REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział majątku wspólnego po separacji i rozwodzie

Ewa Karaś
Ewa Ryś
W trakcie małżeństwa żaden z małżonków nie może domagać się podziału ustawowego majątku wspólnego.
W trakcie małżeństwa żaden z małżonków nie może domagać się podziału ustawowego majątku wspólnego.

REKLAMA

REKLAMA

Wynikiem rozwodu i separacji jest ustanie między małżonkami wspólnoty majątkowej. Małżonkowie mogą wtedy podzielić powstały w trakcie małżeństwa wspólny majątek. 

Małżonkowie w trakcie małżeństwa mogą różnie układać swoje stosunki majątkowe. Coraz bardziej popularne staje się w obecnych czasach podpisywanie intercyzy. Jest to umowa o podział majątku między małżonkami. Może zostać podpisana przed zawarcie związku małżeńskiego, jak i w trakcie małżeństwa.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku, kiedy małżonkowi nie zawarli żadnej umowy, regulującej ich wzajemne stosunki majątkowe. Łączy ich wspólność majątkowa ustawowa. Oznacza ona, że wszystkie przedmioty, które małżonkowie nabędą w trakcie tworzenia małżeństwa stanowią ich wspólny majątek. Małżonkowie mają równe udziału w tym majątku.

Rozwody ciągną się niekiedy miesiącami, właśnie z powodu wspólnego majątku i potrzeby jego podziału. Zarówno rozwód, jak i separacja powodują ustanie wspólności majątkowej między małżonkami. Małżonkowie przez cały okres małżeństwa nabywali wspólnie lub pojedynczo, różne przedmioty. Tworzą one ich majątek wspólny, który trzeba podzielić.

Do majątku wspólnego zalicza się także:

  • pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
  • dochody z majątku wspólnego i z majątku osobistego każdego z małżonków,
  • środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Zaliczamy również do niego przedmioty zwykłego urządzenia domowego. Nie ma znaczenie, czy zostały nabyte z majątku wspólnego, czy osobistego małżonków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?

Podział wspólnego majątku

W trakcie małżeństwa żaden z małżonków nie może domagać się podziału ustawowego majątku wspólnego. (Innym rozwiązaniem może być podpisanie przez małżonków umowy majątkowej małżeńskiej - intercyzy). Natomiast podziału ustawowej wspólności majątkowej (jeśli małżonkowie nie podpisali żadnej umowy majątkowej) małżonkowie mogą domagać się w przypadku:

Małżonkowie, którzy mają orzeczony rozwód lub separacje mogą domagać się podziału wspólnego majątku. Muszą w tym celu złożyć wniosek o podział majątku wspólnego. Wniosek składa się do sądu rejonowego.

We wniosku można się domagać:

  • podziału majątku na dwie równe części,
  • podziału majątku na części nierówne,
  • ustalenia, jakie wydatki i nakłady zostały poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty i odwrotnie – podlegają ona bowiem zwrotowi.

REKLAMA

Wniosek o podział majątku wspólnego można wnieść, także w trakcie trwania postępowania rozwodowego. Wnosi się go wtedy do sądu okręgowego (jest on właściwy do orzekania o rozwodzie). Jeśli przeprowadzenie podziału majątku nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu, sąd podzieli majątek w wyroku rozwodowym. Jeśli tego nie uczyni, po orzeczeniu rozwodu, małżonek może wystąpić z wnioskiem o podział majątku. Wtedy wnosi wniosek do sądu rejonowego. To samo dotyczy orzekania separacji.

Najczęściej zdarza się, że największym przedmiotem wspólnego majtku jest mieszkanie. Przy orzekaniu rozwodu lub separacji sąd określa sposób wspólnego mieszkania małżonków po rozwodzie lub separacji. Ma to miejsce, jeśli małżonkowie wspólnie mieszkają w mieszkaniu.

W przypadku podziału majątku, sąd orzeka, który z małżonków zatrzymuje mieszkanie, a który otrzymuje spłatę.

Zobacz: Ile kosztuje podział majątku małżonków?

WNIOSEK O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO (wzór)

Siedlce, 15 lipca 2008r.

Sąd Rejonowy

W Siedlcach

Wnioskodawczyni:

Anna Nowak

zam. Siedlce

ul. Warszawska 18 m. 17

Uczestnik:

Jan Nowak

zam. Siedlce

ul. Białostocka 14

Wniosek podział majątku wspólnego

Wnoszę o:

1) ustalenie, że w skład majątku wspólnego wnioskodawczyni i uczestnika postępowania wchodzą następujące składniki majątkowe:

a) własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego położonego w Siedlcach, przy ul. Warszawskiej 18 m. 17 składającego się z 3 pokoi i kuchni o łącznej powierzchni 72 mkw., wartości 200 tysięcy zł.

b) samochód marki Saab o numerze rejestracyjne WSI 12543 o wartości 70 tysięcy zł.

2) podział majątku wspólnego stron przez przyznanie na własność wnioskodawczyni własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, a uczestnikowi postępowania – samochodu osobowego marki Saab oraz zasądzenie od wnioskodawczyni na rzecz uczestnika kwoty 130 tysięcy tytułem wyrównania udziału we wspólnym majątku.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Siedlcach wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2008 roku w sprawie sygn. Akt 155/08 orzekł rozwód małżeństwa Anny i Jana Nowak

Dowód: Odpis orzeczenia sądu o rozwodzie

Małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej i podczas trwania małżeństwa dorobili się majątku wspólnego. Udział każdego z nich w tym majątku wynosił połowę. W czasie trwania małżeństwa strony nabyły m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz samochód osobowy marki Saab.

Wnioskodawczyni proponuje podzielić majątek w sposób wskazany we wniosku. Natomiast innymi składnikami majątku wspólnego, niewymienionymi we wniosku strony zgodnie się podzieliły, a do sądowego podziału pozostawiły tylko składniki wymienione we wniosku.

Z uwagi na powyższe wniosek jest uzasadniony.

Anna Nowak

(podpis własnoręczny)

Załączniki:

1) Odpis orzeczenia o rozwodzie

2) Odpis wniosku i załącznika

Zobacz serwis: Podział majątku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA