| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Przedawnienie > Kiedy termin przedawnienie karalności ulega przedłużeniu (art. 102)

Kiedy termin przedawnienie karalności ulega przedłużeniu (art. 102)

Jeżeli w okresie przewidzianym w art. 101 wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa określonego w § 1 pkt 1-3 ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach - z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu.

Przepis ten przewiduje przedłużenie terminu przedawnienia karalności. Otóż zgodnie z tym przepisem terminy przedawnienia karalności ulegają przedłużeniu, jeżeli w okresie przedawnienia wszczęto postępowanie karne przeciwko osobie (tj. postępowanie in personam, które początkuje przedstawienie podejrzanemu zarzutu). W myśl tego artykułu przedawnienie zbrodni i występków zagrożonych karą pozbawienia wolności powyżej trzech lat ulega przedłużeniu o lat dziesięć, a pozostałych występków o lat pięć, od zakończenia okresu przedawnienia, który przewidziany jest w art. 101 kodeksu karnego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Wszczęcie postępowania karnego przeciwko określonej osobie w okresie biegu podstawowych terminów przedawnienia karalności powoduje ich odpowiednie przedłużenie. Natomiast wszczęcie postępowania przeciwko konkretnej osobie, w odniesieniu do przestępstw ściganych z urzędu następuje z chwilą wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów.

Należy pamiętać, że terminy przedawnienia karalności wynikające z artykułu 102 Kodeksu karnego mają już charakter bezwzględny.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Oznacza to, że z upływem tych terminów nie ma już możliwości ukarania sprawcy przestępstwa. Możliwe jest natomiast prowadzenie postępowania, mimo upływu przedawnienia karalności, zmierzającego do uniewinnienia poprzednio skazanego w drodze kasacji (lub też w drodze wznowienia postępowania).

Podstawa prawna: Art. 102 Kodeksu karnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »