REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełnomocnictwo procesowe oraz pełnomocnictwo materialne

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Czy się różni pełnomocnictwo procesowe od materialnego?
Czy się różni pełnomocnictwo procesowe od materialnego?

REKLAMA

REKLAMA

Pełnomocnictwo procesowe jest udzielane do dokonywania czynności przed sądem. Odróżnić należy od niego pełnomocnictwo materialne, które dotyczy dokonywania w imieniu mocodawcy czynności prawnych.

Pełnomocnictwo procesowe

W przypadku pełnomocnictwa procesowego podstawę jego udzielenia stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

REKLAMA

Zgodnie z art. 88 tego kodeksu dzieli się ono na pełnomocnictwo procesowe, czyli ogólne lub do prowadzenia poszczególnych rodzajów spraw, jak również pełnomocnictwo do dokonania określonych czynności procesowych.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo procesowe

Co do zasady oprócz pełnomocnictwa procesowego pomiędzy stronami istnieje podstawowy stosunek łączący mocodawcę oraz pełnomocnika, np. umowa zlecenia.

Klient zawarł z adwokatem umowę zlecenia dotyczącą reprezentowania go w określonej sprawie za wynagrodzeniem. W ramach tej umowy udzielił adwokatowi pełnomocnictwa procesowego do reprezentowania przed sądem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może być pełnomocnikiem procesowym

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego stanowią również istotne ograniczenia w odniesieniu do kręgu osób mogących reprezentować mocodawcę przed sądem. We wszystkich sprawach, zgodnie z art. 87 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem procesowym strony mogą być:

  • adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy (w sprawach własności przemysłowej);
  • osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia;
  • współuczestnik sporu;
  • rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Oprócz tego w określonych rodzajach spraw w roli pełnomocnika mogą występować określone kategorie podmiotów.

W sprawach związanych z ochroną praw konsumentów pełnomocnikiem może być przedstawiciel organizacji, do której zadań statutowych należy ochrona konsumentów.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Pełnomocnictwo materialne

W odróżnieniu od pełnomocnictwa w sądzie, pełnomocnictwo materialne opiera się na przepisach Kodeksu cywilnego. Przez pełnomocnictwo materialne rozumie się umocowanie do dokonywania czynności prawnych.

Zobacz serwis: Konsument w sądzie

W odróżnieniu od pełnomocnictwa procesowego, w takim wypadku pełnomocnikiem może być każda osoba, nawet taka która posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

REKLAMA

Czynność prawna jest to zachowaniu się osoby, ale w ramach obowiązującego porządku prawnego, którego celem jest dążenie do osiągnięcia określonych skutków cywilnoprawnych. W tym sensie czynnością prawną będzie zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości. Z kolei czynność procesowa to zachowanie uczestnika postępowania sądowego, mające na celu wywołanie określonych skutków, przewidzianych przez przepisy prawa procesowego. Przykładem czynności procesowej będzie wniesienie pozwu do sądu.

Zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości za pośrednictwem pełnomocnika wymagać będzie udzielenia pełnomocnictwa materialnego. Z kolei dochodzenie w postępowaniu sądowym zapłaty ceny na podstawie powyższej umowy będzie wymagało udzielenia pełnomocnictwa procesowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA