REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Separacja, Obowiązek alimentacyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Separacja a stosunki majątkowe małżonków

Skutkiem orzeczenia separacji jest także zniesienie z mocy prawa między małżonkami przymusowego ustroju majątkowego, który powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa, pod warunkiem, że wcześniej małżonkowie nie dokonali zniesienia wspólności majątkowej poprzez umowę w formie aktu notarialnego bądź uzyskali rozdzielność majątkową wskutek orzeczenia sądu.

Separacja - rozstrzygnięcie o wspólnym mieszkaniu

W postępowaniu o separację każdy z małżonków może żądać uregulowania przez sąd wzajemnych stosunków dotyczących wspólnie zajmowanego przez nich mieszkania na czas wspólnego w nim zamieszkiwania. Regulacja ta ma na celu umożliwienie małżonkom wspólne zamieszkiwanie pod jednym dachem w sposób jak najbardziej eliminujący ewentualne konflikty dotyczące zamieszkania.

Pozew o separację - kwestie dowodowe

Wnosząc pozew o separację z żądaniem ustalenia winnego rozpadu małżeństwa koniecznym jest udowodnienie winy małżonka. W tym celu należy przedstawić sądowi dowody na winę pozwanej strony. Dowody mogą być różnego typu, w zależności od sprawy. Najczęściej są nimi zeznania świadków, dokumenty, zdjęcia, zaświadczenia lekarskie, wydruki z poczty internetowej jak również coraz częściej się pojawiające nagrania audio i video.

Jak sporządzić pozew o separację?

Postępowanie separacyjne możemy zainicjować dwoma sposobami, albo zgodnym wnioskiem stron o separację albo pozwem o separację. Wniosek o separację został omówiony w innym artykule, w tym natomiast postaram się przybliżyć instytucję pozwu o separację.

REKLAMA

Separacja i alimenty na małżonka

Jednym ze skutków orzeczenia separacji może być zasądzenie obowiązku alimentacyjnego jednego z małżonków na rzecz drugiego małżonka. Kodeks stanowi wprost, że małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy, jeżeli tego wymagają tzw. względy słuszności. Z sytuacją taką nie spotkamy się natomiast w wypadku orzeczenia rozwodu między małżonkami.

Separacja a podział majątku dorobkowego

Składając pozew bądź wniosek o separację każdy z małżonków może wnieść do sądu o podział majątku dorobkowego. Sąd nie jest jednak tym wnioskiem związany i może pozostawić go bez rozpoznania w wypadku gdy dojdzie do przekonania, że rozstrzyganie tej kwestii znacznie przedłuży całe postępowanie. Sytuacje takie mają miejsce najczęściej gdy jeden z małżonków sprzeciwia się proponowanemu podziałowi czy też kwestionuje wartość majątku.

Separacja a władza rozdzicielska

Sąd orzekając separację ma obowiązek orzec któremu z rodziców i w jakim zakresie powierza pełnienie władzy rodzicielskiej. Pod pojęciem władzy rodzicielskiej rozumieć należy szereg praw i obowiązków spoczywających na rodzicach służących należytemu wychowaniu dziecka oraz sprawowaniu pieczy nad dzieckiem jak również majątkiem dziecka.

Separacja a kontakty z dzieckiem

Sąd w wyroku zasądzającym separację, podobnie jak przy orzeczeniu rozwodu powinien z urzędu orzec o sposobie kontaktowania się rodziców z ich małoletnimi dziećmi. Zgodnie ze zmienionymi przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego kontakty rodziców z dziećmi nie są związane z władzą rodzicielską. Oznacza to, że nawet w wypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej bądź jej pozbawienia rodzic ma prawo do styczności z dzieckiem i dopiero pozbawienie go tej styczności przez sąd pozbawi go możliwości kontaktowania się z dzieckiem.

REKLAMA

Separacja i alimenty na dzieci

Orzeczenie separacji pociąga ze sobą również orzeczenie obowiązku alimentacyjnego na małoletnie dzieci małżonków. Sąd nie może natomiast dokonać zasądzenia alimentów na dorosłe dziecko, mimo że pozostaje ono z jednym z rodziców i faktycznie jest na jego utrzymaniu. W takim wypadku pozostaje jedynie dochodzenie alimentów na drodze sądowej bezpośrednio przez pełnoletnie dziecko.

Separacja a kwestia eksmisji małżonka

Polskie prawo przewiduje w wyjątkowych wypadkach możliwość eksmitowania jednego z małżonków z mieszkania, które wspólnie zajmują. Powodem dla wystąpienia z wnioskiem o eksmisję musi być rażąco naganne postępowanie, które uniemożliwia drugiemu małżonkowi wspólne zamieszkiwanie. Wniosek złożyć może każda ze stron postępowania o separację.

Dorosłe dzieci bez alimentów

Nowelizacja kodeksu rodzinnego, która weszła w życie 13 czerwca br. pozwala rodzicom na uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego w stosunku do dorosłych (pełnoletnich) dzieci.

Kim jest mediator?

W sprawach rodzinnych mediator pomaga członkom rodziny w przeprowadzeniu trudnej rozmowy. Dba, aby rozmowa przebiegała w sposób bezpieczny, uporządkowany, spokojny, tak by zmierzała w kierunku odpowiadających wszystkim stronom uzgodnień.

Czym jest mediacja rodzinna?

Mediacja jest dla rozwodzących się szansą, na załatwienie części spraw spornych poza salą rozpraw. Mediator nie daj rozwodu, ale pozwala na przykład ustalić zasady podziału majątku.

Rozwód i separacja a kwestie dziedziczenia

Orzeczenie rozwodu lub separacji ma niebagatelne znaczenie dla dziedziczenia po byłym małżonku. Czasem wystarczy jednak samo wytoczenie powództwa (jeśli powód zmarł przed wydaniem wyroku)- aby odsunąć kogoś od dziedziczenia.

Nie chcę separacji

Mąż chce separacji, ja nie chcę się na to zgodzić. Mamy trójkę dzieci, trudno będzie mi im wytłumaczyć całą tą sytuację. Czy są jakieś przypadki, kiedy sąd nie orzeka separacji? 

Alimenty w czasie małżeństwa

Mój mąż dużo zarabia, ja zajmuje się domem. Nie ma swoich pieniędzy. Mąż nie daje mi żadnych środków majątkowych dla mnie. Czy mogę domagać się od niego alimentów? 

Czy można zawrzeć drugie małżeństwo?

Moja córka jest w separacji. Teraz poznała wspaniałego człowieka, chciałaby wyjść za niego za mąż. Słyszałam, że jest możliwość powtórnego wyjścia za mąż w trakcie separacji. Czy to prawda? 

Czy możliwe jest zniesienie separacji?

Małżonkowie pogodzili się i chcą znów być prawdziwym małżeństwem. Prawo daje małżonkom możliwość zniesienia separacji. Małżonkowie muszą wystąpić w tym celu ze zgodnym wnioskiem o zniesienie separacji do sądu.

Gdzie wnieść pozew o separację?

Chcę wnieść pozew o separację. Nie mogę się dogadać z żoną, ale wierze, że może w przyszłości się dogadamy, więc nie chcę składać pozwu o rozwód. Nie wiem do jakiego sądu mam wnieść pozew.

Separacja a zwolnienie na pogrzeb męża

Byliśmy z mężem w separacji. W tym czasie mój mąż zmarł. Czy w takim przypadku przysługuje mi zwolnienie okolicznościowe w związku z jego śmiercią?

Czy tylko niedostatek da mi alimenty?

Mąż znalazł sobie młodszą kobietę, chciał szybko się rozwieść i nie orzekać o winie. Mnie to również było na rękę nie chciałam z nim być. Słyszałam niedawno, że teraz mogę domagać się alimentów od byłego męża tylko jeśli znajdę się w niedostatku, czy to prawda?

Zmiana nazwiska a alimenty

Czy zmiana nazwiska ma wpływ na otrzymywanie alimentów od byłego męża? Mąż żąda ode mnie, żebym zmieniła nazwisko, bo inaczej przestanie mi płacić alimenty. Czy ma do tego prawo?  

Gdzie wnieść pozew o rozwód, a gdzie o separację?

Często osoby decydujące się na separację lub rozwód nie wiedzą do jakiego sądu mają wnieść pozew. Zastanawiają się czy powinni wybrać sąd okręgowy czy rejonowy. 

Czy można zawrzeć małżeństwo w czasie separacji?

Może się wydawać, że separacja powoduje takie same skutki jak rozwód. To prawda, ale nie do końca. Najważniejszą różnicą, jest niemożliwość zawarcia kolejnego małżeństwa po orzeczeniu separacji.

Czy dziadek dostanie alimenty

Utrzymuje się z niewielkiej renty. Brakuje mi pieniędzy na wykupienie leków i zapłatę czynszu. Mój syn już nie żyje. Czy mogę domagać się alimentów od pełnoletniego wnuka. Ma bardzo dobra sytuację finansową.

Czy separacja jest lepsza niż rozwód?

Małżonkowie, którzy rozstają się mogą żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód albo domagać się orzeczenia separacji. Rozwiedziony małżonek może założyć nową rodzinę. Natomiast pozostający może mieć rodzinę nową tylko nie może zalegalizować kolejnego małżeństwa.

Podział majątku wspólnego po separacji i rozwodzie

Wynikiem rozwodu i separacji jest ustanie między małżonkami wspólnoty majątkowej. Małżonkowie mogą wtedy podzielić powstały w trakcie małżeństwa wspólny majątek. 

Gdzie z wnioskiem o świadczenie alimentacyjne?

Podmiotem wypłacającym świadczenie będzie gmina. Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego ustala się i wypłaca na podstawie wniosku osoby uprawnionej do alimentów lub jej przedstawiciela ustawowego.

Jak napisać pozew o separację?

Separacja to stosunkowo nowa instytucja w polskim prawie. Jest to w jakimś stopniu alternatywa dla rozwodu. Orzeczenie separacji, w przeciwieństwie do rozwodu, nie oznacza jednak rozwiązania małżeństwa. Poniżej wskazujemy, jak prawidłowo napisać pozew o separację.

Pełnoletnie dziecko nie otrzyma alimentów

Obecnie pełnoletnie dziecko, które nie jest w stanie samo się utrzymać, może żądać alimentów od swoich rodziców. Niedługo sytuacja taka może ulec zmianie. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowywało projekt zmiany przepisów prawa rodzinnego. 

Czy na małżonkach w czasie separacji ciąży obowiązek alimentacyjny?

Na skutek separacji pomiędzy małżonkami ustaje współżycie, uchylona zostaje wspólność majątkowa, ale żaden z nich nie ma prawa wstępować w nowy związek. Przez separację nie następuje rozwiązanie małżeństwa. Jak więc kształtuje się obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami pozostającymi w separacji.

Jakie są przesłanki obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziecka?

Rodzice mają obowiązek dostarczać środków utrzymania i wychowania dziecka. Obowiązek taki ciąży na rodzicach do momentu, kiedy nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.

Czy matka ma prawo do alimentów, jeśli dziecka nie uznał ojciec-cudzoziemiec

W przypadku, kiedy do Polski wróci kobieta z dzieckiem, którego nie uznał ojciec-cudzoziemiec, może ona w kraju załatwić sprawy związane z ustaleniem ojcostwa i prawem do alimentów.

Kiedy pasierb będzie zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz macoch lub ojczyma

Pasierb może zostać zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz macochy lub ojczyma. Taki obowiązek musi być zgodny z zasadami współżycia społecznego. Ponadto macocha lub pasierb przyczyniali się do utrzymania i wychowania pasierba.

Kiedy rodzeństwo nie musi płacić alimentów

W przypadku obowiązku alimentacyjne na rzecz brata lub siostry, ma on złagodzony rygor wykonalności. Rodzeństwo może się w określonych sytuacjach uwolnić od płacenia alimentów.

Czy rodzeństwo musi płacić alimenty

Prawo rodzinne przewiduje, że rodzeństwo w określonych sytuacjach musi płacić alimenty na rzecz swojego brata lub siostry. W porównaniu z alimentami na rzecz małżonka lub dzieci, ten obowiązek alimentacyjny ma ograniczone zastosowanie.

Czy istnieje obowiązek alimentacyjny dziadków na rzecz wnuków

Prawo polskie przewiduje, że dziadek lub babcia mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz swoich wnuków. Są to tzw. alimenty uzupełniające, których wysokość jest niższa niż wysokość alimentów zasądzonych rodziców.

Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty

Mam dwóch braci i siostrę. Znajduję się w o wiele gorszej sytuacji materialnej niż moje rodzeństwo. Jestem samotna, nie mam męża. Czy rodzeństwo ma obowiązek płacić na mnie alimenty?

Czy brat narkoman otrzyma alimenty

Brat nie chciał się uczyć, nie pracuje i jest narkomanem. Po śmierci rodziców wystąpił przeciwko mnie o alimenty. Jestem jego jedyną rodziną. Czy muszę płacić na niego alimenty?

Czy po rozwodzie sąd zawsze zasądza alimenty?

Czy znajdujący się w lepszej sytuacji materialnej małżonek zawsze musi płacić alimenty?

Czy będąc w separacji trzeba płacić alimenty?

Pozostaję z żoną w separacji, którą orzekł sąd. Czy muszę płacić alimenty na wspólne dzieci, które pozostały z matką?

Czy małżonkowie w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać?

Sąd orzekł separację. Żona domaga się ode mnie pomocy i grozi, że wystąpi o alimenty. Czy ma do tego prawo?

Obowiązek alimentacyjny dziadków

Jestem ojcem 2 dzieci, które mieszkają z żoną i dziadkami. Żona nie może w ogóle pracować. Płacę na dzieci alimenty, ale nie stać mnie na płacenie wyższych alimentów. Czy w sytuacji gdy rodzice nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb dzieci, dziadkowie mogą być obciążeni obowiązkiem alimentacyjnym?

Czy dzieci mają obowiązek alimentacyjny w stosunku do rodziców

Ostatnio otrzymałam pozew z sądu rodzinnego, w którym moja matka domaga się alimentów na siebie. Czy sąd ma prawo i na jakiej podstawie zasądzić te alimenty? Mój jedyny dochód to nieduża renta, a matka otrzymuje wyższą emeryturę niż mój dochód.

Czy rozwiedziony małżonek ma prawo do alimentów?

Czy po rozwodzie mogę domagać się, aby rozwiedziony małżonek płacił mi alimenty?

Czy narkoman ma prawo do alimentów?

Sąd zobowiązał mnie do płacenia alimentów. Dziecko ukończyło już 18 lat, nie pracuje, nie uczy się, jest narkomanem. Wystąpiłem o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego, sąd nakazał, abym dalej je płacił. Czy muszę płacić alimenty na dziecko, które jest narkomanem?

Czy pełnoletnie dziecko dostanie alimenty?

Dziecko ukończyło już 18 lat, wkrótce ukończy naukę w technikum i zdobędzie zawód. Chce jednak jeszcze dalej studiować na politechnice. Czy w czasie studiów będą mu przysługiwały alimenty?

Czy ojciec musi płacić alimenty?

Rozwiodłem się. Sąd przyznał alimenty małoletniemu synowi. Czy muszę je płacić, skoro dziecko wychowuje była żona, zarabiająca znacznie więcej ode mnie?

Czy biologiczny ojciec musi płacić alimenty?

Znajoma zagroziła, że wytoczy mi sprawę o ustalenie ojcostwa. Czy będę musiał płacić alimenty na dziecko?

Czy wnuki muszą płacić alimenty na dziadków

O alimentach na dziecko lub o alimentach między rozwiedzionymi małżonkami słyszał prawie każdy. Natomiast nie każdy słyszał o obowiązku alimentacyjnym, jaki może ciążyć na wnuku, na rzecz swojej babci lub swojego dziadka.

REKLAMA