reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Czy można zawrzeć małżeństwo w czasie separacji?

Czy można zawrzeć małżeństwo w czasie separacji?

Może się wydawać, że separacja powoduje takie same skutki jak rozwód. To prawda, ale nie do końca. Najważniejszą różnicą, jest niemożliwość zawarcia kolejnego małżeństwa po orzeczeniu separacji.

Wielu małżonków pozostających w separacji zadaje sobie pytanie, czy mogą zawrzeć małżeństwo z inną osobą. Niektórym wydaje, się, że skoro sąd orzekł separacje dawno temu, to na pewno mogą wstąpić w nowy związek małżeński. Tym bardziej, jeśli nie utrzymują żadnych kontaktów ze współmałżonkiem.

Nic bardziej mylnego w czasie separacji nie można zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Małżonkowie, pomimo iż żyją w separacji nadal pozostają małżeństwem. W Polsce zabroniona jest bigamia, czyli wielożeństwo.

Zobacz: Porada prawna

Najpierw rozwód

Separacja nie rozwiązuje małżeństwa tak skutecznie jak rozwód. Aby móc ponownie wstąpić w związek małżeński, pozostający w separacji małżonkowie powinni wnieść do sądu pozew o rozwód.

Małżonkowie pozostający w separacji mają prawo rozwieść się. Jeśli uznają, że rozkład pożycia między nimi jest zupełny i trwały, a powrót do wspólnego pożycia nie nastąpi, mają prawo wystąpić z żądaniem rozwodu.

Orzeczenie separacji nie umożliwia automatycznie wystąpienia po pewnym czasie o rozwód. Należy udowodnić w postępowaniu rozwodowym, że rozkład pożycia jest zupełny i trwały.

Zobacz: Separacja - właściwość sądu

Zniesienie separacji

Małżonkowie, który pozostają w separacji, mogą dojść do wniosku, że chcą do siebie wrócić. Pogodzili się i chcą stać się znów małżeństwem, mają prawo wystąpić do sądu o zniesienie separacji. Nie muszą ponownie wstępować w związek małżeński.

Pozew o zniesienie separacji należy złożyć do sądu okręgowego właściwym dla wspólnego:

  • miejsca zamieszkania małżonków,
  • miejsca ich pobytu.

Małżonkowie muszą wnieść zgodny wniosek. Sąd wydaje postanowienie o zniesieniu separacji. Gdy postanowienie uprawomocni się, małżonkowie ponowienie stają się pełnym małżeństwem. Nie ma potrzeby ponownego zawierania przez małżonków związku małżeńskiego.

Zobacz serwis: Małżeństwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W czasie separacji nie można zawrzeć nowego związku małżeńskiego.
W czasie separacji nie można zawrzeć nowego związku małżeńskiego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama