reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Uprawnienie małżonka i rozwiedzionego małżonka do renty rodzinnej

Uprawnienie małżonka i rozwiedzionego małżonka do renty rodzinnej

Osobą uprawnioną do uzyskania renty rodzinnej jest między innymi małżonek zmarłego, ale pod pewnymi warunkami renta może przysługiwać również małżonkowi rozwiedzionemu, jak i temu, który w chwili śmierci małżonka nie pozostawał ze zmarłym we wspólności małżeńskiej.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. 2013, poz. 1440 ze zm.) określonym członkom rodziny osoby zmarłej, której w chwili śmierci przysługiwało prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki do ich uzyskania, przysługuje renta rodzinna. Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy, w zależności od ilości osób uprawnionych do otrzymania renty po zmarłym jej wysokość wynosi 85 – 95 % świadczenia należnego zmarłemu.W razie kilku osób uprawnionych do renty zostanie ona podzielona pomiędzy nich, w częściach równych.

Podstawowymi warunkami uprawniającymi wdowę lub wdowca do renty rodzinnej jest osiągnięcie wieku 50 lat lub niezdolność do pracy. Alternatywnie renta rodzinna może być przyznana, jeżeli wdowiec lub wdowa wychowuje dziecko, wnuka lub rodzeństwo uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym. Warunkiem jest by wychowanek nie osiągnął 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia. Renta przysługuje również jeżeli wdowa (wdowiec) sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. Dodatkowo prawo do renty rodzinnej może nabyć również wdowa (wdowiec), która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża (żony) w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania podopiecznych, którym przysługuje renta po zmarłym.

Zobacz serwis: Rozwody

W przypadku osób rozwiedzionych lub nie pozostających w dniu śmierci małżonka we wspólności małżeńskiej ustawa wymaga, by oprócz spełniania warunków ogólnych osoba ta miała w dniu śmierci małżonka (byłego małżonka) ustalone wyrokiem lub ugodą sądową prawo do alimentów. Przepis w tym brzmieniu (art. 70 ust. 3 ustawy) obowiązuje do dziś, jednak zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 maja 2014 r. (sygn. akt: SK 61/13) prawo do renty rodzinnej przysługuje takiej osobie bez względy na to w jaki sposób uzyskała prawo do alimentów. Tym samym, pomimo niezmienionej do dziś treści normy ograniczającej prawo do renty rodzinnej, osoby posiadające ustalone prawo do alimentów na innej podstawie niż wyrok lub ugoda zawarta przez sądem mogą wnioskować o przyznanie im tej renty. Co istotne nie zmieniły się również do dziś przepisy wykonawcze określające m.in. jakie dokumenty należy złożyć do wniosku o przyznanie tej renty. Równolegle ZUS w dalszym ciągu w ogólno dostępnych instrukcjach i informatorach zastrzega, że w takim wypadku konieczne jest przedłożenie wyroku lub ugody sądowej w sprawie ustalenia alimentów.

Zobacz serwis: Alimenty

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uprawnienie małżonka i rozwiedzionego małżonka do renty rodzinnej.  /Fot. Fotolia
Uprawnienie małżonka i rozwiedzionego małżonka do renty rodzinnej. /Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama