REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biegły sądowy a niezdolność natury psychicznej

Kancelaria Kornat
Kancelaria prawna
Rozwód kościelny: Biegły sądowy a niezdolność natury psychicznej/Fot. Shutterstock
Rozwód kościelny: Biegły sądowy a niezdolność natury psychicznej/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opinia biegłego sądowego o niezdolności natury psychicznej może okazać się niezwykle istotna w procesach o nieważność małżeństwa kościelnego. Czy biegły posiada taką możliwość, aby wydać opinię psychologiczną, która w sposób pewny zweryfikuje symptomy zaburzeń osobowości?

Biegły sądowy a niezdolność natury psychicznej w procesach o nieważność małżeństwa kościelnego

Obecnie występuje sytuacja, kiedy procesy kościelne o stwierdzenie nieważności małżeństwa z tytułu niezdolności natury psychicznej są procedowane w coraz większym stopniu. Proszę pamiętać, że nie chodzi o rozwód kościelny, dlatego istnieje potrzeba udowodnienia problematyki, która określa błąd w oświadczeniu woli o zawieranym małżeństwie. Gdyby był to rozwód kościelny moglibyśmy powołać się na rozkład pożycia małżeńskiego – jednak w przypadku niezbędności do stwierdzenia nieważności sakramentu małżeństwa zobowiązani jesteśmy do potwierdzenia, tak jak w opisywanym przypadku – chodzi o potwierdzenie, że nupturient zobowiązał się realizowania obowiązków małżeńskich a nie mógł tym zobowiązań sprostać. Przy omawianiu rozkładu pożycia małżeńskiego analizujemy konkretny rozdział w życiu małżeńskim, który jest podstawą zakończenia małżeństwa rozwodem. W procesie o nieważność małżeństwa z kan. 1095 n.3 należy potwierdzić, że osoba wchodząc w związek małżeński posiadała już określone przez prawo kanoniczne – niedyspozycje osobowościowe, które wynikać będą z konsekwencji postępowania strony już w życiu małżeńskim.

REKLAMA

Powołanie biegłej do procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Sprawą analizy procesów kościelnych zajmuje się coraz więcej osób – łącznie z psychologami włącznie, którzy w opisywanym postępowaniu odgrywają bardzo istotną rolę w diagnozowaniu osobowości pod względem określania występowania lub zaprzeczanie istnienia niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. Powołanie biegłej do procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa – określają kanony 1574 -1581 kodeksu prawa kanonicznego. W innych kanonach kodeksowy prawodawca powołuje biegłego do innych spraw – zgodnie z kan. 1680; sprawy dotyczą impotencji lub braku zgody małżeńskiej uwarunkowaną chorobą umysłową. Sędzia może zdecydować czy skorzystanie z pomocy biegłego jest obowiązkowe czy materiał dowodowy jest wystarczający. Jeśli jednak dla sprawy fakt powołania biegłego - ma się przyczynić do rozwinięcia materiału dowodowego, sędzia decyduje się na wydanie dekretu, który zobowiązuje biegłą psycholog do czynności związanych z konsultacją psychologiczną wobec stron.

Opinia psychologiczna biegłego

REKLAMA

Powołany do sprawy biegły ze względu na specjalistyczną wiedzę, jest w stanie rozbudować proces w celu określenia zasadności powoływania się przez stronę lub strony na powód nieważności zawartego małżeństwa z tytułu niezdolności natury psychicznej lub z powodu braku właściwego rozeznania oceniającego właściwości obowiązków małżeńskich. Nie w każdym przypadku kwalifikowany biegły posiada taką możliwość, aby wydać opinię psychologiczną, która w sposób pewny zweryfikuje symptomy zaburzeń osobowości. W sytuacji, kiedy jedna ze stron nie reaguje na wezwanie celem odbycia konsultacji z biegłą - w przedmiotowej sytuacji materiał dowodowy jest uboższy i biegła ma prawo, aby uwarunkowywać swoją opinię, w oparciu o definicję zaistnienie niezdolności psychicznej na zasadach określających prawdopodobieństwo. Pomimo niestawiennictwa strony, biegła wydaje swoją opinie na podstawie akt sprawy – opinia jest istotna dla sprawy, aby sędziowie mogli upewnić się czy określona niezdolność jest uprzednia trwała i ciągła. Prawodawca kodeksowy nie ma możliwości, aby osobę wezwaną na konsultację wezwać na zasadzie przymusu, strona może się zgłosić na przesłuchanie tylko dobrowolnie. W powyższej sytuacji biegły analizuje zebrany materiał dowodowy w oparciu o zeznania strony powodowej i świadków.

Opinia psychologiczna określająca niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, może zostać opublikowana bez konsultacji ze stroną, którą biegły zdiagnozuje na podstawie akt – opinia psychologiczna jest wiążąca dla sądu w obu przypadkach tzn. w momencie, kiedy konsultacja się odbyła lub w momencie, kiedy strona pozwana odmawia stawiennictwa. Najkorzystniejsza sytuacja występuje w momencie, kiedy strona wezwana na przesłuchanie - wyraża zgodę pozytywną. Biegły powołany do sprawy o nieważność małżeństwa z kan.1095 n.3, jest zobowiązany do oceny emocjonalnych zdolności strony procesowej do wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich. Biegły określa, czy występują zdolności psychiczne osoby badanej, w kwestii określenia możliwości emocjonalnych do realizowania przez stronę, wartości życia małżeńskiego w sposób prawidłowy. Sakramentalne małżeństwo oznacza deklarację przyjęcia wspólnego zobowiązania na siebie przez nupturientów. Związek małżeński określa prawa i obowiązki wobec stron, które są stałe i niezmienne, w związku z tym strona, która dopuszcza się lekceważenia czy nawet jakiegokolwiek odstępstwa od realizacji w sposób prawidłowy, obowiązków małżeńskich – określa w ten sposób swoim postępowaniem działanie na szkodę wspólnoty małżeńskiej. Biegły analizuje konsekwencję problematycznej postawy w życiu małżeńskim, aby potwierdzić lub zaprzeczyć, wystąpienia dysfunkcji emocjonalnej występującej w światopoglądzie badanego.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA