reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Kontakt oskarżonego z obrońcą w areszcie

Kontakt oskarżonego z obrońcą w areszcie

Oskarżony tymczasowo aresztowany może porozumiewać się ze swym obrońcą podczas nieobecności innych osób oraz korespondencyjnie. Zgodę musi wyrazić prokurator.

W postępowaniu przygotowawczym prokurator udzielając zezwolenia na porozumiewanie się może w szczególnie uzasadnionym wypadku zastrzec, że będzie przy tym obecny sam lub osoba przez niego upoważniona oraz zastrzec kontrolę korespondencji podejrzanego z obrońcą. Podkreślenia wymaga jednak, że wskazane obostrzenia nie mogą być utrzymywane ani dokonane po upływie 14 dni od dnia tymczasowego aresztowania podejrzanego.

Jednym z podstawowych praw oskarżonego jest prawo do obrony oraz prawo do nieskrępowanego kontaktu z obrońcą. Uprawnienie to (z niewielkimi modyfikacjami) dotyczy również osób pozbawionych wolności (aresztowanych w danej sprawie).

Obrońca oskarżonego ma prawo (i obowiązek) kontaktować się z podejrzanym lub oskarżonym przebywającym w tymczasowym areszcie, czego dokonuje po uzyskaniu zgody prokuratora prowadzącego sprawę lub sądu. Uzyskanie wskazanej zgody ma jedynie charakter formalny i służy względom administracyjnym (reglamentacji widzeń oskarżonego/podejrzanego)

Zgodnie z treścią przepisu art. 73 Kodeksu postępowania karnego zasadą jest nieograniczone w niczym porozumiewania się oskarżonego z obrońcą – osobiste lub za pośrednictwem poczty. Wskazane widzenia lub korespondencja mogą podlegać kontroli jedynie przez pierwsze 14 dni od aresztowania oskarżonego. Wówczas w postępowaniu przygotowawczym prokurator udzielając zezwolenia na porozumiewanie się oskarżonego z obrońcą może w szczególnie uzasadnionym wypadku zastrzec, że będzie przy tym obecny sam lub osoba przez niego upoważniona a także zarządzić kontrolę korespondencji oskarżonego.

Zobacz serwis: Areszt tymczasowy

Wskazana decyzja prokuratora jest niezaskarżalna, a jej przesłanką jest to, aby zachodził „szczególnie uzasadniony wypadek”. Oznacza to, iż jest to rozwiązanie wyjątkowe i nie może być stosowane w każdym przypadku czyjegoś tymczasowego aresztowania. Wśród względów przemawiających za takim rygorem postępowania należy wskazać przede wszystkim konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania.

Należy wskazać, iż Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w kwestii zgodności art.73 KPK z Konstytucją i zaakceptował jego brzmienie wskazując, iż nie jest on niezgodny z Konstytucją (wyrok TK z 17 lutego 2004 r., sygn. SK 39/02, OTK-A 2004, nr 2, poz. 7).

Zobacz serwis: Więziennictwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama