REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwód, Koszty sądowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komu sąd przyzna pełnomocnika z urzędu?

Istotą pomocy prawnej z urzędu jest to, iż zapewniana jest ona osobom, które z powodu niskich dochodów nie mogą ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, a korzystanie z usług profesjonalisty jest konieczne do obrony ich praw. Sąd przyzna pomoc prawną z urzędu wówczas, gdy uzna, że udział profesjonalnego pełnomocnika jest w sprawie niezbędny.

Zabezpieczenia w procesie rozwodowym

Przed wszczęciem postępowania, jak i w jego toku można wnosić o udzielenie zabezpieczenia, tzn. by na czas postępowania sąd wydał stosowne postanowienie.

Jakie są zasady uiszczania zaliczki na pokrycie kosztów podjęcia czynności przed sądem?

Czasami w sądzie jedna lub dwie strony sporu chcą wykonania określonych czynności, np. powołania biegłego dla ustalenia istotnych faktów dla sprawy. Jednak najczęściej wykonanie takich czynności wiąże się z wydatkami. Jakie zasady wiążą się z ponoszeniem takich wydatków? W jakim terminie należy wnieść taką zaliczkę i jakie są skutki braku jej uiszczenia w wyznaczonym terminie?

Sądowy podział majątku wspólnego małżonków

Podział majątku wspólnego może nastąpić w drodze umowy, jeżeli małżonkowie doszli do porozumienia co do podziału majątku lub w sądzie.

REKLAMA

Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka?

Jeśli w wyroku rozwodowym nie było zasądzonych alimentów na rzecz byłego małżonka można wnieść do sądu pozew o alimenty. Obowiązek alimentacyjny nie jest dziedziczny, w związku z czym wygasa w razie śmierci jednej ze stron.

Jak ustalić datę powstania przychodu z tytułu zasądzonych kosztów sądowych

Spółka z o.o. zajmuje się handlem artykułami biurowymi. W lipcu tego roku spółka wygrała proces z dłużnikiem o zapłatę należności za dostarczony towar. Sąd zasądził na jej rzecz koszty sądowe. Czy zasądzone koszty sądowe są przychodem z działalności gospodarczej i kiedy spółka powinna zaewidencjonować powstały z tego tytułu przychód.

Apelacja od wyroku rozwodowego

Od wyroku rozwodowego przysługuje apelacja do sądu apelacyjnego. Małżonek na wniesienie tego środka ma dwa tygodnie od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem.

Jak uzyskać pomoc prawną z urzędu

Pomoc prawną z urzędu może uzyskać osoba, która nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. Od 19 kwietnia 2010 r. nie jest konieczne, aby osoba, która ubiega się o taką pomoc, była zwolniona od kosztów sądowych.

REKLAMA

Kiedy małżonek nie dziedziczy?

Małżonek nie dziedziczy w kilku różnych sytuacjach. Najprostsza to wówczas, gdy został pominięty w testamencie. Nie dziedziczy również wtedy, gdy zawarł umowę ze spadkodawcą, za jego życia, o zrzeczeniu się dziedziczenia.

Czy dobro dziecka ma wpływ na orzeczenie rozwodu?

Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Ten zapis często wywołuje pytania: „Czy sąd rzeczywiście może nie udzielić mi rozwodu”?

Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy

W dniu 13 czerwca 2009 r. weszła w życie zmiana do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówiąca o tym, że jeżeli oboje rodzice po rozwodzie lub po orzeczeniu separacji chcą mieć pełnię władzy rodzicielskiej, to powinni przedstawić w sądzie porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, jak również o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, oczywiście jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Czy rozwiedzionym rodzicom przysługuje ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom na każde dziecko (przy spełnieniu przezeń ustawowych warunków). Pojawia się natomiast pytanie, jak kształtuje się to uprawnienie w przypadku, gdy rodzice pozostają w separacji lub są po rozwodzie?

Jak sporządzić pozew rozwodowy?

Rozwodem określa się rozwiązanie małżeństwa przez sąd, wówczas gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Za trwały rozkład pożycia uważa się zerwanie ogółu więzi między małżonkami w sferze duchowej, fizycznej i gospodarczej. Sąd orzeka o rozwodzie na żądanie małżonka.

Rozwód - z orzekaniem czy bez orzekania o winie?

Decyzja o orzekaniu o winie poza moralnym znaczeniem pociąga za sobą określone konsekwencje. Dlatego warto zastanowić się czy rozwód ma zostać wydany z orzeczeniem o winie czy też bez orzekania o winie.

Ile kosztuje pozew rozwodowy?

Przed wniesieniem pozwu rozwodowego do właściwego sądu okręgowego należy najpierw uiścić stosowną opłatę. Można jednak ubiegać się o zwolnienie z tego obowiązku.

Rozwód a wspólne mieszkanie

Małżonkowie, którzy po rozwodzie nie chcą zamieszkiwać razem mogą umówić się, jak podzielić dotychczas wspólne mieszkanie. Wówczas sąd w wyroku rozwodowym orzeka o podziale mieszkania przez małżonków lub o przyznaniu go jednemu z nich.

Ośrodek pomocy społecznej poprowadzi postępowanie alimentacyjne

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego od 14 czerwca br. może być prowadzone przez ośrodek pomocy społecznej na podstawie upoważnienia. Organ właściwy, czyli wójt burmistrz lub prezydent miasta może upoważnić w formie pisemnej, swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych, prowadzenia postępowania i wydawania w tych sprawach decyzji.

Koszty w sprawach cywilnych

Każdy, kto chce wszcząć sprawę cywilną musi liczyć się z kosztami jakie wiążą się z jej tokiem. System kosztów został tak ukształtowany, aby zniechęcić obywateli do prowadzenia fikcyjnych procesów.

Kto wesprze nas podczas rozprawy rozwodowej?

W trakcie rozprawy rozwodowej możemy liczyć na pomoc prawną ze strony umocowanego przez nas adwokata. Wsparcia psychicznego mogą udzielić nam osoby zaufania.

Różnice między rozwodem kościelnym a rozwodem cywilnym

W mojej praktyce często spotykam się z wątpliwością osób, które zgłaszają się do mnie po poradę jaka jest różnica pomiędzy stwierdzeniem nieważności małżeństwa, a rozwodem cywilnym. Osoby te mają wątpliwości, czy jest to w jakiś sposób powiązane, jaka jest kolejność takich procesów, czy załatwia się to w jednym procesie, czy można od razu w dwóch.

Małżeństwo według prawa kanonicznego

Opisując sakrament małżeństwa na pierwszym miejscu należy powiedzieć, że jest to sakrament zawierany na całe życie i ustaje dopiero po śmierci jednego z małżonków, nie można go w żaden sposób rozwiązać, ani też udzielić rozwodu, dlatego też pojęcie „rozwód kościelny” jest jak najbardziej błędnym sformułowaniem.

Czym jest rozwód kościelny?

Ponieważ zainteresowanie tematyką tzw. „rozwodów kościelnych” w ostatnich latach jest coraz większe, dlatego postanowiłem stworzyć dla szerokiego odbiory pewnego rodzaju podstawowe kompendium, które wyjaśni wiele wątpliwości związanych z prawem kanonicznym, z tzw. „rozwodami kościelnymi”, choć nie tylko.

Zwolnienie od kosztów sądowych

Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych należy wnieść wraz z pozwem. Do niego należy dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, które wnosi się na specjalnym formularzu. Od decyzji odmownej sądu przysługuje zażalenie.

Sąd nie zarządził zwrotu wszystkich kosztów procesu

Pewien człowiek wytoczył przeciwko mnie powództwo o zapłatę określonej kwoty, które to sąd oddalił. W orzeczeniu o zwrocie kosztów sąd nie orzekł jednak całkowitej sumy, którą poniosłem na rzecz obrony przed zarzutami. Czy mogę w takiej sytuacji coś zrobić?

Jakie koszty zwróci nam przegrany

Co do zasady wygrana strona w procesie cywilnym może domagać się zwrotu kosztów od przegranego. Koszty te muszą być jednak poniesione w oparciu o kryterium celowości obrony lub dochodzenia swoich praw.

Komu przysługuje zwolnienie od kosztów sądowych

Zwolnienie od kosztów sądowych można uzyskać na wniosek skierowany do sądu. Oprócz tego, jednak przepisy przewidują krąg podmiotów, które są zwolnione z mocy ustawy.

Kiedy należy złożyć wniosek o zwrot kosztów procesu

Wniosłam do sądu pozew przeciw pewnemu człowiekowi. Niestety zapomniałam w pozwie zwrócić się do sądu o zwrot kosztów w przypadku wygranego procesu. Czy mogę coś jeszcze z tym zrobić?

Wykluczenie przymiotu nierozerwalności i jedności

Wykluczenie ze związku małżeńskiego przymiotu nierozerwalności i jedności może być przyczyną nieważności małżeństwa.

Zasady ponoszenia kosztów w postępowaniu sądowym

W postępowaniu sądowym, sąd rozlicza koszty dopiero w wyroku kończącym sprawę w instancji, stosując podstawową zasadę określaną mianem zasady odpowiedzialności za wynik postępowania. Co oznacza ta zasada, co może wpłynąć na modyfikację tej zasady, co gdy w procesie jest kliku przegranych?

Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

W wielu przypadkach podczas sprawy rozwodowej zachodzi konieczność przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków. Rodzą się wówczas wątpliwości kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej.

Kiedy zachowanie małżonka nie wpływa na ustalenie winy w wyroku rozwodowym?

Sąd orzeka rozwód jeśli nastąpił całkowity i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Zasadniczo orzeczenie rozwodu wiąże się również z orzeczeniem winy – a więc ustaleniem przez sąd, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego.

Związek małżeński zawarty pod wpływem przymusu i bojaźni

Wymuszenie zgody przez jedną stron na zawarcie małżeństwa powoduje, że taki związek jest związkiem małżeńskim zawartym nieważnie.

Związek małżeński zawarty pod warunkiem dotyczącym przyszłości

Związek małżeński, który został oparty na warunku dotyczącym przyszłości tego związku jest związkiem nieważnie zawartym.

Zażalenie na koszty sądowe zawarte w wyroku

Jeśli nie chcemy kwestionować sentencji wyroku (lub postanowienia), a nie zgadzamy się jedynie z przyznanymi stronie kosztami sądowymi (w tym kosztami zastępstwa prawnego)- nie musimy składać apelacji – wystarczy zażalenie.

Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu egzekucyjnym

Każdy kto skierował kiedykolwiek wniosek egzekucyjny do komornika wie, iż postępowanie egzekucyjne jest odpłatne. Odpłatność przejawia się w obowiązku uiszczania Komornikowi zaliczek, z których częściowo finansowane jest postępowanie egzekucyjne. Zaliczki uiszczane są m. in. na: koszty doręczenia korespondencji, koszty przejazdów komornika, koszty ogłoszenia w prasie, czy też koszty biegłych szacujących ruchomości lub nieruchomości.

Błąd i podstęp jako przyczyny unieważnienia małżeństwa

Celowe wprowadzenie w błąd lub podstęp mogą być przyczynami orzeczenia o nieważności zawartego wcześniej małżeństwa kościelnego.

Dobro dziecka rozwodzących się rodziców – w świetle badań socjologicznych i psychologicznych

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedź na pytanie, na czym polega ochrona dobra dziecka w prawie rozwodowym, nie jest prosta i z pewnością wymaga zastosowania procedury poznawczej, która by umożliwiła uporządkowanie tej skomplikowanej problematyki.

Pozorna zgoda małżeńska

Wykluczenie ze związku małżeńskiego przymiotu nierozerwalności i jedności może być przyczyną nieważności małżeństwa.

Psychiczna niezdolność do małżeństwa

Psychiczna niezdolność do przyjęcia istotnych obowiązków małżeńskich jest częstym przypadkiem uprawdopodobnienia wady zgody małżeńskiej w procesie kościelnym.

Mediacja w spawach rozwodowych

Mediacja w sprawach rozwodowych ma na celu ułatwienie stronom dojścia do porozumienia, zaś rolą mediatora jest dążenie do uzyskania zgody pomiędzy stronami konfliktu.

Wady dotyczące zgody małżeńskiej

Każda umowa, aby odniosła skutek prawny musi być zaakceptowana poprzez kontrahentów.

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Zgodnie z § 1 art. 130 kpc- jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym.

Jakie koszty sądowe ponoszą strony postępowania przed sądem pracy

Co do zasady pracownik wnoszący powództwo do sądu pracy jest zwolniony z ponoszenia opłat. Nie oznacza to jednak, że jest on całkowicie z nich zwolniony.

Zdrada małżeńska jako przyczyna rozwodu

Ile kosztują mediacje?

Mediacje są dobrowolnym procesem nakierowanym na rozwiązanie powstałego sporu pomiędzy dwoma stronami. Mediacje mogą okazać się idealnym rozwiązaniem dla skonfliktowanych stron chcących uniknąć kosztownych i czasochłonnych sporów w sądzie.

Rekordowa liczba rozwodów w Polsce

W 2009 roku zanotowano w Polsce rekordową liczbę rozwodów. Blisko 72 tysiące par zdecydowało się na formalne rozstanie.

Ustalenie kontaktów z dzieckiem poprzez mediację

Jeśli rozwodzący się rodzice są gotowi ustalić wspólnie sposób pełnienia opieki rodzicielskiej nad dzieckiem po rozwodzie lub separacji, warto wypracować przy pomocy mediatora porozumienie. Sąd uwzględni takie porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzice powinni przedstawić w sądzie zgodny wniosek o pozostawieniu władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz porozumienie, dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Rozwód rodziców nie przekreśla możliwości kontaktowania się z dzieckiem. W wyroku rozwodowym oraz w orzeczeniu o unieważnieniu małżeństwa sąd zawsze decyduje o sposobie utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Wychowaniu i prawidłowemu rozwojowi dziecka sprzyja utrzymywanie kontaktu z obojgiem rodziców, nawet gdy Ci nie żyją już ze sobą razem.

Rośnie liczba prawników - kanonistów

Liczba wniosków o unieważnienie małżeństwa z roku na rok rośnie w lawinowym tempie. W związku z rosnącym zainteresowaniem unieważnieniem małżeństw, w ogromnym tempie rośnie też liczba prawników - kanonistów zajmujących się tą dziedziną prawa kanonicznego.

Bezpłodność może być przyczyną rozwodu

Ogromny wpływ na rozkład pożycia pomiędzy małżonkami ma bezpłodność jednego z nich. Dążenie do posiadania dzieci jest jednym elementarnym celem małżeństwa - jego swoistym dopełnieniem.

REKLAMA