REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalenie kontaktów z dzieckiem poprzez mediację

Marta Chechelska-Dziepak
Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.
Jeśli rodzice nie potrafią samodzielnie sporządzić porozumienia, można skorzystać z pomocy specjalisty – mediatora.
Jeśli rodzice nie potrafią samodzielnie sporządzić porozumienia, można skorzystać z pomocy specjalisty – mediatora.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli rozwodzący się rodzice są gotowi ustalić wspólnie sposób pełnienia opieki rodzicielskiej nad dzieckiem po rozwodzie lub separacji, warto wypracować przy pomocy mediatora porozumienie. Sąd uwzględni takie porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzice powinni przedstawić w sądzie zgodny wniosek o pozostawieniu władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz porozumienie, dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Jeśli rodzice nie potrafią samodzielnie sporządzić porozumienia, można skorzystać z pomocy specjalisty – mediatora.

REKLAMA

W porozumieniu warto ująć wspólne ustalenia, dotyczące:

- miejsca zamieszkania dziecka
- kontaktów z rodzicami (terminy pobytu dziecka u rodziców, sposoby komunikowania się)
- pobytu dzieci u rodziców podczas świąt i wakacji
- finansowania potrzeb dziecka, wysokości alimentów i sposobu ich przekazywania

Zobacz: Forum prawne

Porozumienie ma raczej ogólny charakter, i ujmuje się w nim najistotniejsze kwestie, dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem, bądź kwestie, które były sporne dla rodziców i chcą przed sądem zatwierdzić wypracowane ustalenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jednak czasem istnieje konieczność uszczegółowienia kwestii, które są sporne dla rodziców, ale istotne dla wychowania dziecka. Mogą to być ustalenia dotyczące edukacji dziecka (sprawdzanie lekcji, kontakt ze szkołą, rozwijanie zainteresowań), wychowania religijnego, opieki zdrowotnej. Określić można także kwestie związane z kontaktami dziecka z rodzinami rodziców, ich nowymi partnerami życiowymi, kwestie dotyczące uroczystości rodzinnych (np. urodzin dziecka).

Czasem ustalane są szczegóły, dotyczące kwestii wychowawczych - mediator pomaga ustalić rodzicom zasady dotyczące czasu, jaki dziecko może spędzać oglądając telewizję, korzystania z komputera, porę snu dziecka, utrzymanie porządku i obowiązki domowe dziecka, sposób spędzania wolnego czasu, a nawet okolicznościowe prezenty dla dziecka.

Zobacz: Jak zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem?

W sytuacji, gdy takie, zdawałoby się, drobiazgi, powodują konflikty, lepiej je przedyskutować, wspólnie ustalić sposób postępowania i tych ustaleń przestrzegać.
Dobrze jest, gdy dziecko wie, że rodzice kontaktują się, rozmawiają ze sobą i wspólnie podejmują decyzje. A trzymanie się wspólnie ustalonych zasad buduje poczucie bezpieczeństwa u dziecka.

Wszelkie sporne kwestie rodzice powinni omawiać ze sobą bezpośrednio.

Nigdy nie można wykorzystywać dziecka jako pośrednika w tych rozmowach. Jeśli rodzice nie potrafią dojść do porozumienia, warto skorzystać z pomocy mediatora. Tutaj można ustalić również okoliczności i sposób porozumiewania się rodziców w sprawach dotyczących dzieci.

Oczywiście, nie ma konieczności zatwierdzania tych szczegółowych ustaleń w sądzie, jednak przy wyjątkowo skomplikowanych relacjach rodzinnych jest to możliwe.

Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  REKLAMA

  Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

  Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

  Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

  Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  REKLAMA

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  REKLAMA