REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd nie zarządził zwrotu wszystkich kosztów procesu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Sąd nie zawsze musi zasądzić zwrot całkowitych kosztów procesu.
Sąd nie zawsze musi zasądzić zwrot całkowitych kosztów procesu.

REKLAMA

REKLAMA

Pewien człowiek wytoczył przeciwko mnie powództwo o zapłatę określonej kwoty, które to sąd oddalił. W orzeczeniu o zwrocie kosztów sąd nie orzekł jednak całkowitej sumy, którą poniosłem na rzecz obrony przed zarzutami. Czy mogę w takiej sytuacji coś zrobić?

W postępowaniu cywilnym, a konkretniej w procesie obowiązuje zasada odpowiedzialności za wynik sporu. W praktyce oznacza to, że strona przegrywająca jest obowiązana na żądanie strony wygrywającej zwrócić jej koszty procesu. Dotyczy to kosztów poniesionych do celowego dochodzenia lub obrony swoich praw. Nie zawsze jednak sąd orzeknie o zwrocie wszystkich kosztów.

REKLAMA

Celowość poniesionych kosztów

Oznacza to, że reguły tyczące się zwrotu kosztów procesu opierają się na zasadzie celowości. Zwrócone mogą być jedynie takie koszty, które zostały poniesione przez wygrywającą stronę w niezbędnym zakresie potrzebnym do obrony.

Oznacza to przykładowo, że nie zawsze koszty poniesione przez uczestnika procesu na profesjonalnego pełnomocnika będą zwrócone w całości. Sąd określając obowiązek zwrotu kosztów rozważy niezbędny nakład pracy pełnomocnika oraz czynności podjęte przez niego w sprawie. Pod uwagę wzięty będzie również charakter sprawy i wkład pełnomocnika w przyczynienie się do jej wyjaśnienia.

Sąd nie orzeknie obowiązku zwrotu kosztów na pełnomocnika, jeżeli będą one stanowiły znaczny odsetek zasądzonej kwoty, w sprawie która nie miała skomplikowanego charakteru.

Zobacz również serwis: Pozwy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot jedynie części kosztów

REKLAMA

Nawet w przypadku, gdy wszystkie koszty procesu były poniesione przez stronę zgodnie z zasadami celowości, nie zawsze będzie można liczyć na ich całkowity zwrot. W wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążyć jej kosztami w ogóle (art. 102 Kodeksu postępowania cywilnego). Jest to zarazem wyjątek od zasady odpowiedzialności za wynik postępowania.

Zastosowanie jednak tego przepisu ma charakter szczególny i być spowodowana wyjątkowymi okolicznościami. Taką wyjątkową sytuacją może być fatalna sytuacja materialna przegrywającego. Sąd może ją wziąć pod uwagę przy orzekaniu o obowiązku zwrotu kosztów stronie przeciwnej.

Nie oznacza to jednak, że zwolnienie od kosztów sądowych będzie od razu oznaczała również zwolnienie od obowiązku zwrotu kosztów stronie przeciwnej.

Zobacz również serwis: W sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Dostaną konkretne grupy przedsiębiorców.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Otrzymają je za I półrocze 2024 r. konkretne grupy przedsiębiorców.

REKLAMA

Czternaste emerytury 2024. Ważne decyzje rządu już dzisiaj

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd dziś musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

REKLAMA