REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo, Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Intercyza – co o niej wiesz? QUIZ

Intercyza małżeńska. Czym jest? Kiedy się ją zawiera? Jak wpływa na dziedziczenie albo długi? Jeśli planujesz podpisać intercyzę małżeńską, koniecznie sprawdź, co o niej wiesz! W naszym quizie znajdziesz pytania (i odpowiedzi) o podstawowe zagadnienia dotyczące intercyzy małżeńskiej. Warto je znać!

Rozliczenie PIT małżonków (wspólne, łączne) w 2023 roku za 2022 rok – korzyści, warunki, na jakim formularzu

Wspólne (łączne) rozliczenie rocznego zeznania podatkowego PIT małżonków jest preferencją podatkową w podatku dochodowym dostępną dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej. Rozliczenie wspólne jest korzystne zwłaszcza dla małżonków, których dochody roczne znacznie się różnią (znajdują się w różnych progach podatkowych), w tym zwłaszcza jeżeli jeden z małżonków nie osiągnął dochodu w danym roku. Kiedy małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie? Na czym polega wspólne rozliczenie PIT małżonków? Jaki jest termin złożenia wniosku o wspólne rozliczenie małżonków? Czy jest możliwe wspólne rozliczenie ze zmarłym małżonkiem, po rozwodzie i w separacji? Czy jest możliwe wspólne rozliczenie małżonków w przypadku uzyskiwania przychodów z najmu prywatnego, działalności rolniczej, kapitałów pieniężnych, działalności nierejestrowanej? Jakie formy opodatkowania wykluczają wspólne rozliczenie małżonków?

Planujesz oświadczyny? Sprawdź prawa obowiązujące narzeczonych i pozostających w związku partnerskim

Polski system prawny aktualnie nie uznaje takiego statusu jak narzeczeństwo - nie ma zapisu prawnego, regulującego jakiekolwiek sprawy związane z zaręczynami. Nie zawsze tak było, ponieważ w czasach po II wojnie światowej istniał zapis, iż osobie poszkodowanej po zerwaniu zaręczyn, przysługuje odszkodowanie. Jak sytuacja wygląda w 2023 roku?

Co to jest intercyza?

Co to jest intercyza – odpowiedź na to pytanie może zainteresować małżonków lub narzeczonych, którzy chcieliby, żeby w ich małżeństwie obowiązywał ustrój majątkowy inny niż ustawowy standard. Jak zawrzeć intercyzę? Ile kosztuje intercyza? Czy warto zawierać intercyzę?

REKLAMA

DGP: Czy konkubinat zostanie w końcu uregulowany prawnie?

Konkubinat, czyli nieformalny związek pozostających we wspólnym pożyciu dwojga osób, choć staje się coraz bardziej popularny, nie doczekał się jak do tej pory w polskim prawie regulacji ustawowej. 

Kiedy ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej należy do małżonka wspólnika?

Tylko Ty jesteś wspólnikiem spółki komandytowej, ale Twoja była żona lub były mąż żąda wielomilionowej spłaty. Czy sąd przyzna jej lub jemu rację?

NSA oddalił skargę w sprawie rejestracji małżeństwa jednopłciowego

Konstytucja nie blokuje możliwości uregulowania związków tej samej płci, ale polskie prawo nadal za małżeństwo uznaje związek kobiety i mężczyzny - wynika z uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tym samym sąd uznał, że odmowa transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa pary homoseksualnej jest zgodna z prawem.

Gdy druga strona nie chce rozwodu

Czy potrzebna jest zgoda małżonka na rozwód? Co w sytuacji, gdy druga strona nie chce zdecydować się na ustanie małżeństwa?

REKLAMA

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa – 7 najpopularniejszych mitów

Wraz z rosnącą popularnością procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego pojawia się szereg mitów. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Upadłość konsumencka a wspólność majątkowa małżonków

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jednego z małżonków, którzy pozostają we wspólności majątkowej niesie za sobą poważne konsekwencje. Dlatego też przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości należy przeanalizować wszystkie za i przeciw, czy warto ogłosić upadłość konsumencką – radzi Paulina Kolowca, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy Radcowie Prawni Sp.p.

Jak nawiązać dobrą relację z samym sobą i partnerem?

W pierwszej kolejności warto zbudować relację z samym sobą, aby móc później umiejętnie i w naturalny sposób pielęgnować związek z drugą połówką.

Małżeńskie długi - czy komornik może zająć dom lub mieszkanie?

Kiedy jesteśmy odpowiedzialni za długi małżonka? Kiedy prawo dopuszcza zajęcie mieszkania lub domu? Co wolno komornikowi?

Sądy kościelne - struktura i funkcjonowanie

Sądy kościelne – to trybunały działające w imieniu Kościoła opierające swoje wyroki na prawie kanonicznym. Funkcjonują od początku Kościoła, a podwaliny dzisiejszej procedury sądowej zostały określone w średniowieczu. Obecny sposób pracy sądów został uwarunkowany po reformie kodeksu prawa kanonicznego w XX wieku. Papież Jan Paweł II zatwierdził nowy kodeks w 1983 roku.

Jakie funkcje pełnią prawnicy w sądach kościelnych?

Jeśli rozważają Państwo rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa warto dowiedzieć się jakie role pełnią prawnicy w sądach kościelnych.

Rozdzielność majątkowa w małżeństwie

Co robić, gdy drugi współmałżonek trwoni wspólny majątek? Co, gdy nie przyczynia się do jego powiększenia? Jak postąpić dla ochrony majątku na przyszłość przed ryzykownymi decyzjami biznesowymi drugiego współmałżonka? Jakim dokumentem jest intercyza? O tym oraz o innych kwestiach związanych z majątkiem współmałżonków, przeczytasz w tym artykule.

Wspólność ustawowa małżeńska

Większość małżeństw w Polsce związana jest wspólnością ustawową. W założeniu jest to najkorzystniejszy ustrój majątkowy, dlatego też jest preferowany przez polskie prawo. Jeżeli nie zdecydujesz inaczej, wspólność powstanie automatycznie w dniu zawarcia ślubu. Warto wiedzieć, jakie są konsekwencje wspólności majątkowej, która łączy Ciebie i Twojego małżonka. W tym artykule dowiesz się najważniejszych rzeczy, które są związane ze wspólnością ustawową. Co to jest wspólność ustawowa? Kiedy przestaje istnieć? Co należy do majątku wspólnego, a co do majątku osobistego? Skutki prawne wspólności majątkowej małżeńskiej są kluczowe zwłaszcza w sytuacji rozstania.

Rachunek małżeński w PPK

PPK przewiduje rachunek małżeński. Wówczas małżonkowie mogą korzystać wspólnie ze swoich oszczędności gromadzonych w programie Pracownicze Plany Kapitałowe. Co w przypadku śmierci małżonka?

Rozwód kościelny - jak rozpocząć proces?

Kto i jak może rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa (tzw. rozwód kościelny)?

Długi w małżeństwie w praktyce

Wspólna odpowiedzialność małżonków za długi w małżeństwie zależy od wielu czynników. Czy intercyza zawsze chroni przed zadłużeniem?

Egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej małżonków?

Czy dopuszczalna jest egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej małżonków? Co w przypadku, gdy wierzycielem jest tylko jeden z małżonków?

Do którego sądu kościelnego należy złożyć apelację?

Strona od wyroku sądu I instancji w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa ma prawo złożyć apelację. Jaki sąd kościelny będzie właściwy?

Gdzie mogę wszcząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa?

Panuje przekonanie, zgodnie z którym proces mający na celu stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego powinien być prowadzony w sądzie diecezji na terenie której ów małżeństwo zostało zawarte. Jest to jednak przekonanie częściowo błędne. O tym, w którym sądzie można poprowadzić proces będzie dzisiaj mówił niniejszy artykuł.

Uzależnienie od rodziców a nieważność małżeństwa kościelnego

Specyficznym przejawem niedojrzałości, mającym wpływ na funkcjonowanie małżeństwa, jest nadmierne, patologiczne uzależnienie dziecka od rodziców.

Rozwód cywilny a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Czy rozwód cywilny ma wpływ na proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego? Czym różni się pozew rozwodowy od skargi powodowej?

Ślub online w 2021 r. – czy możliwy?

Ślub online w 2021 r. to rozwiązanie, które może interesować wielu przyszłych małżonków. Czy taka forma zawarcia małżeństwa jest jednak możliwa?

Postępowanie kościelne to nie rozwód kościelny

Postępowanie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego nie jest analogiczne do rozwodu. Dlaczego? Jakie obowiązki mają małżonkowie?

Adwokat kościelny - działalność procesowa

Adwokat kościelny jest gwarantem praktycznego skorzystania z przysługującego stronom prawa do obrony. Jak w praktyce może wyglądać jego pomoc?

„Rozwód kościelny” a sakrament święceń [WYWIAD]

Czy tzw. rozwód kościelny jest możliwy z powodu przyjęcia sakramentu święceń? O praktycznych aspektach takich procesów mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Stwierdzenie nieważności małżeństwa polega na udowodnieniu, że w dniu ślubu istniały okoliczności uniemożliwiające zawarcie ślubu. Jak to zrobić?

Biegły sądowy a niezdolność natury psychicznej

Opinia biegłego sądowego o niezdolności natury psychicznej może okazać się niezwykle istotna w procesach o nieważność małżeństwa kościelnego. Czy biegły posiada taką możliwość, aby wydać opinię psychologiczną, która w sposób pewny zweryfikuje symptomy zaburzeń osobowości?

Podział obowiązków w małżeństwie

Podział obowiązków w małżeństwie może być źródłem wielu nieporozumień. Czy prawo reguluje kwestię podziału małżeńskich obowiązków? Co z wpływem podziału obowiązków na rozwód i orzeczenie o winie?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa: odpowiedź strony pozwanej

Odpowiedź na skargę powodową w kościelnym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest nazywana repliką. Co to za pismo? Ile czasu ma strona pozwana na wniesienie odpowiedzi? Co powinno się w niej znaleźć? Kim jest pozwany w procesie?

Małżeństwo kościelne a bierzmowanie [WYWIAD]

Czy bierzmowanie jest niezbędne do zawarcia małżeństwa kościelnego? Co z bierzmowaniem w przypadku apostazji? Na te i inne pytania odpowiada adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Rozwód kościelny - proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Procesy o stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa, błędnie określane jako „rozwód kościelny” stały się tematem bardzo medialnym. Pojawiające się w prasie i mediach społecznościowych publikacje często powielają wiele fałszywych informacji dotyczących samego procesu. Warto zatem poznać główne fazy postępowania, jego przebieg i najważniejsze momenty mające znaczenie dla wszystkich uczestników procesu.

„Wpadka” a nieważność małżeństwa kościelnego

Mówiąc o małżeństwie z tzw. wpadki możemy mieć do czynienia z dwiema podstawami prawnymi nieważności kościelnego małżeństwa. Na czym one polegają?

Rozwód lub unieważnienie małżeństwa a środki z PPK

Czy po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa były małżonek uczestnika PPK będzie mieć dostęp do środków zgromadzonych w PPK przez swego byłego małżonka?

Niechcenie dzieci powodem nieważności małżeństwa kościelnego?

Brak potomstwa może stanowić podstawę stwierdzenia nieważności kościelnego małżeństwa. Dzieje się tak wtedy, kiedy jedna lub obie strony nie chcą od samego początku mieć dzieci.

Czy zdrada może być przyczyną nieważności małżeństwa?

Małżonkowie czasem łamią zawarte przymierze i dopuszczają się zdrady. Zagadnienie to z moralnego punktu widzenia jest oczywiście naganne. Czy może również stanowić podstawę do unieważnienia małżeństwa kościelnego?

Ile kosztuje kanoniczny proces małżeński?

Jednym z pierwszych pytań jakie stawiają sobie osoby chcące prosić sąd kościelny o stwierdzenie nieważności ich małżeństwa jest pytanie o koszt. Koszt ten można podzielić na dwie zasadnicze części: taksę procesową oraz honorarium adwokackie

Zakaz starania się o nieważność małżeństwa?

W prawie cywilnym w określonych przypadkach istnieje zakaz unieważnienia małżeństwa. Czy podobna instytucja występuje również w kościelnym prawie małżeńskim? Podobna – gdyż jak już przecież wiemy – w kościelnym prawie małżeńskim można mówić o stwierdzeniu nieważności małżeństwa bądź o jego rozwiązaniu, ale nie o jego unieważnieniu.

„Rozwód kościelny” - czy trudno go uzyskać?

„Rozwodem kościelnym” potocznie nazywa się stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Panuje przekonanie, że uzyskanie pożądanego dla siebie wyroku jest trudne. Czy rzeczywiście tak jest?

Jaka niedojrzałość czyni małżeństwo nieważnie zawartym?

Dojrzałość jest wymaganym atrybutem, którym powinny charakteryzować się osoby dorosłe. W myśleniu potocznym za osobę dojrzałą uważa się kogoś, kto ukończył 18 rok życia. Rzeczywistość jednak pokazuje, że opinii takiej nie można uznać za miarodajną. Kanoniści w związku z procesami o nieważność ślubu kościelnego odnoszą się do kryteriów rozpoznania osobowości niedojrzałej, które określa współczesna psychologia.

Pracoholizm jako powód stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Najczęściej występującym w kanonicznym procesie małżeńskim tytułem nieważności jest niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej (kan. 1095, 3° KPK), zaś najczęstszymi przyczynami wydawania pozytywnych wyroków z tego tytułu są zaburzenia osobowości. Jednym z takich zaburzeń mogących powodować nieważność małżeństwa jest pracoholizm.

Alkoholizm, pracoholizm, hazard a nieważność małżeństwa

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie procesu stwierdzenia nieważności małżeństwa. Wynika to przede wszystkim z chęci uregulowania swojej sytuacji duchowej. Bez wątpienia rośnie też świadomość katolików na temat niepoprawnie tak zwanych ,,rozwodów kościelnych”, a także tego jak wygląda procedura kościelna. Świadczą o tym chociażby same statystyki. Obecnie do sądów kościelnych wnoszone jest około 5 000 spraw rocznie. W około 75% rozpatrywanych spraw stwierdza się, że miało miejsce nieważnie zawarte małżeństwo.

Jaką rolę pełni adwokat w kościelnym procesie małżeńskim?

Adwokat kościelny świadczy bardzo ważną pracę na rzecz innych osób. Posiada wiedzę i umiejętności, dzięki którym może pomóc innym poruszać się w często zawiłym i trudnym świecie zagadnień prawnych.

Symulacja – jak przebiega kościelny proces małżeński? [WYWIAD]

Symulacja jest częstą przyczyną, z powodu której pary decydują się na wszczęcie kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa. O możliwych trudnościach i praktycznych zagadnieniach tego rodzaju spraw mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Dzieci małżonka z poprzedniego związku – jakie prawa i obowiązki?

Często decydując się na małżeństwo z osobą, która posiada już dzieci z poprzedniego związku zastanawiamy się nad tym jakie przepisy prawne będą dotyczyły takiej rodziny. Czy ojczym lub macocha sprawują władzę rodzicielską nad dzieckiem? Jak wygląda kwestia alimentów czy traktowania dziecka?

„Rozwód kościelny” – kiedy zapada wyrok negatywny (na przykładzie symulacji i niezdolności)?

Na podstawie jakich okoliczności można mówić o nieudowodnieniu nieważności małżeństwa, czyli o wyroku negatywnym? Weźmy pod uwagę wybrane przykłady dotyczące takich przyczyn „rozwodów kościelnych” jak symulacja i niezdolność natury psychicznej.

Osobowość zależna jako powód stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Najczęściej występującym w kanonicznym procesie małżeńskim tytułem nieważności jest niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej (kan. 1095, 3° KPK), zaś najczęstszymi przyczynami wydawania pozytywnych wyroków z tego tytułu są zaburzenia osobowości. Jednym z takich zaburzeń mogących powodować nieważność małżeństwa jest osobowość zależna, którą potocznie określa się syndromem nieodciętej pępowiny.

Małżeństwo kościelne nieważne z powodu uzależnienia? [WYWIAD]

Czy z powodu uzależnienia można orzec nieważność kościelnego małżeństwa? O praktycznych aspektach takich procesów mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

REKLAMA