| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Na chodniku też nie wolno się zatrzymywać

Na chodniku też nie wolno się zatrzymywać

Znak zakazu zatrzymywania dotyczy nie tylko jezdni ale także chodnika, jeżeli brak jest tabliczki o tym, iż nie dotyczy chodnika. O najnowszym wyroku Sądu Najwyższego przypomina w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Co do zasady znak zakazu zatrzymywania dotyczy zarówno jezdni jak i chodnika. Nie ma przy tym znaczenie, czy chodnik jest wystarczająco szeroki do tego, by bez przeszkód mógł zatrzymać się tam samochód.

Będzie tak zawsze, chyba że pod znakiem zostanie umieszczona tablica informująca, iż nie dotyczy on chodnika.

Jak czytamy w „DGP” orzeczenie Sądu Najwyższego spowodowała sprawa dyscyplinarna sędzi z Gdańska, która parkowała przed sądem samochód na chodniku, pomimo zakazu zatrzymywania. W postępowaniu dyscyplinarnym, które wszczęto w sprawie popełnienia wykroczenia drogowego, powstała kwestia wyjaśniania, czy znak drogowy dotyczy także chodnika.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego przepis prawa o ruchu drogowym pozwala parkować na chodniku – o ile pozostawi się 1,5 metra na ruch pieszych. Takiej argumentacji nie podzielił jednak SN. Jego zdaniem że znak z zakazem zatrzymywania się dotyczy także chodnika. Znaki drogowe obowiązują na drodze. Droga natomiast to jezdnia oraz chodnik.

Więcej: Zakaz zatrzymywania dotyczy także chodnika

Zobacz również serwis: Prawo na drodze

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »