reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Świadek > Odwołanie się świadka od kary porządkowej

Odwołanie się świadka od kary porządkowej

Na świadku oprócz pewnych uprawnień procesowych np. do odmowy zeznań lub odmowy odpowiedzi na pytanie w określonych ustawowo sytuacjach) ciążą również procesowe obowiązki w tym w szczególności stawiennictwa na wezwanie oraz nieutrudniania postępowania. Za naruszenie wskazanych obowiązków na świadka może być nałożona kara porządkowa, od której ma prawo się odwołać.

Wskazane kary porządkowe mogą dotyczyć zarówno niestawiennictwa przed organem postępowania przygotowawczego (lub sądu) jak i samowolnego oddalenie się z miejsca czynności przed jej zakończeniem lub bezpodstawnej odmowy zeznań.

Standardowo za zachowania te Sąd może nałożyć grzywnę do 10.000 zł, ale wyjątkowo może również zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadka lub nawet karę aresztu wobec świadka.

Należy opisać drogę odwoławczą od obu sytuacji:

Odwołanie od kary grzywny:

Postanowienie o ukaraniu świadka grzywną jest mu doręczane na adres domowy i od tego momentu świadek ma 7 dni na złożenie zażalenia do sądu. Zażalenie to wnosi się pisemnie i musi ono zawierać niezbędne składniki dla pisma procesowego tj. oznaczać nadawcę pisma, adresata pisma, sygnaturę sprawy oraz zawierać żądanie uchylenia kary z podaniem przyczyn.

Zobacz: Świadek

Usprawiedliwienie nieobecności lub samowolnego oddalenia się

Na opisane i wskazane wyżej dwie okoliczności służy również świadkowi prawo do usprawiedliwienia swojej nieobecności lub nagłego oddalenia się. Wówczas sąd może uwzględnić takie usprawiedliwienie i cofnąć karę porządkową.

Wydaje się, iż można opisywane wyżej czynności połączyć ze sobą to jest w zażaleniu zawrzeć usprawiedliwienie swojej nieobecności.

Odwołanie od zatrzymania oraz kary aresztu

Na decyzję o karze aresztu również świadkowi przysługuje zażalenie (w postępowaniu przygotowawczym składa je do sądu rejonowego, w którego okręgu prowadzi się postępowanie przygotowawcze). Do zażalenia tego stosuje się reguły ogólne pisma procesowego (podane wyżej). Istotne jest podanie uzasadnienia dla zażalenia.

Wymaga ponadto podkreślenia, że złożenie zażalenia od postanowienia o areszcie świadka wstrzymuje wykonanie tej kary aż do rozpatrzenia tego zażalenia.

Zobacz serwis: Prawo karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Świadkowi przysługuje prawo do usprawiedliwienia swojej nieobecności lub nagłego oddalenia się. /Fot. Fotolia
Świadkowi przysługuje prawo do usprawiedliwienia swojej nieobecności lub nagłego oddalenia się. /Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama