| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Ile kosztuje pozew rozwodowy?

Ile kosztuje pozew rozwodowy?

Przed wniesieniem pozwu rozwodowego do właściwego sądu okręgowego należy najpierw uiścić stosowną opłatę. Można jednak ubiegać się o zwolnienie z tego obowiązku.

Ile kosztuje wniesienie pozwu?

Wysokość opłaty sądowej przy pozwie rozwodowym określa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z art. 26 w/wym. ustawy przy pozwie rozwodowym wnosi się opłatę stałą w niezmiennej wysokości 600 zł.

Termin uiszczenia takiej opłaty również został określony w tejże ustawie. Zgodnie z art. 11 opłata powinna być uiszczona przy wniesieniu do sądu pisma. W praktyce oznacza to, że do wnoszonego pozwu powinno być dołączone potwierdzenie dokonania wpłaty.

Opłaty można dokonać zarówno za pośrednictwem poczty, banku, jak również w kasie sądu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Czy można uzyskać zwolnienie?

Opłacenie pisma, już przy jego wnoszenie nie będzie konieczne, jeżeli powód wniesienie do sądu wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Taka możliwość jest również przewidziana w przypadku pozwu rozwodowego.

Uzyskanie takiego zwolnienie nie jest jednak proste. Sąd może bowiem zwolnić stronę od kosztów sądowych, jeżeli strona nie jest w stanie ponieść ich bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

W tym celu musi jednak wypełnić odpowiedni formularz oświadczenia o stanie rodzinnym majątku, dochodach i źródła utrzymania osoby fizycznej.

POBIERZ: Formularz oświadczenia

Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych może być złożony wraz z samym pozwem. Wtedy też nie ma konieczności uiszczania opłaty sądowej. Wniosek taki zostanie rozpatrzony w pierwszej kolejności przez sąd. Jeżeli ten uzna, że z przedstawionego oświadczenia wynika, iż powód nie jest w stanie ponieść kosztów postępowania, przychyli się do wniosku i nada sprawie rozwodowej dalszy bieg. W przeciwnym razie wniosek oddali i wezwie do uiszczenia opłaty.

Zwolnienie w części

Samo uznanie zasadności wniosku nie oznacza, że sąd przychyli się do niego w całości. Może bowiem stwierdzić, iż powoda stać na pokrycie części wydatków i zwolni go od kosztów sądowych jedynie w części.

Sąd orzeknie, iż powód jest w stanie ponieść koszty sądowe w wysokości 300 zł i zwolni go w pozostałej części.

Zobacz również serwis: Opłaty i koszty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »