REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przestępstwo, Zakaz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rosną kary za przestępstwa. Czy ograniczą przestępczość?

Od października nastąpi kolejne zaostrzenie sankcji przewidzianych w Kodeksie karnym. Jak zaostrzenie kar wpłynie na poziom przestępczości?

Czy zakaz wjazdu samochodów elektrycznych do garażu jest legalny?

W Polsce pojawiają się pierwsze zakazy wjazdu samochodów elektrycznych do garażów podziemnych. Tylko czy wspólnoty uchwalając je, czasem nie łamią prawa? Dziś zastanówmy się nad tą kwestią.

Podszywanie się pod inną osobę, czyli o kradzieży tożsamości

Podszywanie się pod inną osobę to przestępstwo polegające na wykorzystaniu wizerunku lub danych osobowych pokrzywdzonego, tak jakby sprawca uczynił to we własnym imieniu. Polega na wprowadzaniu w błąd odbiorcy informacji co do tożsamości osoby posługującej się określonym wizerunkiem, danymi osobowymi lub innymi danymi. 

Od października zmienia się próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży

Przepisy podnoszące próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży z 500 do 800 zł miały obowiązywać od połowy marca br. Nowelizacja art. 119 Kodeksu wykroczeń została jednak przesunięta na początek października br. 

REKLAMA

Granice policyjnej prowokacji

Prowokacja policyjna ma służyć wykrywaniu przestępstw, a nie ich wywoływaniu i wikłaniu w nie ludzi tak, by dali się sprowokować do ich popełnienia. John DeLorean, amerykański inżynier i wynalazca, założyciel koncernu samochodowego, który zasłynął w filmie „Powrót do przyszłości”, padł ofiarą prowokacji podobnej do tych, do których dochodziło w Polsce z udziałem „agenta Tomka”. DeLorean po 3 latach procesu został uniewinniony, ale jego firma DMC zdążyła w tym czasie ogłosić upadłość i zaprzestać działalności.

Minister Czarnek: Jestem przeciwnikiem komórek w szkołach. Mam rozwiązanie problemu

Jestem przeciwnikiem używania telefonów komórkowych na lekcjach i w czasie przerw, zwłaszcza w szkołach podstawowych – powiedział w czwartek w internetowej części wywiadu Radia Zet szef MEiN Przemysław Czarnek. Dodał, że klarowna decyzja w tej sprawie może zapaść przed wyborami.

Zakaz noszenia broni w Warszawie od 20 do 22 lutego

Zakaz noszenia broni na terenie Warszawy obowiązuje od 20 do 22 lutego. Wprowadzono go w związku z wizytą w stolicy prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Jakiego rodzaje broni obejmuje? Kogo dotyczy zakaz? 

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom do 18. roku życia. Projekt już w Sejmie

Zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (energetyków) osobom poniżej 18. roku życia, zakaz sprzedaży takich napojów w szkołach i innych jednostkach oświatowych oraz w automatach, a także zakaz ich reklamy m.in. w telewizji w godz. 6.00-20.00. To założenia projektu ustawy, który został złożony w Sejmie.

REKLAMA

Kradzież – przestępstwo czy wykroczenie?

Kiedy kradzież jest wykroczeniem, a kiedy przestępstwem? Jakie są aktualne przepisy?

Zakazać używania telefonów przez uczniów podstawówek. Rada Dzieci i Młodzieży radzi ministrowi edukacji

Zakaz korzystania z telefonów komórkowych w celach rozrywkowych w szkołach podstawowych zarówno podczas lekcji, jak i przerw – to jedna z rekomendacji Rady Dzieci i Młodzieży dla szefa MEiN. Urządzenia te – uważa Rada – powinny być używane tylko w celach edukacyjnych i w nagłych sytuacjach.

MEiN o zakazie używania telefonów komórkowych w szkołach. Czy nauczyciel może czasowo zarekwirować telefon ucznia? Co z przeglądaniem zawartości telefonu?

W ocenie resortu edukacji ustawa Prawo oświatowe nie dopuszcza wprowadzania całkowitego zakazu przynoszenia urządzeń elektronicznych do szkoły. Z badań wynika jednak, że nauczyciele nie tylko rekwirują telefony uczniów, ale również decydują się na przejrzenie ich zawartości.

Czy można trzymać psa na łańcuchu?

Trzymanie psa na łańcuchu w Polsce jest nadal częste. Czy to jest legalne? Przez część doby niestety tak. Bez wątpienia jest to jednak okrutne. Jakie ustawodawca przewidział kary za niewłaściwe traktowanie czworonogów domowych takich jak pies?

Rząd chce zakazu sprzedaży leków przeciwzapalnych w marketach, na stacjach benzynowych, w kioskach

Ministerstwo Zdrowia uważa, że powinna się zacząć debata na temat ograniczenia sprzedaży niektórych leków bez recepty w obrocie pozaaptecznym (np. w sklepach ogólnodostępnych, kioskach czy na stacjach benzynowych). Ma to związek z problemem nadużywania przez Polaków niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zmiana definicji gwałtu?

Obecnie obowiązujący przepis w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem". O zmianę tego zapisu apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołując się do aktów prawa międzynarodowego, w tym do Konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, proponując, by definicja gwałtu była oparta na braku zgody na współżycie, a nie na konieczności stawiania widocznego oporu.

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią przedłużony do końca 2022 r.

21 listopada wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał rozporządzenie przedłużające zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy państwowej z Białorusią. Zakaz będzie obowiązywał do 31 grudnia 2022 r. Jest on związany z pracami nad instalacją elektronicznych elementów zapory na granicy polsko-białoruskiej.

Jak nie paść ofiarą przestępców w okresie Wszystkich Świętych?

Policja przypomina, aby podczas przygotowań i obchodów Wszystkich Świętych nie zapominać o bezpieczeństwie. Oto kilka ważnych zasad.

Zniesławienie w Internecie - jak dochodzić swoich praw?

Kiedy możemy mówić o zniesławieniu w Internecie? Gdzie można zgłosić takie przestępstwo i jak dochodzić swoich praw?

Zakaz przebywania na obszarze 200 m od granicy z Białorusią przedłużony

Zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy z Białorusią będzie obowiązywał do 30 listopada 2022 r. Na jakich odcinkach?

Kradzieże na stacjach paliw - wzrost liczby przestępstw i wykroczeń

Wysoka inflacja sprzyja kradzieżom na stacjach paliw. Policyjne statystyki pokazują rok do roku dwucyfrowe wzrosty.

Prywatność funkcjonariusza - planowane zmiany

Nawet osiem lat więzienia ma grozić za rozpowszechnienie bez zgody w internecie informacji dotyczących życia prywatnego funkcjonariusza (także byłego), których udostępnienie może spowodować zagrożenie jego bezpieczeństwa. Takiej ochrony nie mają ani politycy, ani sędziowie.

Przestępczość środowiskowa - nowe przepisy

Zaostrzenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku jest celem ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej. Nowa ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Każda kradzież benzyny jako kradzież zuchwała

Przedsiębiorcy prowadzący stacje benzynowe nie muszą się obawiać planowanego wzrostu progu kradzieży, bo zabór paliwa ma być – wedle wczorajszych deklaracji przedstawicieli prokuratury – kwalifikowany przez śledczych jako kradzież szczególnie zuchwała. A ta zawsze jest przestępstwem.

Inflacja sprzyja kradzieżom w sklepach

Policja notuje coraz więcej kradzieży w sklepach. Zdaniem ekspertów przez rosnącą drożyznę problem będzie narastał.

Komisja do spraw pedofilii uzyska dostęp do akt i dokumentów Kościoła?

Komisja do spraw pedofilii uzyska uprawnienia wglądu akt i dokumentów Kościoła - to jedno z założeń projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji ds. Pedofili, skierowanego do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN

Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.

Zakaz przebywania w strefie przy granicy z Białorusią przestaje obowiązywać

Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.

Zmiany w Kodeksie karnym. MS zmienia zdanie po publikacjach "DGP"

Wraca próg przepołowienia między wykroczeniem a przestępstwem przy kradzieży paliwa, miliony od pijanych kierowców nie zasilą Funduszu Sprawiedliwości, a sąd nie będzie musiał orzekać nawiązki na ten fundusz od sprawcy pobicia.

Wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku

Podwyższenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej.

Zniesienie zakazu przebywania przy granicy z Białorusią - od kiedy?

Zniesienie zakazu przebywania przy granicy z Białorusią nastąpi jeszcze w tym roku. Jednak z powodu budowy muru zostaną wprowadzone inne ograniczenia.

Gdzie zgłosić cofnięcie licznika?

Gdzie zgłosić cofnięcie licznika? Są dwa kroki, które powinien wykonać kierowca. Dziś opowiemy też o tym, jak udowodnić cofnięcie licznika.

Oszustwo na Urząd Patentowy - na czym polega?

Oszustwo na Urząd Patentowy to sposób wyłudzania pieniędzy od firm, który intensywnie wykorzystują przestępcy. Eksperci apelują o ostrożność.

Włamanie się na cudze konto w mediach społecznościowych

Jak wygląda odpowiedzialność karna za włamanie na cudze konto w mediach społecznościowych? Z jakiego przepisu będzie odpowiadał sprawca?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a § 1 k.k.) – co za to grozi?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, to jedno z najbardziej piętnowanych przez ustawodawcę przestępstw, co przejawia się w coraz poważniejszych karach za jego popełnienie. Kierowca jadący ,,na podwójnym gazie’’ musi liczyć się nie tylko z grożącą mu karą grzywny, ograniczenia wolności czy nawet pozbawienia wolności, ale także z obowiązkowym zakazem prowadzenia pojazdów jak również świadczeniem pieniężnym.

Niealimentacja, czyli uchylanie się od alimentów

Co robić kiedy osoba zobowiązania do opłacania alimentów na Ciebie lub na Twoje dziecko uchyla się od tego obowiązku? Kiedy nie płaci? Kiedy mówi, że nie chce i nie będzie płacić? Gdy masz trudności z pokrywaniem podstawowych wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. O tym, jak się zachować, jak postępować skutecznie oraz pozostawać w zgodzie z prawem, przeczytasz w tym artykule.

Zboczenie działania oraz błąd co do osoby przy dokonaniu zabójstwa

Zapewne każdy karnista spotkał się z pojęciami: „Aberratio ictus vel iactus (z łac. „zboczenie działania” oraz „error in persona” (z łac. „błąd co do osoby”).

Zakaz kontaktu przełożonych z pracownikami po godzinach pracy

Zakaz kontaktu przełożonych z pracownikami po godzinach pracy wprowadza od grudnia 2021 r. Portugalia. Co jeszcze wprowadzają nowe przepisy procedowane pod nazwą "prawo do odpoczynku"?

Zarzuty za przestępstwa z nienawiści - jakie statystyki?

Prokuratura Krajowa przekazała Rzecznikowi Praw Obywatelskich dane statystyczne dotyczące przestępstw z nienawiści.

Co można robić w rezerwacie przyrody?

Co można robić w rezerwacie przyrody? Czy do rezerwatu można wjechać rowerem lub zabrać ze sobą psa?

Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

Uchylanie się od płacenia alimentów - przestępstwo niealimentacji

Jakie kary przewidziano za przestępstwo niealimentacji? Kiedy można stwierdzić, iż sprawca uchyla się od obowiązku alimentacyjnego?

Oszustwo „ na policjanta” – na czym polega?

Oszustwo „na policjanta” jest jedną z metod, którą stosują przestępcy, wykorzystując zaufanie do funkcjonariuszy. Jak nie paść ofiarą tego typu przestępstw?

Coraz mniej skazań za niepłacenie alimentów

Niepłacenie alimentów coraz rzadziej skutkuje skazaniami sądów. Jak obecnie wyglądają statystyki?

Pijani kierowcy: 4 tysiące tylko w styczniu!

Pijani kierowcy na drogach to prawdziwa plaga. Dowód? Tylko w styczniu 2021 roku policja złapała 4 tysiące prowadzących.

Jazda na tablicach kolekcjonerskich. Co grozi kierowcy?

Jazda na tablicach kolekcjonerskich może być mało przyjemna w skutkach. A mandat to dopiero pierwsza z niespodzianek, która czekają na kierowcę.

Handel ludźmi jako przestępstwo

Handel ludźmi jest kojarzony ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, w czym jest sporo prawdy, gdyż w głównej mierze, to właśnie tego typu grupy trudnią się popełnianiem niniejszego przestępstwa. Jak wygląda regulacja handlu ludźmi na gruncie polskiej ustawy karnej, jaki jest wymiar kary i co grozi za przygotowanie?

Zakaz lotów międzynarodowych do 34 państw od 28 października

28 października 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym obowiązuje zakaz wykonywania międzynarodowych lotów cywilnych do 34 państw. Do kiedy obowiązuje zakaz i jakie państwa obejmuje?

Kościelny proces małżeński – co jest zakazane? [WYWIAD]

Jakie zachowania stron są zakazane podczas kościelnego procesu małżeńskiego? Czy istnieją przyczyny, z powodu których nie można wszcząć postępowania? O najważniejszych okolicznościach mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Zakaz lotów do 29 państw od 14 do 27 października 2020 r.

Od 14 października do 27 października 2020 r. będzie obowiązywało rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, przedłożone przez ministra infrastruktury. Zakaz lotów obejmie 29 państw.

Zakaz starania się o nieważność małżeństwa?

W prawie cywilnym w określonych przypadkach istnieje zakaz unieważnienia małżeństwa. Czy podobna instytucja występuje również w kościelnym prawie małżeńskim? Podobna – gdyż jak już przecież wiemy – w kościelnym prawie małżeńskim można mówić o stwierdzeniu nieważności małżeństwa bądź o jego rozwiązaniu, ale nie o jego unieważnieniu.

Propagowanie faszyzmu i totalitaryzmu jako przestępstwo

W historii i w współczesnym świecie funkcjonują różne ustroje. Jedne są oceniane jako demokratyczne, zaś inne jako totalitarne, a co za tym idzie w wielu państwach są zakazane. Jak wygląda niniejsza kwestia w polskim Kodeksie karnym?

REKLAMA