REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Postępowanie karne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo oskarżonego do posiadania tłumacza

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego, oskarżony ma prawo do korzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza, jeżeli nie włada w wystarczającym stopniu językiem polskim i tłumacz ten powinien uczestniczyć we wszystkich czynnościach dokonywanych z udziałem oskarżonego.

Ile kierowcy zapłacą za nowe fotoradary?

Ustawienie nowych 330 fotoradarów będzie kosztowało 50 milionów złotych. Ile więc należy wyciągnąć z kieszeni zmotoryzowanego Kowalskiego, aby inwestycja się zwróciła? Ile zapłaci Kowalski jeżeli fotoradary mają przynieść zysk wysokości 1,2 mld złotych?

Nowa akcja"Bezpieczna Woda"

"Bezpieczna woda" to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna, skierowana dla dzieci i młodzieży szkolnej. Ma na celu popularyzację i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku na wodach i terenach przywodnych.

Zmiany w systemie rentowym służb mundurowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało propozycje zmian systemu rentowego służb mundurowych. Zamiast trzech grup inwalidzkich obowiązywać będą dwie.

REKLAMA

Poręczenie osoby godnej zaufania

Kodeks postępowania karnego ustanawia możliwość poręczenia za podejrzanego/oskarżonego udzielanego przez tzw. osobę godną zaufania, który może być połączony z dozorem stosowanym wobec tegoż podejrzanego/oskarżonego. Kto może być osobą godną zaufania?

Co to jest poręczenie społeczne?

Instytucja poręczenia społecznego jest jednym z przejawów realizacji w procesie karnym zasady tzw. socjalizacji procesu karnego. Istotą tego poręczenia jest to, iż ustawowo określone podmioty (uczestnicy życia społecznego) mogą poręczyć za danego podejrzanego/oskarżonego.

Kto może przeszukać auto przy rutynowej kontroli?

Jedną z najpopularniejszych nielegalnych rzeczy przewożonych w autach jest pirackie oprogramowanie zainstalowane w urządzeniach nawigacyjnych. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że oryginalne oprogramowanie nawigacyjne jest często droższe od samego urządzenia GPS. Aktualizowanie nawigacji w oparciu o nielegalne programy mapowe jest zabronione przez prawo. Jednakże czy istnieje realne zagrożenie kontroli naszego urządzenia?

Przesłanki wydania wyroku nakazowego

Wyrok nakazowy wydawany jest zawsze przez sąd na jednoosobowym posiedzeniu niejawnym i zawsze ma charakter skazujący. Traktuje się go jako propozycję kary, jaką składa oskarżonemu sąd, która może zostać przez oskarżonego odrzucona poprzez wniesienie tzw. sprzeciwu.

REKLAMA

Czy mandat może się przedawnić?

Mandat – czyli kara grzywny nałożona w ten sposób za popełnione wykroczenie drogowe może się przedawnić. Oznacza, że po upływie określonego czasu nie można ściągnąć grzywny w trybie przymusowym. Mandat nie może być także wystawiony po upływie określonego czasu od stwierdzenia wykroczenia.

Reforma postępowania karnego uprości procedurę w UE

Po zmianie kodeksu postępowania karnego każde z państw członkowskich UE będzie mogło - po dokonaniu uzgodnień z innym państwem - przekazać do dalszego prowadzenia wszczęte postępowanie karne, a tym samym zakończyć to, które samo prowadziło.

Nowy taryfikator punktów karnych 2012

Od 9 czerwca obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Zobacz jakie zmiany w aktualnym taryfikatorze punktów karnych czekają kierowców.

Kontakt oskarżonego z obrońcą w areszcie

Oskarżony tymczasowo aresztowany może porozumiewać się ze swym obrońcą podczas nieobecności innych osób oraz korespondencyjnie. Zgodę musi wyrazić prokurator.

Areszt i prawa zatrzymanego w UK

Każdej osobie zatrzymanej przysługuje prawo do darmowej porady adwokata przed i podczas przesłuchania. Policja ma prawo zatrzymać podejrzanego na 24 godziny.

Na kim leży ciężar dowodu w procesie karnym?

W procesie karnym, tak jak i w innych rodzajach procedur (cywilnej, administracyjnej) jest określona zasada ciężaru dowodu (tzw. onus probandi). W procesie cywilnym klasyczną regułą jest to, iż na osobie podnoszącej dane twierdzenie, ciąży obowiązek jego udowodnienia. Procedura karna ma w tym względzie pewne cechy wspólne, ale także i odmienności, które wymagają przedstawienia.

Wszystko o kumulacji punktów karnych

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego – nie pozostawia wątpliwości, kumulacja punktów karnych jest jak najbardziej możliwa i limitowana tylko ułańską fantazją kierowców.

Udział radcy prawnego w procesie karnym

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego obrońcą oskarżonego lub podejrzanego może być tylko adwokat. Przepisy procedury karnej przewidują jednak możliwy udział radców prawnych w postępowaniu karnym – w charakterze pełnomocników (choć oczywiście pełnomocnikami mogą być również adwokaci).

Mediacja w postępowaniu karnym

Zgodnie z treścią kodeksu postępowania karnego w postępowaniu karnym możliwe jest przeprowadzenie postępowania mediacyjnego pomiędzy podejrzanym (oskarżonym) a pokrzywdzonym. Treść tej mediacji jest istotna albowiem może wpływać na wymiar kary oskarżonego, możliwość zastosowania wobec niego warunkowego umorzenia postępowania lub umorzenia postępowania (w przypadku spraw z oskarżenia prywatnego).

Namierzanie Videoradarem - nie daj się zaskoczyć

Okazuje się, że jest szansa, by nie dać się namierzyć nieoznakowanemu pojazdowi policji z videoradarem i to w momencie kiedy stróże prawa ustawią się tuż za "naszym" zderzakiem.

Odmowa przyjęcia mandatu w praktyce

Czy warto odmówić przyjęcia mandatu? Kiedy sprawa zostaje skierowana do sądu? Kto ponosi koszty postępowania?

Reforma postępowania karnego przyjęta przez rząd

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji postępowania karnego. Sędzia częściej będzie orzekał jednoosobowo, a liczba zatrzymań i aresztów zostanie ograniczona.

Kiedy policjant odstąpi od wymierzenia mandatu?

Policjant nie zawsze jest zmuszony do ukarania kierowcy mandatem karnym. Może poprzestać jedynie na pouczeniu.

Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Uczestnictwo w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu powinno być piętnowane z uwagi na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Nie zawsze jednak (wbrew obiegowej opinii) mamy do czynienia czy to z pojazdem, czy jego prowadzeniem. Nie zawsze więc będziemy mieli do czynienia z odpowiedzialnością karną za tego typu zachowania.

Kryteria wsparcia finansowego policji przez samorząd

Gminy i powiaty mogą uczestniczyć w finansowaniu zadań policji na swoim terenie, zawierając odpowiednie porozumienia w tym zakresie.

Reprezentacja dziecka przed sądem w sprawach karnych i administracyjnych

W sprawach karnych osoby nieletnie, a więc takie które nie ukończyły siedemnastego roku życia mogą być reprezentowane przez swoich rodziców. W przypadku postępowania administracyjnego osoby posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych posiadają w pewnych przypadkach zdolność procesową. W pozostałym zakresie działają przez przedstawicieli ustawowych.

Policyjne podsumowanie Świąt Wielkanocnych

236 wypadków, 21 osób zabitych i 298 rannych – to podsumowanie czterech świątecznych dni na polskich drogach.

Nowe uprawnienia dla weteranów działań poza granicami kraju

W dniu 30 marca weszły w życie przepisy ustawy o weteranach działań poza granicami kraju. Nowe przepisy przyznają weteranom prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej oraz pomocy socjalnej.

Pomoc w urzędach dla osób niesłyszących

Osoby niesłyszące oraz słabosłyszące będą miały ułatwiony dostęp w załatwianiu spraw urzędowych samodzielnie. W instytucjach publicznych zostaną wprowadzone udogodnienia w środkach komunikowania się.

Podjęcie i wykonywanie działalności detektywistycznej

Podjęcie i prowadzenie działalności detektywistycznej wiąże się z szeregiem wymogów formalnych, które muszą spełnić osoby zainteresowane świadczeniem takich usług. Ponadto kandydat na detektywa powinien posiadać odpowiednie predyspozycje psychofizyczne oraz dysponować wiedzą m.in. z zakresu prawa cywilnego, karnego i konstytucyjnego.

Tymczasowe aresztowanie w postępowaniu karnym skarbowym

Tymczasowe aresztowanie może nastąpić tylko na mocy postanowienia sądu. Środek ten stosuje w postępowaniu przygotowawczym na wniosek prokuratora sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzi się postępowanie, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki także inny sąd rejonowy.

Zatrzymanie w postępowaniu karnym skarbowym

Zatrzymanie stanowi jeden z środków przymusu procesowego uregulowanego w kodeksie postępowania karnego. Jego celem jest zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania poprzez ograniczenie prawa do wolności i nietykalności osobistej.

Czy po zmarłym policjancie przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Po śmierci policjanta, osobie która pokryła koszty pogrzebu przysługuje zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również po śmierci członka rodziny policjanta. Co do zasady zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł.

Przebieg postępowania karnoskarbowego w stosunku do nieobecnych

W toku postępowania w stosunku do nieobecnych odstępuje się od przesłuchania podejrzanego, konfrontacji z jego udziałem, okazania sprawcy czynu, końcowego zaznajomienia z aktami postępowania przygotowawczego.

Czy mogę odwołać się od wyroku w sprawie karnoskarbowej?

W postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego, jeżeli przepisy niniejszego kodeksu karnego skarbowego nie stanowią inaczej. Oznacza to, iż reguły obowiązujące w postępowaniu odwoławczym o przestępstwa i wykroczenia skarbowe, poza kilkoma wyjątkami, są zasadniczo zbieżne z regułami ogólnymi procedury karnej.

Zakazy dowodowe w przypadku procesu złożonego

Osoba najbliższa dla oskarżonego może odmówić zeznań. Szczególny problem pojawia jednak się w sytuacji wielości oskarżonych, z których tylko jeden jest osobą najbliższą dla świadka albo pozostaje z nim w szczególnie bliskim stosunku osobistym.

Uprawnienia strażników miejskich wobec kierowców

Od pewnego czasu straż miejska zyskuje coraz więcej uprawnień policji. Kierowców najbardziej irytuje fakt, że najlepiej czują się jako drogówka i najchętniej wykorzystują właśnie te przywileje. Nie ma jednak co się dziwić, gdyż pieniądze które zyskają z takiej działalności, trafiają głównie do kasy miejskiej/gminnej.

Kiedy wnosić o warunkowe umorzenie postępowania o posiadanie narkotyków?

Jeżeli zostałeś zatrzymany na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków i jesteś osobą niekaraną za przestępstwo umyślne, wówczas możesz przekonać Sąd by warunkowo umorzył prowadzone przeciwko Tobie postępowanie karne. Jak tego dokonać?

Ilość pijanych kierowców znowu wzrasta

Pijani kierowcy są zmorą polskich dróg. Niestety policyjne statystyki są alarmujące.

Od czego zależy stopień społecznej szkodliwości posiadania narkotyków?

W przypadku znikomego stopnia szkodliwości społecznej istnieje możliwość umorzenia postępowania o posiadanie narkotyków. Co decyduje o stopniu społecznej szkodliwości tego czynu?

Kiedy posiadanie narkotyków nie jest przestępstwem?

Posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyku na własny użytek jest co do zasady przestępstwem ściganym z urzędu. Popełnienie go skutkuje pociągnięciem posiadacza do odpowiedzialności karnej. Czy posiadanie narkotyków zawsze jest przestępstwem?

Kiedy posiadanie narkotyków w Polsce jest przestępstwem?

Zgodnie z art.62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Czy posiadanie narkotyku zawsze będzie karane?

Kradzieże samochodów 2011

Mimo znacznego spadku kradzieży samochodów w ciągu ostatniej dekady policja alarmuje. W roku 2011 wskaźniki przestępczości związanej z kradzieżą samochodów poszły w górę. Prym wiodą uczniowie.

Dowód z radaru można zakwestionować

W postępowaniu o wykroczenie drogowe również obowiązuje zasada domniemania niewinności.

Gdzie zgłosić zgon?

Zgłoszenie zgonu jest obowiązkiem prawnym nie tylko członków rodziny. Kto, do jakiego urzędu i w jakim terminie jest zobowiązany do zgłoszenia zgonu?

Cofnięcie pozwolenia na broń

W Polsce utrudnione jest uzyskanie pozwolenie na broń. O wiele łatwiej jest jednak utracić już otrzymane pozwolenie. Jakie okoliczności będą upoważniały do odebrania pozwolenia na broń?

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zreformować postępowanie karne

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt reformy procesu karnego. Założeniami reformy jest w dużej mierze zwiększenie kontradyktoryjności procesu karnego oraz wprowadzenie nowych możliwości umorzenia dochodzenia. Jak Ministerstwo Sprawiedliwości chce zreformować postępowanie karne?

Rusza policyjna akcja „Bezpieczne Ferie 2012”

Od poniedziałku w województwach Dolnośląskim, Mazowieckim, Opolskim oraz Zachodniopomorskim rozpoczynają się ferie. Jak co roku policjanci drogówki wraz z inspektorami ITD, będą kontrolować stan techniczny autokarów oraz sprawdzać uprawnienia kierowców.

Przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania

Często zdarza się, że świadek zostaje wezwany do złożenia zeznań do sądu oddalonego o wiele kilometrów od jego miejsca zamieszkania. Może to sprawiać świadkowi uzasadnioną trudność w dotarciu do odległego sądu. Czy istnieje możliwość przesłuchania świadka w miejscu zamieszkania?

Jaka jest wysokość mandatów za granicą?

W większości państw europejskich, mandaty są przynajmniej dwa razy droższe niż w Polsce, poza tym policja jest bardzo skrupulatna i nie przepuści nam nawet drobnego przewinienia. W tabeli wysokość mandatów za granicą.

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w innych krajach?

Wybierając się samochodem poza granicę Polski warto przyjrzeć się wcześniej przepisom obowiązującym w odwiedzanym kraju.

Problem wyłączenia sędziego

Przepisy karnoprocesowe wprowadzają instytucję wyłączenia sędziego. Sędzia może zostać wyłączony z orzekania w dwóch przypadkach.

REKLAMA