reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Reforma emerytalna służb mundurowych

Reforma emerytalna służb mundurowych

Rząd przygotował Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010–2011, którego ważnym elementem jest reforma systemu emerytalnego. Zakłada on, że od 1 stycznia 2012 roku wszyscy funkcjonariusze służb mundurowych będą objęci powszechnym systemem emerytalnym.

Reforma obejmie Funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Więziennej i żołnierzy.

Zmiany przechodzenia na emeryturę będą dotyczyły tylko funkcjonariuszy wstępujących do służby po 1 stycznia 2012 roku. Emerytura będzie ustalana na podstawie kapitału emerytalnego zgromadzonego na koncie w ZUS. Jednocześnie funkcjonariusze objęci nowymi przepisami będą musieli oszczędzać na przyszłą emeryturę w OFE.

Zobacz: Kiedy policjant może zostać zwolniony ze służby?

Rząd planując objęcie funkcjonariuszy powszechnym systemem emerytalnym, uznał za niesprawiedliwą społecznie obecną sytuację, w której jedna osoba musi pracować do 65 roku życia, a inna może zakończyć aktywność zawodową po 15 latach i to bez względu na wiek. Ponieważ jednak służba mundurowa wiąże się ze sprawnością fizyczną, która w pewnym wieku może być już ograniczona, Rząd proponuje 45 letnim funkcjonariuszom na koszt państwa zdobycie nowego zawodu, umożliwiającego pracę do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w stosunku do mężczyzn.

Propozycje zmian nie uwzględniają żadnych przywilejów emerytalnych, nie będzie wprowadzony ani minimalny wiek emerytalny ani minimalny staż uprawniający do nabycia emerytury. Rząd argumentując swoje stanowisko podkreśla, że „ jeśli ktoś siedzi za biurkiem to reszta obywateli nie ma powodu, aby fundować mu takie przywileje”. Wyjątek stanowią funkcjonariusze służb mundurowych, którzy codziennie ryzykują życiem i są poddani ekstremalnym warunkom, np. służąc na misjach zagranicznych. W ich przypadku przywilej wcześniejszej emerytury jest uzasadniony.

Zobacz również serwis: Emerytury

Reforma emerytalna wzbudza duże kontrowersje. Funkcjonariusze posiadający uprawnienia emerytalne składają wnioski o odejście ze służby. Policjanci i wojskowi nie chcą czekać na odebranie im przywilejów emerytalnych. Nie przekonują ich wyjaśnienia, że nowy system będzie obowiązywał jedynie funkcjonariuszy wstępujących do służby w 2012. Związkowcy grożą akcjami protestacyjnymi przeciwko rządowym planom reformy emerytalnej. O tym czy nowa ustawa określająca zasady przechodzenia na tzw. emeryturę mundurową ma szansę na uchwalenie, zdecydują posłowie i senatorowie. Zmiana przepisów emerytalnych wymaga większości parlamentarnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Propozycje zmian nie uwzględniają żadnych przywilejów emerytalnych.
Propozycje zmian nie uwzględniają żadnych przywilejów emerytalnych.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama