reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Ile kosztuje pozew rozwodowy?

Ile kosztuje pozew rozwodowy?

Przed wniesieniem pozwu rozwodowego do właściwego sądu okręgowego należy najpierw uiścić stosowną opłatę. Można jednak ubiegać się o zwolnienie z tego obowiązku.

Ile kosztuje wniesienie pozwu?

Wysokość opłaty sądowej przy pozwie rozwodowym określa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z art. 26 w/wym. ustawy przy pozwie rozwodowym wnosi się opłatę stałą w niezmiennej wysokości 600 zł.

Termin uiszczenia takiej opłaty również został określony w tejże ustawie. Zgodnie z art. 11 opłata powinna być uiszczona przy wniesieniu do sądu pisma. W praktyce oznacza to, że do wnoszonego pozwu powinno być dołączone potwierdzenie dokonania wpłaty.

Opłaty można dokonać zarówno za pośrednictwem poczty, banku, jak również w kasie sądu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Czy można uzyskać zwolnienie?

Opłacenie pisma, już przy jego wnoszenie nie będzie konieczne, jeżeli powód wniesienie do sądu wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Taka możliwość jest również przewidziana w przypadku pozwu rozwodowego.

Uzyskanie takiego zwolnienie nie jest jednak proste. Sąd może bowiem zwolnić stronę od kosztów sądowych, jeżeli strona nie jest w stanie ponieść ich bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

W tym celu musi jednak wypełnić odpowiedni formularz oświadczenia o stanie rodzinnym majątku, dochodach i źródła utrzymania osoby fizycznej.

POBIERZ: Formularz oświadczenia

Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych może być złożony wraz z samym pozwem. Wtedy też nie ma konieczności uiszczania opłaty sądowej. Wniosek taki zostanie rozpatrzony w pierwszej kolejności przez sąd. Jeżeli ten uzna, że z przedstawionego oświadczenia wynika, iż powód nie jest w stanie ponieść kosztów postępowania, przychyli się do wniosku i nada sprawie rozwodowej dalszy bieg. W przeciwnym razie wniosek oddali i wezwie do uiszczenia opłaty.

Zwolnienie w części

Samo uznanie zasadności wniosku nie oznacza, że sąd przychyli się do niego w całości. Może bowiem stwierdzić, iż powoda stać na pokrycie części wydatków i zwolni go od kosztów sądowych jedynie w części.

Sąd orzeknie, iż powód jest w stanie ponieść koszty sądowe w wysokości 300 zł i zwolni go w pozostałej części.

Zobacz również serwis: Opłaty i koszty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniesienie pozwu rozwodowego kosztuje 600 zł
Wniesienie pozwu rozwodowego kosztuje 600 zł

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama