REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka kara grozi osobe pomagającej w dokonaniu przestępstwa?

Łukasz Matys
Kara przewidziana za pomocnictwo jest określona tymi samymi granicami co kara za sprawstwo.
Kara przewidziana za pomocnictwo jest określona tymi samymi granicami co kara za sprawstwo.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks karny wyróżnia formy zjawiskowe popełnienia czynu zabronionego. Są to pomocnictwo i podżeganie. Warto pamiętać, że pomocnik ponosi odpowiedzialność karną.

Za pomocnictwo odpowiada, ten kto w zamiarze, aby inna osoba popełniła czyn zabroniony swoim zachowaniem ułatwia jej to. Jako przykład ułatwiania kodeks wymienia dostarczanie narzędzi, dostarczanie środka transportu, udzielanie rad i informacji. Wyszczególnienie to jednak jest jedynie przykładowe.

REKLAMA

Za pomocnictwo odpowiada także ten, kto wbrew prawnemu szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.

Wymiar kary

REKLAMA

Kara przewidziana za pomocnictwo jest określona tymi samymi granicami co kara za sprawstwo. Jeżeli zatem ktoś pomaga w fałszowaniu pieniędzy podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat albo na 25 lat pozbawienia wolności. Taka kara bowiem grozi osobie która fałszuje pieniądze.

Co ważne sąd wobec pomocnika może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Nie może jednak odstąpić od jej wymierzenia. Tym różni się odpowiedzialność karna pomocnika i podżegacza. Bowiem wobec podżegacza sąd nie może zastosować nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji gdy czynu zabronionego jedynie usiłowano dokonać pomocnik odpowiada jak za usiłowanie. Natomiast gdy czynu nawet nie usiłowano dokonać wtedy odpowiedzialność pomocnika jest łagodniejsza. Sąd bowiem może zastosować wobec niego nadzwyczajne złagodzenie kary a nawet od niej odstąpić.

Zobacz: Co oznacza podżeganie i pełnomocnictwo

Czynny żal

Pomocnik może skorzystać również z instytucji czynnego żalu. Chodzi mianowicie o sytuację w której pomocnik dobrowolnie zapobiegł dokonaniu czynu zabronionego. W takiej sytuacji kodeks przewiduje nie karanie pomocnika.

Natomiast wobec pomocnika, który dobrowolnie starał się zapobiec dokonaniu (ale nie udało mu się zapobiec) czynu zabronionego sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary a nawet od niej odstąpić.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podsumowanie

Zasady na jakich odpowiada karnie pomocnik są bardzo zbliżone do odpowiedzialności karnej podżegacza. Z tą drobną różnicą, że wobec pomocnika sąd zawsze może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Z tego dobrodziejstwa podżegacz może skorzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA