REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Sąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyższe kary grzywny dla skazanych

Obowiązująca od czerwca br. nowelizacja kodeksu karnego wprowadziła zaostrzenie kary grzywny. Jeżeli sąd zdecyduje się na nadzwyczajne zaostrzenie kary, będzie mógł wymierzyć skazanemu 810 stawek dziennych, co w zależności od wysokości stawki może dawać kwotę opiewającą nawet na 1,6 mln złotych.

Na co uważać przy postępowaniu uproszczonym?

Postępowanie uproszczone, jak sama nazwa zresztą wskazuje, ma służyć szybszemu dochodzeniu ochrony prawnej. Warto jednak pamiętać o specyficznych regułach, którymi się kieruje.

Przepisy ruchu drogowego będą obowiązywały na drogach wewnętrznych

Kodeks drogowy, a właściwie ustawa Prawo o ruchu drogowym, reguluje zasady poruszania się kierowców jedynie na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania. Na drogach wewnętrznych stosuje się je tylko w ramach wyjątku, jeżeli są niezbędne do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu, jednak już od 22 lipca 2010 r. przepisy ruchu drogowego będą obowiązywały także na drogach niepublicznych.

Podwyższenie emerytury dla policjantów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uchylił decyzję komendanta wojewódzkiego policji, który odmówił funkcjonariuszowi wystawienia zaświadczenia o wykonywaniu pracy z narażeniem życia, stanowiącego podstawę do ubiegania się o wyższą emeryturę przez policjantów.

REKLAMA

Reforma emerytalna służb mundurowych

Rząd przygotował Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010–2011, którego ważnym elementem jest reforma systemu emerytalnego. Zakłada on, że od 1 stycznia 2012 roku wszyscy funkcjonariusze służb mundurowych będą objęci powszechnym systemem emerytalnym.

Więcej pieniędzy na działanie e-sądu

Ministerstwo Sprawiedliwości jest zadowolone z e-sądu i przeznaczy na jego działalność dodatkowe 2 mln złotych. Dzięki temu e-sąd zostanie wzmocniony kadrowo.

Czy można wnieść apelację bez żądania uzasadnienia wyroku?

Uzasadnienie wyroku I instancji jest często niezbędnym elementem do poprawnego sporządzenia apelacji. Nie oznacza to jednak, że uzasadnienie skarżonego wyroku jest niezbędne do tego, by móc ją wnieść.

Wymogi pozwu zbiorowego

W pozwie grupowym należy zawrzeć m.in. oświadczenie członków grupy, jak również wskazać przesłanki, które umożliwiają rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. W samej treści pozwu należy również dokonać ujednolicenia roszczeń i ewentualnego podziału na podgrupy.

REKLAMA

Jak przebiega postępowanie grupowe?

Dochodzenie roszczenia w postępowaniu grupowym jest dobrowolne. Zgodę muszą wyrazić wszyscy członkowie grupy. W ich imieniu powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

Ceny roamingu w Unii Europejskiej pozostaną bez zmian

W dniu 8 czerwca 2010 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „ETS”) wydał wyrok, w którym stwierdził, iż rozporządzenie wspólnotowe dotyczące roamingu jest ważne, a tym samym, że Wspólnota była uprawniona do ustanowienia limitów opłat pobieranych przez operatorów telefonii komórkowej za połączenia roamingowe zarówno w rozliczeniach pomiędzy operatorami, jak i naliczanych użytkownikom telefonów.

Właściwość delegacyjna sądu w postępowaniu cywilnym

Właściwość delegacyjna wynika z przydzielenia danej sprawy sądowi przez sąd wyższej instancji. Ma ona miejsce zarówno ze względów konieczności, jak i ze względu celowości.

Krótszy czas oczekiwania na orzeczenia sądu

Od początku sierpnia w życie wejdą zmiany mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na orzeczenia sądu. Minister Sprawiedliwości podpisał już w tej sprawie rozporządzenie.

Nakaz zapłaty przeciwko osobie przebywającej za granicą

Obecnie mieszkam za granicą, a w miejscu zameldowania mieszka jedynie moja mama. Niedawno na jej adres przyszedł, skierowany przeciwko mnie, nakaz zapłaty. Co w takiej sytuacji mam zrobić?

Czy uznanie powództwa można odwołać?

Jestem pozwanym w sprawie cywilnej, w której uznałem powództwo. Po pewnym czasie jednak stwierdziłem, iż mam pewne możliwości obrony. Czy mogę odwołać takie uznanie?

Jak sformułować zapis na sąd polubowny

W sprawach gospodarczych, zwłaszcza pomiędzy stałymi partnerami, często lepszym sposobem rozstrzygnięcia rodzącego się sporu będzie sąd polubowny. Zobacz jak można skonstruować zapis na sąd polubowny.

Na chodniku też nie wolno się zatrzymywać

Znak zakazu zatrzymywania dotyczy nie tylko jezdni ale także chodnika, jeżeli brak jest tabliczki o tym, iż nie dotyczy chodnika. O najnowszym wyroku Sądu Najwyższego przypomina w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Policjant na emeryturze może pracować

Osoba na emeryturze lub pobierająca świadczenie rentowe, w tym również m.in. funkcjonariusz Policji, może podjąć pracę. Musi jednak liczyć się z tym, że świadczenie zostanie odpowiednio zmniejszone lub nawet zawieszone.

Świadczenia przysługujące policjantom

Jeżeli policjant na emeryturze dodatkowo pracuje, a jego zarobki przekraczają 130% przeciętnej płacy, to jego świadczenie nie zostanie zawieszone, odmiennie niż w przypadku osób otrzymujących cywilne świadczenia z ZUS.

Protesty wobec planów likwidacji wydziałów rodzinnych w sądach

Adwokaci i kuratorzy są niezadowoleni z planów likwidacji wydziałów rodzinnych w sądach, co jest zapowiadane przez Ministerstwo Sprawiedliwości – czytamy w czwartkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak wnieść apelację

Sąd wydał w mojej sprawie niekorzystny dla mnie wyrok. Moim zdaniem jest on całkowicie błędny. Mam świadomość, że mogę wnieść apelację tylko nie bardzo wiem, jak to zrobić.

Służba w Policji nie wymaga matury

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do policji muszą posiadać co najmniej wykształcenie średnie.

Szkolenia dla funkcjonariuszy policji

Policja jest formacją, która zapewnia nam bezpieczeństwo i porządek publiczny, dlatego każdy funkcjonariusz powinien być odpowiednio przygotowany do pełnienia wyznaczonych w ramach służby obowiązków. W tym celu przeprowadzane są szkolenia oraz doskonalenia zawodowe.

Postępowanie sprawdzające kandydata do służby w policji

Osoby zainteresowane podjęciem służby w Policji, w celu rozpoczęcia rekrutacji, muszą złożyć określone dokumenty, które podlegają weryfikacji w toku postępowania kwalifikacyjnego.

Etapy rekrutacji do służby w policji

Zainteresowani wstąpieniem w szeregi Policji mogą zrobić to w każdej chwili. Dobór do służby prowadzony jest w sposób ciągły, a zatem każda rekrutacja rozpoczyna się z chwilą złożenia wymaganych dokumentów.

Kryteria wstąpienia do służby w Policji

Osoby zainteresowane służbą w policji muszą spełniać ściśle określone warunki wynikające z art. 25 ustawy o Policji. Niektóre kryteria ze względu na swą ogólność bądź nieostrość mogą budzić wątpliwości, dlatego pomocne może okazać się ich objaśnienie.

Kiedy wnieść zażalenie

Zażalenie jest środkiem odwoławczym, który przysługuje od postanowień sądu, które nie rozstrzygają co do istoty sprawy. Regułą jest, że zaskarżalne są wszystkie postanowienia kończące postępowanie w sprawie.

Jakie koszty zwróci nam przegrany

Co do zasady wygrana strona w procesie cywilnym może domagać się zwrotu kosztów od przegranego. Koszty te muszą być jednak poniesione w oparciu o kryterium celowości obrony lub dochodzenia swoich praw.

Odpowiedzialność za złamanie zakazu stadionowego

Za złamanie zakazu stadionowego i niezgłoszenie się w komisariacie w dniu meczu miejscowej drużyny będzie grozić do 2 lat więzienia.

Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu

W określonych sytuacjach sąd podejmie zawieszone postępowanie z urzędu. Niekiedy konieczne będzie jednak złożenie odpowiedniego wniosku.

Jakie są skutki nieuiszczenia należne opłaty sądowej

Bez należnej opłaty sądowej sąd nie podejmie żadnych czynności wskutek wniesienia pisma. Jeżeli strona nie uzupełni braku w terminie tygodnia, pismo zostanie zwrócone.

Kiedy należy oznaczyć wartość przedmiotu sporu

W przypadku pism procesowych dotyczących roszczeń majątkowych konieczne jest podawanie wartości przedmiotu sporu. Nieoznaczenie wartości stanowi brak formalny pisma.

Drugi pozew w trybie wyborczym

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął już drugi pozew w trybie wyborczym. Tym razem to sztab Jarosława Kaczyńskiego pozywa Bronisława Komorowskiego.

Zapadł wyrok w procesie Komorowski-Kaczyński

W dniu dzisiejszym zapadł wyrok z pozwu w trybie wyborczym jaki złożył sztab Bronisława Komorowskiego. Zgodnie z orzeczeniem sądu Jarosław Kaczyński musi sprostować swoją wypowiedź. Wyrok nie jest prawomocny.

Ustalenie stażu w nowej pracy po zwolnieniu policjanta ze służby w policji

Czy – w związku z brzmieniem art. 80 ust. 1 ustawy o Policji – do stażu pracy pracownika służby cywilnej, uprawniającego do wysługi lat i nagrody jubileuszowej, należy wliczać wcześniejsze okresy pracy w Policji, jeśli między okresem pracy w Policji a obecnym okresem zatrudnienia wystąpiła przerwa dłuższa niż rok?

Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym

Skarga kasacyjna to środek zaskarżenia przysługujący stronie od wyroku lub postanowienia wydanych przez sąd II instancji i kończących postępowanie w sprawie. Sądem kasacyjnym jest Sąd Najwyższy.

Zabezpieczenie roszczeń

Wierzyciel, który obawia się, czy jego roszczenie pieniężne zostanie wyegzekwowane od dłużnika może wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o zabezpieczenie jego roszczenia.

Zabezpieczenie roszczenia przed wszczęciem postępowania

Wierzyciel może również zabezpieczyć swoje prawo jeszcze przed wszczęciem postępowania - a więc przed faktycznym wniesieniem pozwu do sądu.

Ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej

Art. 184 § 1 krio stanowi, że dla ochrony praw osoby, która z powodu nie obecności nie może prowadzić swoich spraw, a nie ma pełnomocnika – ustanawia się kuratora. Celem tego przepisu jest więc ochrona praw osoby nieobecnej, i to zarówno praw o charakterze osobistym, jak i majątkowym.

Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

W wielu przypadkach podczas sprawy rozwodowej zachodzi konieczność przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków. Rodzą się wówczas wątpliwości kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej.

Doręczenie zastępcze

Co do zasady przesyłki sądowe powinny być doręczane do rąk adresata. Taki bowiem sposób doręczenia daje największą pewność, że strona o czynności została właściwie i na czas zawiadomiona. Nie zawsze jednak takie doręczenie jest możliwe. Kodeks postępowania cywilnego w takim wypadku posługuje się pojęciem doręczenia zastępczego. Co przez to należy rozumieć?

Cofnięcie pozwu

Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem jest połączone zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku

Czy ubezwłasnowolniony częściowo może zawrzeć związek małżeński

Ubezwłasnowolnienie częściowe z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego nie jest kryterium ustawowym oceny zdolności do zawarcia małżeństwa.

Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym

W określonych przypadkach partner z nieformalnego związku może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem cywilnym. Nie może być jednak pełnomocnikiem na takich zasadach, jak małżonek.

Pełnomocnictwo procesowe oraz pełnomocnictwo materialne

Pełnomocnictwo procesowe jest udzielane do dokonywania czynności przed sądem. Odróżnić należy od niego pełnomocnictwo materialne, które dotyczy dokonywania w imieniu mocodawcy czynności prawnych.

Od 1 lipca protokoły elektroniczne w postępowaniu cywilnym

Od 1 lipca protokoły elektroniczne mają być powszechnie stosowane w postępowaniu sądowym w sprawach cywilnych. Do 2012 r. zmiany obejmą wszystkie sądy w Polsce.

Dożywocie za zabicie policjanta

Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o Policji przewiduje zaostrzenie obowiązujących przepisów. W szczególny sposób ma zapewnić ochronę policjantów pełniących obowiązki służbowe.

Ruszyła kampania „Stop pedofilom”

Ruszyła kampania społeczna "Stop pedofilom!" - jej kluczowym celem będzie zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci online i upowszechnianie wiedzy na temat zmian w prawie.

Czy wiesz jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Każdy z nas wolałby tego uniknąć, ale czasem trzeba zatrzymać się do policyjnej kontroli. Co wtedy robić i jak się zachować, żeby przeżycie to było jak najmniej nieprzyjemne?

Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu „Policjant, który mi pomógł”

Do dnia 31 maja 2010 roku można nadsyłać kandydatury do III edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Organizatorem konkursu jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Zasady dostępu do akt sądowych

Przeglądanie akt sprawy jest istotne dla strony, która przyłączyła się do postępowania na dalszym etapie sprawy. Dostęp do akt, mimo szeroko rozumianej jawności postępowania, nie jest jednak całkiem dowolny. Kto może z niego skorzystać?

REKLAMA