| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Komu przysługuje zwolnienie od kosztów sądowych

Komu przysługuje zwolnienie od kosztów sądowych

Zwolnienie od kosztów sądowych można uzyskać na wniosek skierowany do sądu. Oprócz tego, jednak przepisy przewidują krąg podmiotów, które są zwolnione z mocy ustawy.

Zwolnienie z mocy ustawy

Wystąpienie na drogę sądową z żądaniem zapewnienia ochrony prawnej często wiąże się z koniecznością ponoszenia rozmaitych opłat. W określonych przypadkach niektóre podmioty są od tego zwolnione z mocy ustawy.

Zwolnienie od obowiązku uiszczania opłat na mocy ustawy ma miejsce przede wszystkim w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. Oprócz tego opłaty sądowe nie muszą uiszczać konsumenci, jak również inne podmioty, które często występują na rzecz innych osób.

Prawo rodzinne

Zgodnie z art. 96 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych obowiązku uiszczania opłat nie mają m.in. strona dochodząca ustalenia ojcostwa lub macierzyństwa oraz roszczeń z tym związanych.

Z mocy ustawy od opłat sądowych zwolnione są również osoby, które dochodzą roszczeń alimentacyjnych oraz strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów. W praktyce chodzi tutaj głównie o matki samotnie wychowujące dzieci.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Konsumenci

Od opłat zwolniona jest również strona, która żąda w sądzie uznania postanowień umownych za niedozwolone w obrocie konsumenckim.

Zobacz również: Uznanie klauzuli za niedozwoloną

Oprócz osób fizycznych zwolnienie od kosztów sądowych przysługuje również powiatowemu (miejskiemu) rzecznikowi praw konsumenta w sprawach dotyczących praktyk ograniczających konkurencję oraz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Tak samo będzie w przypadku, gdy rzecznik działa w indywidualnej sprawie na rzecz konkretnego konsumenta.

Inne podmioty

Oprócz powyższych spraw zwolnione są podmioty, które występują w postępowaniu przeważnie na rzecz innych osób. Będzie to zatem prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, czy też Rzecznik Praw Pacjenta.

Zobacz również serwis: Prawa pacjenta

Poza podmiotami wymienionymi powyżej zwolnienie z mocy ustawy od kosztów sądowych przysługuje także w sprawach pracowniczych, czy też w sprawach ubezwłasnowolnionych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »