reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Etapy rekrutacji do służby w policji

Etapy rekrutacji do służby w policji

Zainteresowani wstąpieniem w szeregi Policji mogą zrobić to w każdej chwili. Dobór do służby prowadzony jest w sposób ciągły, a zatem każda rekrutacja rozpoczyna się z chwilą złożenia wymaganych dokumentów.

Podczas rozmowy wstępnej pracownicy komórek ds. doboru przekażą kandydatom podstawowe informacje na temat służby w Policji – podadzą terminy przyjęć, warunki szkoleń, wysokość zarobków, a przede wszystkim przedstawią dalszy przebieg postępowania kwalifikacyjnego, polegającego na obowiązkowym zaliczeniu kolejno następujących etapów:

Test wiedzy zawiera 40 pytań dotyczących funkcjonowania administracji publicznej, bezpieczeństwa publicznego oraz wiedzy o społeczeństwie. Test ma charakter rankingowy, dlatego niezależnie od jego wyniku każdy kandydat przechodzi do kolejnego etapu. Warto jednak powalczyć o punkty, które uwzględniane są w ogólnej klasyfikacji.

Kandydat przystępujący do tego etapu musi posiadać zaświadczenie lekarskie dopuszczające do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Weryfikacja sprawności polega na pokonaniu toru przeszkód w określonym czasie, który przeliczany jest następnie na punkty. Wynik negatywny z oceny sprawności fizycznej kandydat może poprawić, jeżeli w terminie od 30 do 60 dni od dnia, w którym uzyskał dany wynik złoży oświadczenie, że w dalszym ciągu ubiega się o przyjęcie do służby w Policji. Wówczas w najbliższym terminie przystąpi do poprawy tego etapu. Jeżeli ponownie uzyska wynik negatywny będzie mógł przystąpić po raz kolejny do procedury doboru po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego.

Badania psychologiczne przeprowadzane przez psychologów zatrudnionych w policji, mają na celu sprawdzenie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych kandydata do służby w policji. W razie uzyskania negatywnego wyniku z testu psychologicznego kandydaci mogą ponownie przystąpić do rekrutacji po upływie 12 miesięcy.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Wywiad zorganizowany czyli rozmowa z komisją, w skład której w chodzą co najmniej dwie osoby, w tym funkcjonariusz policji oraz przedstawiciel komórki ds. doboru kandydatów. Pozytywny przebieg tego etapu doprowadza kandydata do ostatniej części rekrutacji, czyli komisji lekarskiej, gdzie zostaje poddany specjalistycznym badaniom na podstawie których oceniane są psychiczne i fizyczne zdolności kandydata do służby w formacji.

Zobacz również: Kryteria wstąpienia do służby w Policji

Wyniki ze wszystkich etapów są punktowane a następnie sumowane i zamieszczane na liście rankingowej zatwierdzanej przez właściwego komendanta policji. Stosunek służbowy zostaje nawiązany z osobami, które uzyskały największą liczbę punktów. Wszyscy nowo przyjęci funkcjonariusze przed rozpoczęciem służby odbędą ok. 7 miesięczne obowiązkowe szkolenie organizowane przez szkoły policji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama