reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > MS: Opłata od pozwu nie wrośnie do 2000 zł.

MS: Opłata od pozwu nie wrośnie do 2000 zł.

Rząd wycofuje się z propozycji zwiększenia opłaty za pozew o rozwód do 2000 zł. Nowe stanowisko resortu spowodowane jest negatywnymi opiniami wyrażonymi w trakcie konsultacji społecznych.

Na etapie opiniowania, konsultacji publicznych i uzgodnień, znajduje się projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Jedną z nowelizowanych ustaw będzie ustawa o kosztach sądowych.

Resort sprawiedliwości zaproponował aby ponad trzykrotnie zwiększyć kwotę opłaty za pozew o rozwód – stawka miałaby wzrosnąć z 600 do 2000 zł, jednak z tej propozycji szybko się wycofano - dlaczego?

Jak wskazano w opublikowanym na stronie MS komunikacie, przyczyną odstąpienia od tej propozycji były negatywne opinie wyrażone w trakcie konsultacji społecznych. Intencją zmian w wysokości opłat sądowych było ich dostosowanie do inflacji, przeciętnego wynagrodzenia (wysokość opłat sądowych nie była zmieniania od 12 lat).

W komunikacie czytamy, że wg tegorocznego raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości realny koszt postępowań sądowych w sprawach rozwodowych wynosi 2322,57 zł.  Projektodawcy chcieli ograniczyć koszty ponoszone przez podatników, którzy są obciążani wynoszącą ponad 1700 zł różnicą między stałą sądową opłatą za pozew o rozwód (dziś 600 zł) a rzeczywistym kosztem tego rozwodu. Ocenili bowiem, że podatnik nie powinien ponosić kosztów cudzych rozwodów.

Ministerstwo wskazuje na fakt, że bez względu na ostateczny kształt reformy, w dalszym ciągu obowiązywać będą zwolnienia od opłat sądowych dla ludzi biednych, oraz  pełen zwrot kosztów dla strony, która wygra proces. Bezpłatne będą także  postępowania o wynagrodzenia za pracę i o świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Ważna zmianą ma być zniesienie opłaty za wydanie tytułu wykonawczego potrzebnego do egzekucji zasądzonego świadczenia.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 27 listopada 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

MS: Opłata od pozwu nie wrośnie do 2000 zł./ fot. Fotolia
MS: Opłata od pozwu nie wrośnie do 2000 zł./ fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama