REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma emerytalna służb mundurowych

Marta Piórkowska
Propozycje zmian nie uwzględniają żadnych przywilejów emerytalnych.
Propozycje zmian nie uwzględniają żadnych przywilejów emerytalnych.

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przygotował Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010–2011, którego ważnym elementem jest reforma systemu emerytalnego. Zakłada on, że od 1 stycznia 2012 roku wszyscy funkcjonariusze służb mundurowych będą objęci powszechnym systemem emerytalnym.

Reforma obejmie Funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Więziennej i żołnierzy.

REKLAMA

Zmiany przechodzenia na emeryturę będą dotyczyły tylko funkcjonariuszy wstępujących do służby po 1 stycznia 2012 roku. Emerytura będzie ustalana na podstawie kapitału emerytalnego zgromadzonego na koncie w ZUS. Jednocześnie funkcjonariusze objęci nowymi przepisami będą musieli oszczędzać na przyszłą emeryturę w OFE.

Zobacz: Kiedy policjant może zostać zwolniony ze służby?

Powszechny wiek emerytalny

Rząd planując objęcie funkcjonariuszy powszechnym systemem emerytalnym, uznał za niesprawiedliwą społecznie obecną sytuację, w której jedna osoba musi pracować do 65 roku życia, a inna może zakończyć aktywność zawodową po 15 latach i to bez względu na wiek. Ponieważ jednak służba mundurowa wiąże się ze sprawnością fizyczną, która w pewnym wieku może być już ograniczona, Rząd proponuje 45 letnim funkcjonariuszom na koszt państwa zdobycie nowego zawodu, umożliwiającego pracę do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w stosunku do mężczyzn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Funkcjonariuszom nie będą przysługiwały emerytury pomostowe

Propozycje zmian nie uwzględniają żadnych przywilejów emerytalnych, nie będzie wprowadzony ani minimalny wiek emerytalny ani minimalny staż uprawniający do nabycia emerytury. Rząd argumentując swoje stanowisko podkreśla, że „ jeśli ktoś siedzi za biurkiem to reszta obywateli nie ma powodu, aby fundować mu takie przywileje”. Wyjątek stanowią funkcjonariusze służb mundurowych, którzy codziennie ryzykują życiem i są poddani ekstremalnym warunkom, np. służąc na misjach zagranicznych. W ich przypadku przywilej wcześniejszej emerytury jest uzasadniony.

Zobacz również serwis: Emerytury

Reforma emerytalna wzbudza duże kontrowersje. Funkcjonariusze posiadający uprawnienia emerytalne składają wnioski o odejście ze służby. Policjanci i wojskowi nie chcą czekać na odebranie im przywilejów emerytalnych. Nie przekonują ich wyjaśnienia, że nowy system będzie obowiązywał jedynie funkcjonariuszy wstępujących do służby w 2012. Związkowcy grożą akcjami protestacyjnymi przeciwko rządowym planom reformy emerytalnej. O tym czy nowa ustawa określająca zasady przechodzenia na tzw. emeryturę mundurową ma szansę na uchwalenie, zdecydują posłowie i senatorowie. Zmiana przepisów emerytalnych wymaga większości parlamentarnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA