| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Czy na małżonkach w czasie separacji ciąży obowiązek alimentacyjny?

Czy na małżonkach w czasie separacji ciąży obowiązek alimentacyjny?

Na skutek separacji pomiędzy małżonkami ustaje współżycie, uchylona zostaje wspólność majątkowa, ale żaden z nich nie ma prawa wstępować w nowy związek. Przez separację nie następuje rozwiązanie małżeństwa. Jak więc kształtuje się obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami pozostającymi w separacji.

Ze względu na stosowanie w przypadku separacji rozwiązań prawnych dotyczących rozwodu, kwestie alimentów pomiędzy małżonkami znajdującymi się w separacji należy rozpatrywać tak jak, w przypadku rozwiedzionych małżonków.

Kwestią zasadniczą jeśli chodzi o alimenty w czasie separacji jest wina lub brak winy za rozpad pożycia małżeńskiego.

 Przesłanki obowiązku alimentacyjnego

Przesłanką obowiązku alimentacyjnego w przypadku, gdy orzeczono separację, bez wskazania wyłącznie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego, jest niedostatek małżonka. Po stronie zobowiązanego możliwości zarobkowo – finansowe. W przypadku braku winy w procesie o separację, alimentów może żądać:

  • małżonek winny wobec drugiego winnego małżonka,
  • małżonek niewinny wobec drugiego niewinnego małżonka.

Zobacz: Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie?

Natomiast w sytuacji, kiedy jeden z małżonków został przez sąd uznanym za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, kwestia obowiązku alimentacyjnego kształtuje się inaczej. Małżonek uprawniony do alimentów, nie musi udowadniać, że znajduje się w niedostatku, wystarczy, aby orzeczenie separacji pociągnęło za sobą znaczne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego.

W przypadku obowiązku alimentacyjnego w trakcie separacji, nie ma zastosowania przepis mówiący o wygaśnięciu obowiązku w razie zawarcia nowego związku małżeńskiego. Dzieje się tak, ponieważ separacja nie powoduje ustania małżeństwa. Małżonkowie nie mogą więc zawrzeć nowego związku.

Wzajemna pomoc

Małżonkowie pozostający w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać, jeśli wymagają tego względy słuszności. Obowiązek ten polega przede wszystkim na pomocy materialnej. Ponadto małżonkowie muszą wzajemnie wsparć się psychicznie. Obowiązku wzajemnej pomoc nie należy utożsamiać z obowiązkiem alimentacyjnym.

Na przykład nieuleczalnie chory małżonek, który nie zawinił rozkładowi pożycia, ma prawo oczekiwać odwiedzin drugiego małżonka, mimo że sąd orzekł między nimi separację.

Zobacz serwis: Alimenty między małżonkami

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »