REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan wychowawczy a władza rodzicielska nad małoletnim

Adwokat Dagmara Jagodzińska
Specjalista w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.
Plan wychowawczy a władza rodzicielska nad małoletnim/fot. Fotolia
Plan wychowawczy a władza rodzicielska nad małoletnim/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Władza rodzicielska przysługuje obu rodzicom, jednak sąd z ważnych powodów może orzec o jej zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu wobec jednego lub obojga rodziców. Sąd rodzinny może pozostawić władzę obojgu rodzicom wówczas, gdy przedstawili oni zgodne z dobrem małoletniego, porozumienie dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim i utrzymywaniu z nim kontaktów oraz gdy istnieje pozytywna prognoza co do współdziałania przez rodziców małoletniego, w sprawach dotyczących dziecka, w przyszłości.

Zgodnie z art. 92 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską aż do uzyskania pełnoletności. Oczywistym jest, iż pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście. Co istotne jednak, zgodnie z art. 10 § 2 Kodeksu cywilnego, pełnoletnim jest także małoletni, który uzyskuje pełnoletniość, poprzez zawarcie związku małżeńskiego.

REKLAMA

Zasadą jest, iż władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, na równi. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd może jednak orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.

Pozostawienie obojgu rodzicom władzy rodzicielskiej cieszy się aktualnie największą preferencją ustawodawcy. Hołduje ono zasadzie zgodnie z którą, dziecko ma prawo do bycia wychowywanym przez oboje rodziców, a oboje rodziców ma prawo czynnie uczestniczyć w wykonywaniu władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.

Kiedy sąd może pozostawić władzę obu rodzicom?

REKLAMA

Zasadą jest, iż sąd może pozostawić władzę obojgu rodzicom wówczas, gdy przedstawili oni zgodne z dobrem małoletniego, porozumienie dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim i utrzymywaniu z nim kontaktów oraz gdy istnieje pozytywna prognoza co do współdziałania przez rodziców małoletniego, w sprawach dotyczących dziecka, w przyszłości.

Nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 25.06.2015 r. zmieniono treść art. 107 k.r.o. (dotyczącego orzeczenia o władzy rodzicielskiej rodziców żyjących w rozłączeniu), jak i art. 58 k.r.o. (dotyczącego orzeczenia o władzy rodzicielskiej rodziców po rozwodzie). W świetle wyżej wymienionej nowelizacji przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wprowadzono zasadę, zgodnie z którą z uwagi na prawo dziecka do bycia wychowywanym przez oboje rodziców, system władzy rodzicielskiej przeciwny do pozostawienia jej obojgu rodzicom, na równi tj. system ograniczenia władzy rodzicielskiej jednego z rodziców - winien znajdować zastosowanie tylko wówczas, gdy wymaga tego wyraźnie dobro dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pierwszej kolejności zatem, zastosowanie winien znajdować system pozostawienia władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Odstępstwo od tego systemu, winno następować wówczas, gdy pozostawienie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, w ocenie sądu, dokonanej na podstawie całokształtu okoliczności danej sprawy - pozostawałoby rozwiązaniem sprzecznym z dobrem małoletniego.

Rola planu wychowawczego 

REKLAMA

Zasadą jest, iż sąd winien w pierwszej kolejności uwzględniać porozumienie rodziców co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej z małoletnim i utrzymywania kontaktów z nim, każdorazowo badając jednak czy treść wyżej wymienionego porozumienia, pozostaje zgodna z dobrem małoletniego.

Także jednak w braku porozumienia rodziców, sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom. Wynika to wprost z przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z treścią których, w braku porozumienia rodziców co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim – sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Dopiero wówczas, gdy rozwiązanie polegające na pozostawieniu władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, pozostawałoby w konkretnych okolicznościach sprawy, sprzeczne z dobrem dziecka, sąd winien powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia lub zastosować inne odpowiednie środki zmierzające do ochrony dobra małoletniego.

Skoro zatem aktualne brzmienie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego powoduje, iż nawet w braku porozumienia rodziców (tj. w braku pisemnego planu wychowawczego rodziców małoletniego) sąd pozostawić może władzę obojgu rodzicom, o ile tylko nie jest to sprzeczne dobrem dziecka – faktyczne znaczenie planu wychowawczego, może wzbudzać wątpliwości. W odpowiedzi na powyższe wątpliwości, warto zaznaczyć jednak, iż skutki zawarcia przedmiotowego porozumienia rodzicielskiego, pozostają znacznie dalej idące, pociągając za sobą szereg innych korzyści prawnych.

Wypada zaznaczyć bowiem, iż wydając rozstrzygnięcie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej czy utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, sąd zmuszony jest posługiwać w tej mierze ściśle sformalizowaną postacią orzeczenia. Regulując zatem kwestię władzy rodzicielskiej, sąd ograniczy się właściwie do wskazania tego, który z systemów władzy rodzicielskiej orzeka w danej sprawie (pozostawienie obojgu rodzicom, ograniczenie władzy jednego z rodziców i powierzenie wykonywania tej władzy drugiemu z nich, itd.). Dzięki tzw. porozumieniu rodzicielskiemu (pisemnemu planowi wychowawczemu), rodzice władni będą uregulować samodzielnie i elastycznie, kwestie znacznie bardziej szczegółowe, dostosowując przedmiotowe regulacje do zindywidualizowanych potrzeb ich samych oraz małoletniego dziecka.

Co zawiera plan wychowawczy?

Tak też w planie wychowawczym, rodzice mogą więc uregulować to, w jaki sposób i w oparciu o jakie zasady, zamierzają w przyszłości współdziałać i współdecydować o istotnych, jak i mniej istotnych sprawach dotyczących małoletniego. Mogą określić, na jakich zasadach decydować będą zatem m.in. o leczeniu, edukacji, miejscu pobytu, organizacji wypoczynku, zajęciach dodatkowych, wyjazdach zagranicznych, kierunkach wychowania, zasadach kształcenia małoletniego i wielu innych. Zawarcie planu wychowawczego może więc pozwolić rodzicom na samodzielne rozstrzygnięcie kwestii, których z uwagi na ściśle sformalizowaną postać orzeczenia, sąd nie byłby w stanie szczegółowo uregulować w sentencji postanowienia rozstrzygającego o władzy rodzicielskiej lub wyroku rozwodowego rodziców małoletniego dziecka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Eurowybory 2024 - głosowanie korespondencyjne. PKW: 27 maja ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru. Co trzeba zrobić?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 27 maja 2024 r. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego. Co ważne, o dotrzymaniu terminu złożenia zgłoszenia decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data nadania (stempla pocztowego). Kto i jak może głosować korespondencyjnie?

Nowy mechanizm od MSWiA: Mundurowi rozczarowani. Bez zmiana w dopłatach

Rozczarowanie spotkało Straż Graniczną - zmiany w przepisach nie dadzą im podwyżki wysokości dodatków do wypoczynku.

Zasiłek macierzyński w 2024 roku - ile wynosi? Urlop macierzyński i rodzicielski – ile tygodni?

Od stycznia do kwietnia 2024 roku zasiłki macierzyńskie ZUS wypłacił dla 112,7 tys. kobiet w całej Polsce. Ile wynosi taki zasiłek? Jak długi urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje w 2024 roku? 

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na znak CE? Jak rozpoznać znak CE a jak China Export?

Znak CE to deklaracja producenta, że produkt spełnia unijne wymagania. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wszystkich zakupów pod katem oznakowania CE. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy znak jest prawdziwy.

REKLAMA

Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

REKLAMA

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

REKLAMA