reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Nazwiska małżonków przed i po rozwodzie

Nazwiska małżonków przed i po rozwodzie

Zmiana nazwiska po ślubie ale także po rozwodzie to rzecz bardzo ważna i znacząca. Jednakże mimo aspektów duchowych czy tradycjonalnych, wiąże się ona z pewnymi formalnościami natury prawnej.

Zgodnie z art. 25 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego o nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa decyduje jego oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie należy złożyć albo bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Zobacz również: Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie?

Nazwiska małżonków po zawarciu małżeństwa

Istnieją 3 sposoby dotyczące nazwiska noszonego po zawarciu związku małżeńskiego:

  1. małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich (kobieta może przejąć nazwisko mężczyzny bądź to mężczyzna może przejąć nazwisko kobiety). W tym przypadku wiele kobiet twierdzi, że taka jest tradycja i przyjmuje nazwisko męża. Symbolizuje to stworzenie wspólnoty małżeńskiej, daje poczucie silnej więzi. Jest dowodem zmian, które nadejdą po zawarciu małżeństwa;
  2. każdy z małżonków może zachować swoje dotychczasowe nazwisko;
  3. każdy z małżonków może swoje dotychczasowe nazwisko połączyć z dotychczasowym nazwiskiem drugiego małżonka. Jeżeli małżonek posiada nazwisko dwuczłonowe, a żona chce je połączyć ze swoim to wówczas decyduje ona o wyborze członów, które mają wejść do jej nazwiska, gdyż nazwiska trójczłonowe są zabronione. Jeżeli chodzi o kwestie łączenia nazwisk to nie jest ona uregulowana przepisami prawa, aczkolwiek w Polsce przyjęło się, że dwa nazwiska są połączone myślnikiem.

W przypadku nazwisk połączonych zasadą jest, że nazwisko utworzone w wyniku takiego połączenia nie może składać się więcej niż z dwóch członów.

Jeśli jednak żaden z małżonków nie złoży oświadczenia w sprawie nazwiska, wtedy każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko, jakie nosił przed zawarciem związku małżeńskiego. Czasem dzieje się też tak, że panie podczas ślubu chcą pozostać przy swoim nazwisku rodowym, natomiast po kilku miesiącach czy latach, po pojawieniu się dziecka lub po prostu gdy się przekonają i dojrzeją do przejęcia nazwiska męża, chcą je zmienić. Mogą to uczynić składając odpowiednio umotywowany wniosek w USC.

Nazwiska małżonków po orzeczeniu rozwodu

W przypadku wydania przez Sąd wyroku orzekającego rozwód, małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko (bądź też oboje małżonkowie, jeżeli razem zmienili nazwisko), może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które było przez niego noszone przed zawarciem małżeństwa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama