reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Podział majątku wspólnego po separacji i rozwodzie

Podział majątku wspólnego po separacji i rozwodzie

Wynikiem rozwodu i separacji jest ustanie między małżonkami wspólnoty majątkowej. Małżonkowie mogą wtedy podzielić powstały w trakcie małżeństwa wspólny majątek. 

Małżonkowie w trakcie małżeństwa mogą różnie układać swoje stosunki majątkowe. Coraz bardziej popularne staje się w obecnych czasach podpisywanie intercyzy. Jest to umowa o podział majątku między małżonkami. Może zostać podpisana przed zawarcie związku małżeńskiego, jak i w trakcie małżeństwa.

W przypadku, kiedy małżonkowi nie zawarli żadnej umowy, regulującej ich wzajemne stosunki majątkowe. Łączy ich wspólność majątkowa ustawowa. Oznacza ona, że wszystkie przedmioty, które małżonkowie nabędą w trakcie tworzenia małżeństwa stanowią ich wspólny majątek. Małżonkowie mają równe udziału w tym majątku.

Rozwody ciągną się niekiedy miesiącami, właśnie z powodu wspólnego majątku i potrzeby jego podziału. Zarówno rozwód, jak i separacja powodują ustanie wspólności majątkowej między małżonkami. Małżonkowie przez cały okres małżeństwa nabywali wspólnie lub pojedynczo, różne przedmioty. Tworzą one ich majątek wspólny, który trzeba podzielić.

Do majątku wspólnego zalicza się także:

  • pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
  • dochody z majątku wspólnego i z majątku osobistego każdego z małżonków,
  • środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Zaliczamy również do niego przedmioty zwykłego urządzenia domowego. Nie ma znaczenie, czy zostały nabyte z majątku wspólnego, czy osobistego małżonków.

Zobacz też: Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?

Podział wspólnego majątku

W trakcie małżeństwa żaden z małżonków nie może domagać się podziału ustawowego majątku wspólnego. (Innym rozwiązaniem może być podpisanie przez małżonków umowy majątkowej małżeńskiej - intercyzy). Natomiast podziału ustawowej wspólności majątkowej (jeśli małżonkowie nie podpisali żadnej umowy majątkowej) małżonkowie mogą domagać się w przypadku:

Małżonkowie, którzy mają orzeczony rozwód lub separacje mogą domagać się podziału wspólnego majątku. Muszą w tym celu złożyć wniosek o podział majątku wspólnego. Wniosek składa się do sądu rejonowego.

We wniosku można się domagać:

  • podziału majątku na dwie równe części,
  • podziału majątku na części nierówne,
  • ustalenia, jakie wydatki i nakłady zostały poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty i odwrotnie – podlegają ona bowiem zwrotowi.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W trakcie małżeństwa żaden z małżonków nie może domagać się podziału ustawowego majątku wspólnego.
W trakcie małżeństwa żaden z małżonków nie może domagać się podziału ustawowego majątku wspólnego.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama