REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowelizacja, Kara

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stalking: zmiany w prawie karnym

Skuteczna ochrona prawna osób prześladowanych na tle emocjonalnym, czyli tzw. stalking, to jeden z najważniejszych celów nowelizacji kodeksu karnego. Nowe przepisy przyjął komitet Rady Ministrów. Teraz projekt trafi pod obrady rządu.

Kiedy można zarządzić wykonanie kary?

Jeżeli sprawca w okresie próby łamie porządek prawny wtedy sąd może a w niektórych wypadkach nawet musi orzec wykonanie kary. Kodeks bowiem wymienia zarówno obligatoryjne jak i fakultatywne przesłanki do wykonania kary.

Kiedy można wymierzyć karę łączną?

Wobec sprawcy kilku przestępstw sąd może wymierzyć jedną karę. Jest to rozwiązanie korzystne dla skazanego. Odbywa on bowiem w takiej sytuacji jedną karę a nie kilka. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kary podlegają łączeniu.

Obowiązki przy warunkowym zawieszeniu kary

Warunkowe zawieszenie kary to także pewna uciążliwość dla skazanego. Sąd bowiem zawieszając wykonanie kary może nałożyć na sprawcę wiele obowiązków oraz grzywnę. Sprawca natomiast musi stosować się do wyznaczonych przez sąd reguł inaczej może być orzeczone wobec niego wykonanie kary.

REKLAMA

Jaki długi jest okres próby przy przedterminowym zwolnieniu?

Skazany, wobec którego zastosowano przedterminowe zwolnienie poddawany jest próbie. Oznacza to, że w określonym przez sąd czasie musi przestrzegać porządku prawnego. Jeżeli natomiast nie stosowałoby się do przepisów prawa wtedy sąd może odwołać warunkowe zwolnienie.

Jaka kara grozi za usiłowanie popełnienia przestępstwa?

Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną nie tylko za dokonanie przestępstwa. Wyróżnia on także dwie formy stadialne przestępstwa- usiłowanie i przygotowanie. Usiłowanie, w przeciwieństwie do przygotowania jest co do zasady karalne.

Dozór elektroniczny dla pedifilów

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zastosować dozór elektroniczny wobec sprawców przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę małoletnich. Monitoringiem zostaliby objęci skazani po odbyciu całości kary.

Handlarze narkotyków trafią do więzienia nawet na 10 lat


Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zakłada, że handlarze narkotyków trafią do więzienia nawet na 10 lat. Nowe przepisy mają przede wszystkim oddzielić osoby uzależnione od narkotyków od tych, które je sprzedają. Oprócz tego na prokuratora i sąd nałożono obowiązek zbierania informacji na temat używania przez podejrzanego środków odurzających.

REKLAMA

NIP nabędziemy z chwilą urodzenia

Numer Identyfikacji Podatkowej otrzymamy razem z numerem PESEL. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie będą musiały się nim posługiwać.

System dozoru elektronicznego w całym kraju

Według planów Ministerstwa Sprawiedliwości od 2012 roku system dozoru elektronicznego będzie uruchomiony w całym kraju. Obejmie tez stadionowych chuliganów.

Kogo obejmie dozór elektroniczny?

Dozór elektroniczny jest alternatywną karą w stosunku do kary pozbawienia wolności. Nowelizacja ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego zakłada, że dozorem zostaną objęte osoby skazane na karę do roku pozbawienia wolności.

Definicja handlu ludźmi w kodeksie karnym

Od 8 września kodeks karny zawiera definicję handlu ludźmi. Za uprawianie tego procederu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Za handel narkotykami grozi nawet 10 lat

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą przyjął rząd, zakłada walkę z osobami, które zarabiają na handlu narkotykami.

Ustawa o elektronicznym dowodzie podpisana przez prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą dowód elektroniczny. Od połowy 2011 r. będziemy mogli posługiwać się elektronicznym dokumentem tożsamości.

Więcej czasu na wznowienie postępowania

Wznowienie postępowania od wyroku, który został oparty o przepisy uznane później przez TK za niezgodne z konstytucją będzie możliwe nawet po 5 latach. Takie zmianami w procedurze cywilnej proponuje Senat.

Posiadanie niewielkiej ilości narkotyków legalne

Odpowiedzialności karnej unikną osoby posiadające przy sobie niewielką ilość narkotyków na własny użytek. Surowiej będą karani dilerzy.

Sędziowie zapowiadają protesty

Brak podwyżki wynagrodzenia oraz współpracy nad zmianą ustawy o ustroju sądów powszechnych zarzucają rządowi sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia. Wobec tego zapowiadają kolejną akcję protestacyjną.

Krzywdzenie dziecka w rodzinie

Rodzic czy opiekun dopuszczający się krzywdzenia dziecka podlega odpowiedzialności karnej. Kodeks karny i kodeks wykroczeń zawierają określenia czynów popełnianych przez rodzica na szkodę dziecka.

Koniec kar za brak meldunku

Martwe prawo wreszcie zostanie zmienione. Obowiązek meldunkowy zostanie utrzymany, aczkolwiek nie będzie już kar za jego niedopełnienie. Wymeldować będzie się można także drogą elektroniczną.

Ofiary domowej przemocy lepiej chronione

Od 1 sierpnia ofiary rodzinnej przemocy będą miały możliwość pozbycia się z domu sprawcy. Od gminy otrzymają bezpłatną pomoc w uzyskaniu mieszkania oraz w wykonaniu badania lekarskiego.

Kary za umieszczanie reklam w niedozwolonych miejscach

Wszechobecne na ulicach plakaty i ulotki zaśmiecają miasta. Nawet jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do tego widoku nie oznacza to, że musimy taki stan tolerować. Jest to nie tylko kwestia walorów estetycznych ale również respektowania prawa, bowiem wieszanie plakatów, ulotek oraz reklam w miejscach niedozwolonych, takich jak słupy energetyczne, latarnie czy fasady budynków, stanowi wykroczenie.

Zaniechanie przeprowadzenia audytu wewnętrznego i odpowiedzialność z tego tytułu

Niezatrudnienie audytora lub niezawarcie umowy z podmiotem świadczącym usługi audytu w jednostce, stanowi od początku bieżącego roku naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Stalking (uporczywe nękanie) w kodeksie karnym

Aktualnie określenie „stalking” rozumiane jest jako złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, które wywołać może u innej osoby poczucie zagrożenia. Obejmuje ono zachowania polegające na obsesyjnym śledzeniu, obserwowaniu albo kontaktowaniu się z inna osobą wbrew jej woli, które w efekcie prowadzi do wzbudzenia w tej osobie strachu o swoje bezpieczeństwo.

Za reklamę zasłaniającą okno zadośćuczynienie nie przysługuje

Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił żądanie zadośćuczynienia, sformułowane przez jedną z mieszkanek kamienicy, której wspólnota zasłoniła okna wielką reklamą.

Polskie Normy

Polska Norma jest normą krajową, przyjętą w drodze konsensu i zatwierdzoną przez krajową jednostkę normalizacyjną, powszechnie dostępną, oznaczoną na zasadzie wyłączności symbolem PN.

Kara za podanie dopingu zawodnikowi

Zmiana kodeksu karnego przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności lekarza lub trenera za podanie dopingu zawodnikowi. Jeżeli zrobi to bez wiedzy zawodnika grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności lub dwa lata więzienia.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy podpisana

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy została podpisana przez wykonującego obowiązki prezydenta marszałka Bronisława Komorowskiego

Sprzedawca auta pod kontrolą kupującego

Dzięki nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, każdy nabywca używanego samochodu będzie miał możliwość jego weryfikacji. Umożliwi to dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Rząd chce ułatwić życie przedsiębiorcom

Rząd chce ułatwić życie przedsiębiorcom i zmniejszyć obciążenia biurokratyczne. Taki jest cel projektu ustawy o zmianie ustawy o cenach oraz ustawy o kontroli skarbowej.

Zatruwanie środowiska w kodeksie karnym

Ministerstwo Środowiska chce zaostrzenia przepisów kodeksu karnego. Wymaga tego również od nas Unia Europejska. Na wprowadzenie zmian mamy czas do końca roku.

Zmiany w kodeksie postępowania karnego

Duża nowelizacja kodeksów karnych weszła w życie 8 czerwca 2010 r. Poniżej prezentujemy wszystkie zmiany przepisów kodeksu postępowania karnego.

Nowelizacja kodeksu karnego

Ustawa o zmianie kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego, kodeksu karnego wykonawczego oraz kodeksu karnego skarbowego z dnia listopada 2009 r. weszła w życie 8 czerwca 2010 r. Zapoznaj się z najnowszymi zmianami w prawie karnym.

Sprzeciw pracownika wobec kary porządkowej

Pracodawca musi pamiętać o wysłuchaniu pracownika, zanim podejmie decyzję o jego ukaraniu. W razie naruszenia prawa przy nakładaniu kary może liczyć się ze sprzeciwem pracownika lub powództwem do sądu pracy.

Sprzeciw pracownika wobec kary porządkowej

Pracodawca musi pamiętać o wysłuchaniu pracownika, zanim podejmie decyzję o jego ukaraniu. W razie naruszenia prawa przy nakładaniu kary może liczyć się ze sprzeciwem pracownika lub powództwem do sądu pracy.

Sąd zdecyduje o losie pedofila

W wyniku zmiany prawa teraz sąd zadecyduje, czy istnieje potrzeba leczenia pedofila. Decyzja musi zapaść na sześć miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary.

Zakaz palenia wejdzie 15 listopada

Ograniczenia dla palaczy, które przewiduje znowelizowana ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zaczną obowiązywać od 15 listopada.

Dożywocie za zabicie policjanta

Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o Policji przewiduje zaostrzenie obowiązujących przepisów. W szczególny sposób ma zapewnić ochronę policjantów pełniących obowiązki służbowe.

Warunkowe zwolnienie z reszty kary (art. 98)

Jeżeli wyniki leczenia, o których mowa w art. 96 § 3, za tym przemawiają, sąd warunkowo zwalnia skazanego z pozostałej do odbycia reszty kary na zasadach określonych w art. 77-82, bez ograniczeń wynikających z art. 78 § 1 lub 2 dozór jest obowiązkowy.

Skazany w zakładzie leczenia odwykowego (art. 97)

W zależności od postępów leczenia sprawcy określonego w art. 96 § 1 sąd może go skierować, na okres próby od 6 miesięcy do lat 2, na leczenie ambulatoryjne lub rehabilitację w placówce leczniczo-rehabilitacyjnej, oddając go równocześnie pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym.

Umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym (art. 94)

Jeżeli sprawca, w stanie niepoczytalności określonej w art. 31 § 1, popełnił czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości i zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że popełni taki czyn ponownie, sąd orzeka umieszczenie sprawcy w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym

Nowelizacja kodeksu karnego może dotknąć dziennikarzy

Rewolucyjny dla mediów projekt nowelizacji kodeksu karnego przygotowali minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i poprzedni prokurator krajowy Edward Zalewski.

Jaka jest wysokość kary nakładanej na pracownika

W świetle obowiązujących przepisów pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, który nienależycie wypełnia swoje obowiązki, jedną z kar określonych w kodeksie pracy. Do katalogu tych kar oprócz kary upomnienia i nagany należy również kara pieniężna.

Kary dla przestępców zawodowych (art. 65)

Przepisy dotyczące wymiaru kary, środków karnych oraz środków związanych z poddaniem sprawcy próbie, przewidziane wobec sprawcy określonego w art. 64 § 2, stosuje się także do sprawcy, który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu lub popełnia przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo w związku mającym na celu popełnienie przestępstwa oraz wobec sprawcy przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Pojęcie recydywy w kodeksie karnym (art. 64)

Jeżeli sprawca skazany na przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Projekt ustawy o zbiorowym transporcie publicznym

Gminy będą odpowiadać za lokalne usługi przewozu publicznego, a przewoźnicy będą musieli oprócz linii dochodowej obsługiwać także przewóz na trasach deficytowych.

Becikowe dla wszystkich do 5 października 2010 r.

Rodzice, którym wcześniej odmówiono wypłaty becikowego mają teraz pół roku na złożenie nowego wniosku o wypłatę świadczenia pieniężnego.

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego

Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej wnosząc sprawę do sądu, będą mieli obowiązek doręczenia sobie bezpośrednio odpisów pism sądowych wraz z załącznikami. Przewiduje to nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która 19 kwietnia weszła w życie.

Zasady wymiaru kary przez sąd (art. 53)

Sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Niepoczytalność i ograniczona poczytalność (art. 31)

Nie popełnia przestępstwa, kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Czym jest czyn ciągły? (art. 12)

Dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony, jeżeli przedmiotem zamachu jest dobro osobiste, warunkiem uznania wielości zachowań za jeden czyn zabroniony jest tożsamość pokrzywdzonego.

REKLAMA