REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Etapy rekrutacji do służby w policji

Marta Piórkowska
Rekrutacja do Policji jest wieloetapowa.
Rekrutacja do Policji jest wieloetapowa.

REKLAMA

REKLAMA

Zainteresowani wstąpieniem w szeregi Policji mogą zrobić to w każdej chwili. Dobór do służby prowadzony jest w sposób ciągły, a zatem każda rekrutacja rozpoczyna się z chwilą złożenia wymaganych dokumentów.

Podczas rozmowy wstępnej pracownicy komórek ds. doboru przekażą kandydatom podstawowe informacje na temat służby w Policji – podadzą terminy przyjęć, warunki szkoleń, wysokość zarobków, a przede wszystkim przedstawią dalszy przebieg postępowania kwalifikacyjnego, polegającego na obowiązkowym zaliczeniu kolejno następujących etapów:

REKLAMA

Test wiedzy

Test wiedzy zawiera 40 pytań dotyczących funkcjonowania administracji publicznej, bezpieczeństwa publicznego oraz wiedzy o społeczeństwie. Test ma charakter rankingowy, dlatego niezależnie od jego wyniku każdy kandydat przechodzi do kolejnego etapu. Warto jednak powalczyć o punkty, które uwzględniane są w ogólnej klasyfikacji.

Test sprawności fizycznej

Kandydat przystępujący do tego etapu musi posiadać zaświadczenie lekarskie dopuszczające do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Weryfikacja sprawności polega na pokonaniu toru przeszkód w określonym czasie, który przeliczany jest następnie na punkty. Wynik negatywny z oceny sprawności fizycznej kandydat może poprawić, jeżeli w terminie od 30 do 60 dni od dnia, w którym uzyskał dany wynik złoży oświadczenie, że w dalszym ciągu ubiega się o przyjęcie do służby w Policji. Wówczas w najbliższym terminie przystąpi do poprawy tego etapu. Jeżeli ponownie uzyska wynik negatywny będzie mógł przystąpić po raz kolejny do procedury doboru po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badania psychologiczne

Badania psychologiczne przeprowadzane przez psychologów zatrudnionych w policji, mają na celu sprawdzenie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych kandydata do służby w policji. W razie uzyskania negatywnego wyniku z testu psychologicznego kandydaci mogą ponownie przystąpić do rekrutacji po upływie 12 miesięcy.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Wywiad zorganizowany

Wywiad zorganizowany czyli rozmowa z komisją, w skład której w chodzą co najmniej dwie osoby, w tym funkcjonariusz policji oraz przedstawiciel komórki ds. doboru kandydatów. Pozytywny przebieg tego etapu doprowadza kandydata do ostatniej części rekrutacji, czyli komisji lekarskiej, gdzie zostaje poddany specjalistycznym badaniom na podstawie których oceniane są psychiczne i fizyczne zdolności kandydata do służby w formacji.

Zobacz również: Kryteria wstąpienia do służby w Policji

Wyniki ze wszystkich etapów są punktowane a następnie sumowane i zamieszczane na liście rankingowej zatwierdzanej przez właściwego komendanta policji. Stosunek służbowy zostaje nawiązany z osobami, które uzyskały największą liczbę punktów. Wszyscy nowo przyjęci funkcjonariusze przed rozpoczęciem służby odbędą ok. 7 miesięczne obowiązkowe szkolenie organizowane przez szkoły policji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA