REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzice, Niania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Epidemia koronawirusa - czy rodzic może przebywać z dzieckiem w szpitalu?

"W przypadku, gdy względy epidemiczne wymagają znacznego ograniczenia kontaktu młodego pacjenta z rodzicem należy bezwzględnie umożliwić kontakt alternatywny np. telefonicznie lub za pośrednictwem internetu" – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta. Ograniczenie rodzicom możliwości towarzyszenia dzieciom podczas hospitalizacji wywołuje wiele obaw wśród rodziców.

Urlopy dla rodziców w 2019 r. - statystyki

Płatne urlopy dla rodziców po urodzeniu dziecka to urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski. Sprawdź statystyki i dowiedz się, jak korzystali z nich pracujący rodzice w 2019 r.

Publikacja wizerunku dziecka - pomyśl o konsekwencjach

Przed publikacją wizerunku dziecka w mediach społecznościowych warto pomyśleć o konsekwencjach. Treści udostępniane w Internecie pozostają tam na zawsze. Dziecko zaś ma prawo do prywatności oraz ochrony dóbr osobistych.

Opieka nad wnuczkiem – umowa uaktywniająca dla babci lub dziadka

Opieka nad wnuczkiem do 3 roku życia może być sprawowana przez babcię lub dziadka w ramach umowy uaktywniającej. Czym jest ten rodzaj umowy? Czy odprowadza się od niej podatek i składki na ZUS? Kto ma taki obowiązek?

REKLAMA

Szkolna polisa a wypadek w domu

Ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest obowiązkowe. Wielu rodziców decyduje się jednak na jego wykupienie za pośrednictwem szkoły. Czy polisa szkolna zadziała, gdy do wypadku dojdzie podczas zabawy w domu?

Odmowa chrztu dziecka a kościelny proces małżeński

Dotychczas podejmowanym przez nas tematem był ten obejmujący kościelny proces małżeński. Wydawać by się zatem mogło, iż pomiędzy odmową chrztu dziecka a naszym głównym nurtem rozważań nie ma związku, tymczasem – niekoniecznie.

Tata i mama w pracy - przykłady dobrych praktyk w firmach

Przedszkola firmowe, czytanie bajek podczas pracy, programy ułatwiające powroty mamy do pracy, dzień rodziny czyli sposoby na godzenia życia prywatnego z zawodowym. Poznaj różne praktyki na przykładzie firmy Future Processing.

Czy rodzicom martwo urodzonych dzieci przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy wymaga przedstawienia aktu urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Powinna być podana na nim także płeć dziecka. Nie zawsze jednak da się ją ustalić. Czy rodzicom martwo urodzonych dzieci, których płci nie da się ustalić, mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jak zasiłek pogrzebowy?

REKLAMA

Dyrektywa w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów

Unia Europejska przyjęła nową dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Dotyczy głównie urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego oraz elastycznej organizacji pracy. Ile czasu państwa członkowskie mają na wdrożenie przepisów wykonujących dyrektywę?

Bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu - ustawa z podpisem Prezydenta

Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy towarzyszą swoim dzieciom i osobom niepełnosprawnym. Ustawę gwarantującą takie uprawnienie podpisał Prezydent.

Work-life balance w Polsce - różnica między matkami i ojcami

Work-life balance w Polsce wygląda różnie w zależności od tego, czy dotyczy sytuacji matek, czy ojców. Obecnie zdecydowana większość kobiet poświęca się wychowywaniu dzieci i rodzinie. Można jednak zauważyć, że mężczyźni stopniowo zwiększają swój udział w wychowywaniu dzieci. Co można zrobić, aby osiągnąć równowagę między życiem prywatnym i zawodowym?

Druga ze skarg nadzwyczajnych RPO uwzględniona przez Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy uwzględnił kolejną skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Praw Obywatelskich. SN uchylił decyzję sądu rejonowego, zgodnie z którą rodzice adopcyjni nie mogli w imieniu dziecka odrzucić spadku.

Umowa uaktywniająca dla niani i inne formy dofinansowania w 2019 r.

Umowa uaktywniająca dla niani pozwala na zatrudnienie opiekunki do dziecka przez rodziców powracających do pracy po urlopach związanych z urodzeniem dziecka. Jakie warunki należy spełnić, aby ZUS opłacił składki za nianię? Z jakich innych form dofinansowania mogą skorzystać rodzice?

MEN: Strajk nie zwalnia dyrektora szkoły z obowiązku zapewnienia uczniom opieki

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, iż strajk nie jest powodem odwołania zajęć w szkole i przedszkolu. Dyrektor ma obowiązek zapewnić uczniom bezpieczne warunki pobytu na terenie placówki.

Wniosek o świadczenie 500 plus – kto powinien złożyć?

Który z rodziców powinien złożyć wniosek o świadczenie 500 plus? Komu przysługuje świadczenie w sytuacji, gdy rodzice nie mieszkają razem?

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2019 - wzór wniosku

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 w 2019 r. przysługują pracującym rodzicom w niezmienionym wymiarze. Aby otrzymać dni wolne na dziecko, należy złożyć stosowny wniosek. Pracownik decyduje, czy chce wykorzystać zwolnienie w dniach, czy w godzinach. Sprawdź, jak wygląda wzór wniosku o opiekę na dziecko.

Krótszy czas pracy dla rodziców dzieci do 15 roku życia - ocena zmiany

Powstał projekt zakładający krótszy czas pracy dla rodziców dzieci do 15 roku życia. Jedno z rodziców dziecka nie mogłoby pracować dłużej niż 7 godzin dziennie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za 8 godzin pracy. Jak proponowaną zmianę Kodeksu pracy ocenia Konfederacja Lewiatan?

7 godzin pracy dla rodziców wychowujących dziecko do 15. roku życia

7 godzin pracy dla rodziców wychowujących dziecko do 15. roku życia przewiduje projekt PSL "Godzina dla rodziny". Skraca on czas pracy pracownika z 8 na 7 godzin dziennie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za nieprzepracowaną godzinę.

500 plus dla rodziców po rozwodzie

Wypłata świadczenia wychowawczego (potocznie nazywanego 500 plus) nie jest uzależniona od pozostawania przez rodziców w związku małżeńskim. Jednak w praktyce rozwód nieco komplikuje sytuację rodziny. Najwięcej wątpliwości dotyczy sytuacji, gdy rodzice po rozwodzie sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Który z rodziców po rozwodzie powinien wystąpić z wnioskiem o świadczenie?

Zasiłek rodzinny dla samotnych rodziców

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na otrzymanie pomocy, w postaci zasiłków rodzinnych. Szczególnym przypadkiem uprawnionych do zasiłku są samotni rodzice.

Plan wychowawczy a władza rodzicielska nad małoletnim

Władza rodzicielska przysługuje obu rodzicom, jednak sąd z ważnych powodów może orzec o jej zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu wobec jednego lub obojga rodziców. Sąd rodzinny może pozostawić władzę obojgu rodzicom wówczas, gdy przedstawili oni zgodne z dobrem małoletniego, porozumienie dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim i utrzymywaniu z nim kontaktów oraz gdy istnieje pozytywna prognoza co do współdziałania przez rodziców małoletniego, w sprawach dotyczących dziecka, w przyszłości.

Pozew o alimenty – jak napisać uzasadnienie (przykładowy wzór)

Każdy pozew o alimenty jest inny, dlatego trudno wypracować jednolity przykładowy wzór uzasadnienia. O czym należy pamiętać, pisząc uzasadnienie pozwu o alimenty?

Odbiór dziecka z przedszkola a RODO

Wychowawca powinien mieć pewność, że osoba odbierająca dziecko jest upoważniona przez jego prawnych opiekunów. Jednak na fali RODO-paniki, która wybuchła na początku roku szkolnego, wiele przedszkoli i szkół staje na głowie, by zdobyć papierową podkładkę na wszystkie dane osobowe, które przetwarzają. Czy słusznie?

Imię dla dziecka zgodne z prawem

Jak zgodnie z prawem wybrać imię dla dziecka? Czy raz wybrane imię można zmienić? Co w sytuacji, gdy rodzice nie potrafią podjąć wspólnej decyzji, dotyczącej imienia dla dziecka?

Zarząd majątkiem małoletniego dziecka

Jak uregulowane prawnie jest zarządzanie majątkiem małoletniego dziecka? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Kosiniakowe 2019 – dla kogo świadczenie rodzicielskie?

Kosiniakowe (świadczenie rodzicielskie) w 2019 r. będzie przysługiwało w kwocie 1000 zł miesięcznie. Nie zmieniły się również zasady przyznawania świadczenia.

Zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem - jak wykorzystać?

W jaki sposób można wykorzystać zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 lat? Czy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia w godzinach?

Zatrudnienie niani a dofinansowanie

Musisz wracać po urlopie wychowawczym do pracy i nie masz z kim zostawić dziecka? Możesz zatrudnić nianię, a przy okazji otrzymywać dofinansowanie na jej zatrudnienie. Na czym to polega i co należy zrobić, aby otrzymać pomoc?

Spadek po rodzicach – zasady dziedziczenia, formalności, podatek

Dzieci oraz małżonek w pierwszej kolejności dziedziczą z ustawy spadek po rodzicach. W jakich częściach? Jakich formalności powinni dopełnić? Co z dziedziczeniem na podstawie testamentu i podatkiem od spadku?

Dofinansowanie do zatrudnienia niani

Rodzice mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej. Dzięki temu mogą liczyć na dofinansowanie. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spełnienie kilku przesłanek.

Składki ZUS za nianię od 1 stycznia 2018 r. - jak rozliczyć, kody ZUS

Od 1 stycznia 2018 r. rodzice zatrudniający nianię ponoszą wyższe koszty z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Wyższe koszty składkowe ponosi również sama opiekunka. Wraz ze zmianami miały obowiązywać nowe kody ubezpieczeniowe.

Jak zatrudnić nianię i skorzystać z dofinansowania w 2018 r.

Rodzice zatrudniający nianię mogą ubiegać się o dofinansowanie do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Od 1 stycznia 2018 r. budżet państwa sfinansuje składki na jej ubezpieczenia tylko częściowo. Jak krok po kroku zatrudnić nianię i jakie warunki należy spełnić by otrzymać dofinansowanie?

Wyższe składki ZUS za nianię od 1 stycznia 2018 r.

Umowa uaktywniająca uprawnia do podlegania ubezpieczeniom społecznym. Od 1 stycznia 2018 r. rodzice zatrudniający nianię na podstawie umowy uaktywniającej poniosą wyższe koszty z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Umowa uaktywniająca dla niani a składki ZUS

Rodzice dziecka mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej, czyli umowy o świadczenie usług. Na czym polega umowa uaktywniająca? Kto jest płatnikiem składek ZUS? Czy ubezpieczenie chorobowe niani jest obowiązkowe?

Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?

Niania, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby otrzyma zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednakże pod pewnymi warunkami. Co zrobić w sytuacji gdy niania zachoruje? Jakie dokumenty powinien złożyć rodzic – zleceniodawca?

Niania z zasiłkiem dla bezrobotnych po roku pracy

Niania ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeśli co najmniej przez rok wykonywała pracę na podstawie umowy uaktywniającej.

Uprowadzenie dziecka a porwanie rodzicielskie

Jeśli konflikty między rodzicami doprowadzają do porwania dziecka przez jednego z nich, kwestia samego uprowadzenia zatraca charakter wyłącznie kryminalny i staje się przedmiotem rozważań w oparciu o przepisy prawa rodzinnego. Co zrobić, gdy dziecko zostanie porwane? Jakie są konsekwencje uprowadzenia dziecka?

Czy rodzic zastępczy może wnioskować o wydanie dowodu osobistego dziecka?

Dowód osobisty dziecka to dokument wydawany wyłącznie na wniosek. Podmiotami uprawnionymi do wystąpienia z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego dziecka, które nie ukończyło 13 roku życia są jego rodzice lub opiekunowie. Czy także rodzice zastępczy mogą wnioskować o wydanie tego dokumentu tożsamości?

Jak wyliczyć wysokość alimentów w wakacje?

Kwestia wyliczenia wysokości alimentów w czasie wakacji budzi wątpliwości wśród rodziców, u których dziecko nie ma stałego miejsca zamieszkania, ale spędza z nimi całość lub część wakacji. Wysokość alimentów w trakcie wakacji nie ulega zmianie, a obowiązek alimentacyjny nie wygasa nawet na okres, w którym fundujemy dziecku wakacje z własnej kieszeni.

Zatrudnienie niani 2014

Przedmiotem „Narady rodzinnej” były zasady zatrudniania niani w 2014 roku. Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Kto płaci podatek i składki w przypadku zatrudnienia niani? Poniżej poradnik, jak zatrudnić nianię w 2014 roku.

Dzienny opiekun alternatywą dla żłobka i niani

Dzienny opiekun jako alternatywa dla żłobka i niani to główny temat majowej „Narady Rodzinnej”. Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad dziećmi, które nie ukończyły 3 roku życia. Jest zatem alternatywnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy nie korzystają ze żłobka lub niani.

Alimenty dla rodziców w Niemczech

Zgodnie z BGB (Bürgerliches Gesetzbuch - niemieckim Kodeksem cywilnym) w Niemczech możliwe jest dochodzenie alimentów dla rodziców. Obowiązki alimentacyjne dzieci są jednak znacznie ograniczone. W jakich sytuacjach i na jakich zasadach można żądać alimentów dla rodziców?

Adopcja ze wskazaniem

Adopcja ze wskazaniem to rozwiązanie, nad którym trwają prace w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Adopcja ze wskazaniem pozwala na możliwie szybkie przekazanie dziecka rodzicom adopcyjnym. Projekt zakłada wprowadzenie wewnątrzrodzinnej adopcji ze wskazaniem, tj. takiej, która możliwa będzie tylko w obrębie rodziny.

System kar i nagród dla nieletnich

Zgodnie z wytycznymi TK, zawartymi w wyroku z dnia 2 października 2012 roku (U 1/12) system kar i nagród w postępowaniu wobec nieletnich uregulowany został w ustawie. Kiedy i na jakiej podstawie można ukarać lub nagrodzić nieletniego? Jaką karę lub nagrodę można zastosować?

Karta Dużej Rodziny

Ulgowe bilety na przejazdy pociągami, do muzeów, galerii i ośrodków sportu, a także bezpłatny wstęp do parków narodowych, a nawet zniżki na usługi hotelowe i gastronomiczne - to tylko niektóre zniżki, jakie przewiduje ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, opracowana w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Zakres samodzielności małoletniego

Współczesne dzieci dorastają znacznie szybciej niż poprzednie pokolenia, zaś beztroska zabawa coraz częściej zastępowana jest nadmiarem codziennych zajęć i obowiązków. Małoletni sami często dążą do osiągnięcia większego zakresu samodzielności. Jednak tutaj na przeszkodzie staje nie tylko rodzicielska troska i niechęć do wypuszczenia dziecka spod opiekuńczych skrzydeł, lecz również prawo.

Uprowadzenie dziecka przez rodzica za granicę

Coraz częściej słyszy się o porwaniach dzieci do innych państw czy o składaniu wniosków i skarg rodziców o wydanie uprowadzonego dziecka. Takie działania wynikają z konfliktów między rodzicami związanymi w głównej mierze z problemami małżeńskimi. Jakie przepisy regulują kwestię uprowadzenia dziecka za granicę?

Jak zatrudnić nianię na umowie uaktywniającej?

Aby zatrudnić nianię należy zawrzeć umowę uaktywniającą, w której stronami będzie niania, rodzice bądź samotny rodzic. Jaka jest forma takiej umowy? Jakie elementy powinna zawierać?

Paszport dla dziecka

Paszport to dokument urzędowy uprawniający do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczający obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej, w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.

Urlop wychowawczy po zmianach

Zmiany w zakresie urlopu wychowawczego, które to weszły w życie z dniem 1 października, były podyktowane koniecznością dostosowania prawa polskiego w tym zakresie do prawa UE. Zmiany te dotyczą sposobu wykorzystania urlopu wychowawczego i zarezerwowania jednego jego miesiąca dla drugiego z rodziców.

REKLAMA