reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Pełnomocnictwo procesowe oraz pełnomocnictwo materialne

Pełnomocnictwo procesowe oraz pełnomocnictwo materialne

Pełnomocnictwo procesowe jest udzielane do dokonywania czynności przed sądem. Odróżnić należy od niego pełnomocnictwo materialne, które dotyczy dokonywania w imieniu mocodawcy czynności prawnych.

Pełnomocnictwo procesowe

W przypadku pełnomocnictwa procesowego podstawę jego udzielenia stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z art. 88 tego kodeksu dzieli się ono na pełnomocnictwo procesowe, czyli ogólne lub do prowadzenia poszczególnych rodzajów spraw, jak również pełnomocnictwo do dokonania określonych czynności procesowych.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo procesowe

Co do zasady oprócz pełnomocnictwa procesowego pomiędzy stronami istnieje podstawowy stosunek łączący mocodawcę oraz pełnomocnika, np. umowa zlecenia.

Klient zawarł z adwokatem umowę zlecenia dotyczącą reprezentowania go w określonej sprawie za wynagrodzeniem. W ramach tej umowy udzielił adwokatowi pełnomocnictwa procesowego do reprezentowania przed sądem.

Kto może być pełnomocnikiem procesowym

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego stanowią również istotne ograniczenia w odniesieniu do kręgu osób mogących reprezentować mocodawcę przed sądem. We wszystkich sprawach, zgodnie z art. 87 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem procesowym strony mogą być:

  • adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy (w sprawach własności przemysłowej);
  • osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia;
  • współuczestnik sporu;
  • rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Oprócz tego w określonych rodzajach spraw w roli pełnomocnika mogą występować określone kategorie podmiotów.

W sprawach związanych z ochroną praw konsumentów pełnomocnikiem może być przedstawiciel organizacji, do której zadań statutowych należy ochrona konsumentów.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Pełnomocnictwo materialne

W odróżnieniu od pełnomocnictwa w sądzie, pełnomocnictwo materialne opiera się na przepisach Kodeksu cywilnego. Przez pełnomocnictwo materialne rozumie się umocowanie do dokonywania czynności prawnych.

Zobacz serwis: Konsument w sądzie

W odróżnieniu od pełnomocnictwa procesowego, w takim wypadku pełnomocnikiem może być każda osoba, nawet taka która posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Czynność prawna jest to zachowaniu się osoby, ale w ramach obowiązującego porządku prawnego, którego celem jest dążenie do osiągnięcia określonych skutków cywilnoprawnych. W tym sensie czynnością prawną będzie zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości. Z kolei czynność procesowa to zachowanie uczestnika postępowania sądowego, mające na celu wywołanie określonych skutków, przewidzianych przez przepisy prawa procesowego. Przykładem czynności procesowej będzie wniesienie pozwu do sądu.

Zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości za pośrednictwem pełnomocnika wymagać będzie udzielenia pełnomocnictwa materialnego. Z kolei dochodzenie w postępowaniu sądowym zapłaty ceny na podstawie powyższej umowy będzie wymagało udzielenia pełnomocnictwa procesowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama