Warto pamiętać, że spadkobierca nabywa spadek, na przykład nieruchomość, w momencie tak zwanego otwarcia spadku, to znaczy w chwili śmierci spadkodawcy. Spadkobierca ma prawo do zrzeczenia się spadku lub do przyjęcia go. Jeśli zdecydujemy się na przyjęcie spadku w postaci nieruchomości, a następnie ją sprzedamy, zobowiązani jesteśmy do zapłacenia podatku w wysokości 19%. Kiedy możemy nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?
Mieszkając w zabudowie wielorodzinnej, każdy powinien się liczyć ze zdarzającym się sporadycznie zachowaniami sąsiadów, które wykraczając poza ramy porządku domowego, czy to przez głośne zachowanie, czy to inne niestosowne zachowanie. Każdy jest człowiekiem i zdarzają się sytuacje, w których sąsiad może być uciążliwy dla drugiego sąsiada. Nieznośny sąsiad potrafi naprawdę uprzykrzyć życie.
Przygotowanie mieszkania do sprzedaży powinno odbywać się pod kątem przyszłego nabywcy. Pierwszą rzeczą, na którą kupujący zwraca uwagę podczas zakupu mieszkania jest jego ogólny wygląd, potem są instalacje, okna oraz reszta stałego wyposażenia (drzwi, szafy). Zobacz jak dobrze przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby zachęcić nabywcę do jego kupna.
W związku z posiadaniem nieruchomości, niejednokrotnie dochodzi do sporów prawnych, które swój finał znajdują w sądzie. W większości wypadków niezbędna jest pomoc profesjonalisty, czyli adwokata bądź radcy prawnego. Warto zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami, które co do zasady, są dosyć kosztowne. Z tego względu, bardzo korzystnym uzupełnieniem standardowego ubezpieczenia nieruchomości od szkód i zdarzeń losowych, jest dodatkowe ubezpieczenie ochrony prawnej.
W naszym życiu, czasem zdarzają się tragiczne sytuacje związane ze zniknięciem człowieka. Oprócz bólu, rodzina boryka się także z prawnymi przeszkodami, na przykład z wzięciem kredytu hipotecznego (gdy właścicielem było małżeństwo a jedno z nich zaginęło), sprzedażą nieruchomości, przeprowadzeniem postępowania spadkowego itp. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny uregulował a artykułach 29-32 kwestie związane z uznaniem za zmarłego, aby nie paraliżować dalszego funkcjonowania rodziny.