reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Dowody > Na kim leży ciężar dowodu w procesie karnym?

Na kim leży ciężar dowodu w procesie karnym?

W procesie karnym, tak jak i w innych rodzajach procedur (cywilnej, administracyjnej) jest określona zasada ciężaru dowodu (tzw. onus probandi). W procesie cywilnym klasyczną regułą jest to, iż na osobie podnoszącej dane twierdzenie, ciąży obowiązek jego udowodnienia. Procedura karna ma w tym względzie pewne cechy wspólne, ale także i odmienności, które wymagają przedstawienia.

Cechy wspólne

W odniesieniu do cech wspólnych należy wskazać, iż istnieje również reguła w myśl której osoba wysuwająca dane twierdzenie powinna je udowodnić. Przykładowo oskarżony, który twierdzi, iż danego dnia o godzinie 20:00 był z dziewczyną na kolacji i nie mógł w tym czasie być w barze gdzie popełniono przestępstwo, powinien to udowodnić. W myśl tej samej reguły swoje twierdzenia powinny udowadniać inne strony procesu. Jest to tzw. ciężar dowodu w znaczeniu formalnym.

Różnice

Znaczenie materialne ciężaru udowodnienia polega na tym, iż z brakiem udowodnienia pewnej tezy wiążą się konkretne negatywne skutki prawne (poza samym obaleniem danej tezy). W tym właśnie wyróżnia się proces karny. Otóż chodzi o to, że na oskarżycielu ciąży obowiązek wykazania winy oskarżonego w sposób jednoznaczny, a na powodzie ciąży obowiązek wykazania szkody, którą poniósł. Brak wykazania twierdzeń podnoszonych przez te podmioty skutkować będzie prawnym wynikiem w postaci uniewinnienia oskarżonego, oraz odpowiednio nieuwzględnieniem powództwa.

Zobacz: Dowody

Wskazany skutek prawny odnosi się tylko do prokuratora oraz powoda cywilnego, co oznacza, iż nie udowodnienie danej tezy przez inne podmioty uczestniczące w procesie nie przekłada się bezpośrednio na żaden skutek procesowy (prawny). Należy przy tym wskazać, iż brak wykazania przez oskarżonego, iż (zgodnie z podanym wyżej przykładem) o godzinie 20:00 był z dziewczyną na kolacji oznacza nie mniej i nie więcej niż tyle, że tego dnia o wskazanej porze nie jadł z nią tej kolacji – i tylko tyle, bez żadnych innych skutków prawnych.

Wskazana reguła ciężaru dowodu jest szczególne ważna w kontekście obowiązku do wykazania winy oskarżonego w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości po to, aby obalić chroniące go domniemanie niewinności, jak i by zapobiec skorzystaniu przez sąd z reguły in dubio pro reo (czyli ustawowego obowiązku tłumaczenia przez sąd niedających się usunąć wątpliwości na korzyść oskarżonego).

Zobacz serwis: Kodeks karny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dowód w procesie karnym. /Fot. Fotolia
Dowód w procesie karnym. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama