reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Rośnie liczba prawników - kanonistów

Rośnie liczba prawników - kanonistów

Liczba wniosków o unieważnienie małżeństwa z roku na rok rośnie w lawinowym tempie. W związku z rosnącym zainteresowaniem unieważnieniem małżeństw, w ogromnym tempie rośnie też liczba prawników - kanonistów zajmujących się tą dziedziną prawa kanonicznego.

Zmiana świadomości społecznej

Jeszcze kilkanaście lat o unieważnieniu małżeństwa kościelnego mało kto słyszał. Starało się o nie raptem po kilkadziesiąt osób rocznie. Obecnie sytuacja znacząco się zmieniła. Poprawiła się świadomość społeczeństwa w tej kwestii potocznie nazywanych „rozwodów kościelnych” (w prawie kanonicznym takie pojęcie nie funkcjonuje). Znajomość prawa kanonicznego w tej kwestii stała się już na tyle powszechna, że o unieważnienie małżeństwa stara się po kilkaset osób w każdej diecezji.

Pojawienie się nowego rodzaju prawników

Na zmianę świadomości znacząco wpłynęli nowego rodzaju prawnicy – kanoniści.

Zobacz: Rozwiązanie małżeństwa pełnią władzy papieskiej

Małżeństwo może być unieważnione tylko na podstawie norm prawnych prawa kanonicznego. Kanoniści pomagają wiernym ustalić, czy w konkretnym przypadku występują przesłanki do unieważnienia małżeństwa. Aby prowadzić sprawę przed Sądem Kościelnym prawnik musi mieć ukończone studia prawa kanonicznego oraz ukończyć specjalną „aplikację” kościelną.
Wcześniej co drugi pozew o unieważnienie małżeństwa był odrzucony, obecnie dzięki nowej fali prawników blisko w 75% procentach sądy kościelne przychylają się do wniosku o unieważnienie małżeństwa. Świadczy to nie wątpliwie o pełnym profesjonalizmie prawników zajmujących się tą problematyką.

Ile kosztuje unieważnienie małżeństwa?

Złożenie pozwu w zależności od sądu wynosi do 1000 zł. Jednak ze względu na trudną sytuację finansową wnioskującego sądy mogą ją obniżyć.
Jednorazowa porada prawnika - kanonisty, czy spełnione są przesłanki unieważnienia małżeństwa kosztuje do 200zł. Natomiast prowadzenie przez niego sprawy przed sądem kościelnym kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Zobacz serwis: Rozwód kościelny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Znajomość prawa kanonicznego w tej kwestii stała się już na tyle powszechna, że o unieważnienie małżeństwa stara się po kilkaset osób w każdej diecezji.
Znajomość prawa kanonicznego w tej kwestii stała się już na tyle powszechna, że o unieważnienie małżeństwa stara się po kilkaset osób w każdej diecezji.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama