| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Przedawnienie > Kiedy przedawnia się wykonanie kary (art. 103)

Kiedy przedawnia się wykonanie kary (art. 103)

Jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło zbyt dużo czasu, wówczas wykonanie kary nie jest możliwe z powodu przedawnienia wykonania kary.

Nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:

1) 30 - w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą,

2) 15 - w razie skazania na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat,

3) 10 - w razie skazania na inną karę.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Przepis § 1 pkt. 3 stosuje się odpowiednio do środków karnych wymienionych w art. 39 pkt. 1-4 oraz 6 i 7 Kodeksu karnego; przepis § 1 pkt. 2 stosuje się odpowiednio do środka karnego wymienionego w art. 39 pkt. 5 – artykuł 103 kodeksu karnego.

Upływ określonych w przepisie terminów przedawnienia powoduje, że orzeczonych, lecz jeszcze niewykonanych kar i środków karnych nie można już wykonać. W takim wypadku następuje umorzenie postępowania wykonawczego przez sąd.

Należy podkreślić, że terminy przedawnienia wykonania kary lub środka karnego biegną od daty uprawomocnienia się wyroku, w którym je orzeczono, niezależnie od tego, czy w późniejszym okresie zapadły orzeczenia, które by w jakiś sposób modyfikowały ich wymiar. Do przedawnienia wykonania kary dochodzi, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło:

30 lat - w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą,
15 lat - w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat, dotyczy to także środka karnego w postaci naprawienia szkody
10 lat - w przypadku skazania na inną karę, dotyczy to także środków karnych wymienionych w art. 39 pkt. 1-4 (oraz 6 i 7 kodeksu karnego)

Zobacz serwis: Sprawy karne

Środkami tymi są: pozbawienie praw publicznych, zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej, zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi, obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, zakaz wstępu na imprezę masową, zakaz prowadzenia pojazdów, przepadek, nawiązka, świadczenie pieniężne.

Zobacz: Kary i środki karne

Podstawa prawna: Art. 103 Kodeksu karnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »