reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa skarbowe > Czy mogę odwołać się od wyroku w sprawie karnoskarbowej?

Czy mogę odwołać się od wyroku w sprawie karnoskarbowej?

W postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego, jeżeli przepisy niniejszego kodeksu karnego skarbowego nie stanowią inaczej. Oznacza to, iż reguły obowiązujące w postępowaniu odwoławczym o przestępstwa i wykroczenia skarbowe, poza kilkoma wyjątkami, są zasadniczo zbieżne z regułami ogólnymi procedury karnej.

Obowiązuje w niej postępowania dwuinstancyjne a co za tym idzie, prawo do wywodzenia środków odwoławczych od orzeczeń. Środki zaskarżania w postępowaniu karnym dzielą się na: zwyczajne (apelacja, zażalenie sprzeciw i inne środki zaskarżenia) i nadzwyczajne (kasacja). Prawo do zaskarżania niekorzystnych wyroków realizowane jest zasadniczo przy pomocy środka odwoławczego w postaci apelacji.

Procedura odwoławcza

Procedura odwoławcza wygląda następująco:

1. w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku oskarżony o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, który chce zaskarżyć ten wyrok, musi złożyć wniosek o sporządzenie jego pisemnego uzasadnienia i jego doręczenie. Wniosek ten składa się na piśmie. Dla oskarżonego pozbawionego wolności, który nie ma obrońcy i nie był obecny podczas ogłoszenia wyroku, termin 7-dniowy biegnie od daty doręczenia mu odpisu wyroku.

2. uzasadnienie wyroku powinno być sporządzone przez sąd orzekający w danej sprawie, w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a w wypadku sporządzenia uzasadnienia z urzędu – od daty ogłoszenia wyroku. Natomiast w sprawie zawiłej, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony.

3. termin do wniesienia apelacji wynosi 14 dni i biegnie dla każdego uprawnionego od daty doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem. Sporządzoną apelację do której należy dołączyć odpowiednią liczbę odpisów (dla sądu i poszczególnych stron) wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok. Gdy apelacja spełnia wymogi formalne, sąd I instancji przekazuje ją do sądu odwoławczego

4. na rozprawie przed sądem odwoławczym nie może być przeprowadzane postępowanie dowodowe co do istoty sprawy. Sąd odwoławczy może jednak w wyjątkowych wypadkach, przeprowadzić dowód na rozprawie, jeżeli przyczyni się to do przyspieszenia postępowania, a nie jest konieczne przeprowadzenie na nowo przewodu w całości lub w znacznej części. Dowód można dopuścić również przed rozprawą. Przewód sądowy w sądzie odwoławczym rozpoczyna ustne sprawozdanie, w którym sędzia sprawozdawca przedstawia przebieg i wyniki dotychczasowego postępowania, a w szczególności treść zaskarżonego wyroku oraz zarzuty i wnioski apelacyjne, jak również kwestie wymagające rozstrzygnięcia z urzędu. W miarę potrzeby odczytuje się z akt poszczególne ich części. Strony mogą składać wyjaśnienia, oświadczenia i wnioski ustnie lub na piśmie; złożone na piśmie podlegają odczytaniu. Przewodniczący składu sądzącego udziela głosu stronom w kolejności przez siebie ustalonej, przy czym najpierw udziela głosu skarżącemu. Oskarżonemu i jego obrońcy nie można odmówić zabrania głosu po przemówieniach innych stron.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Kancelaria Adwokacka Piotr Rorbach kieruje swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odwołanie./ Fot. Fotolia
Odwołanie./ Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Jezierska

Radca prawny/Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama