanu zdrowia. Warto zauważyć, iż aktualnie obowiązujące przepisy nie regulują wprost sytuacji majątkowej osób z chorobami demencyjnymi oraz Alzhaimerem. W tym zakresie konieczne jest korzystanie z generalnych sposobów przewidzianych przez przepisy prawa w zakresie ochrony majątku.

Uprawnienie małżonka i rozwiedzionego małżonka do renty rodzinnej

Osobą uprawnioną do uzyskania renty rodzinnej jest między innymi małżonek zmarłego, ale pod pewnymi warunkami renta może przysługiwać również małżonkowi rozwiedzionemu, jak i temu, który w chwili śmierci małżonka nie pozostawał ze zmarłym we wspólności małżeńskiej.

Adwokat przy nieważności małżeństwa kościelnego

Udział adwokata w procesie o nieważność małżeństwa jest dla strony procesowej zabezpieczeniem wobec właściwego przedstawienia stanu faktycznego, realizacji założeń proceduralnych oraz powoduje rozwój procesu.

Czy można zapobiec trwonieniu majątku przez osoby bliskie?

Problem ten w pierwszej kolejności dotyczy z reguły trwonienia majątku przez współmałżonka. Drugą sytuacją jest nieracjonalne gospodarowanie majątkiem przez osoby starsze, które często nie zdają sobie sprawy ze skutków finansowych podejmowanych przez siebie działań. Wreszcie może to także dotyczyć osób psychicznie chorych.

Rozwód z hazardzistą

Jak w każdym postępowaniu rozwodowym, tak również i w takim, którym przyczyną rozwodu jest uzależnienie od hazardu, wnoszący pozew winien w pierwszej kolejności podjąć decyzję czy rozwód ma być orzekany z winy drugiej strony. Orzeczenie to ma jednak znaczenie wyłącznie dla obowiązku alimentacyjnego na rzecz małżonka, stanowić też może o pewnej satysfakcji moralnej dla osoby, która żąda rozwodu. Nie ma jednak bezpośredniego wpływu na obowiązek alimentacyjny względem dzieci, ani też na podział majątku.

Nazwiska małżonków przed i po rozwodzie

Zmiana nazwiska po ślubie ale także po rozwodzie to rzecz bardzo ważna i znacząca. Jednakże mimo aspektów duchowych czy tradycjonalnych, wiąże się ona z pewnymi formalnościami natury prawnej.

Kiedy sąd może odmówić rozwodu?

Rozwód, czyli zupełny i trwały rozkład pożycia małżonków orzekany jest przez sąd, podczas rozprawy rozwodowej. Czy mimo zaistnienia ustawowych przesłanek, sąd może stwierdzić, że rozwód nie jest dopuszczalny i tym samym odmówić jego udzielenia?

Naprzemienna opieka nad dzieckiem – wady i zalety

Naprzemienna opieka nad dzieckiem nie została wprost uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Mimo tego sądy - w uzasadnionych przypadkach - decydują się na orzeczenie o systemie opieki naprzemiennej nad dzieckiem. Jej główną zaletą jest zachowanie równej relacji dziecka z każdym z rodziców. Jakie wady ma opieka naprzemienna?

Opieka naprzemienna nad dzieckiem

Opieka naprzemienna cechuje się tym, że dziecko mieszka (przebywa) naprzemiennie, raz u jednego raz u drugiego z rodziców. Opieka naprzemienna popularna jest w USA i krajach skandynawskich. Czy zgodnie z polskim porządkiem prawnym można ustanowić opiekę naprzemienną?

Podział majątku po rozwodzie a kredyt mieszkaniowy

Podział majątku po rozwodzie nastręcza wielu trudności, gdy małżonków łączy również kredyt mieszkaniowy. Mimo rozwodu małżonkowie nie przestają być dłużnikami banku. Czy zatem sąd dokonując podziału majątku wspólnego zwolni jednego z małżonków z obowiązku spłaty kredytu mieszkaniowego?

Sądowy podział majątku a kredyt hipoteczny

Sądowy podział majątku wspólnego byłych małżonków musi obejmować także wysokość hipoteki, która obciąża nieruchomość. Sąd dokonując podziału majątku powinien więc wziąć pod uwagę wysokość kredytu hipotecznego.

Jakie argumenty warto podnieść na rozprawie rozwodowej?

Argumenty, jakie warto podnieść na rozprawie rozwodowej, zależą od kwestii spornych w rozwodzie. W każdym jednak przypadku warto dobrze przygotować się do rozprawy rozwodowej, a przede wszystkim - ustalić z adwokatem zakres żądań i podnoszonych argumentów.

REKLAMA