reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja i alimenty na dzieci

Separacja i alimenty na dzieci

Orzeczenie separacji pociąga ze sobą również orzeczenie obowiązku alimentacyjnego na małoletnie dzieci małżonków. Sąd nie może natomiast dokonać zasądzenia alimentów na dorosłe dziecko, mimo że pozostaje ono z jednym z rodziców i faktycznie jest na jego utrzymaniu. W takim wypadku pozostaje jedynie dochodzenie alimentów na drodze sądowej bezpośrednio przez pełnoletnie dziecko.

Sąd w wyroku separacyjnym ma obowiązek rozstrzygnąć w jakiej wysokości małżonek będzie partycypował w „kosztach utrzymania i wychowania dziecka”. Tym samym nie ma możliwości aby sąd pozostawił kwestię alimentów bez rozpoznania i umieszczenia rozstrzygnięcia w tym zakresie w wyroku. Termin „koszty utrzymania i wychowania” oznacza po prostu koszty ponoszone na usprawiedliwione potrzeby małoletniego, takie jak np. wyżywienie, odzież czy opłaty związane z edukacją. Nie zawsze alimenty tożsame są z koniecznością łożenia pieniędzy na dziecko, często pod pojęciem „kosztów utrzymania i wychowania” rozumieć należy np. osobiste starania rodzica w wychowaniu dziecka. Sąd za każdym razem powinien brać pod uwagę w jakim stopniu każde z rodziców przyczynia się do wychowania dziecka.

Zobacz: Jak sporządzić pozew o separację?

Od czego zależy wysokość dokumentów

Wysokość alimentów oprócz „usprawiedliwionych potrzeb małoletniego” uzależniona jest od możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców. Oznacza to, że dla ustalenia wysokości alimentów istotnym jest to czy rodzic ma możliwości zarabiania pieniędzy i jak mogą kształtować się jego dochody przy maksymalnym wykorzystaniu jego potencjału. Oprócz możliwości zarobkowych ważną kwestią jest również ustalenie jaki posiada majątek, gdyż jego status majątkowy pełni istotną rolę przy określaniu zdolności w płaceniu alimentów. W mediach często słyszy się, że znani aktorzy czy dziennikarze zobowiązani zostali do płacenia alimentów na dzieci w kwotach kilkutysięcznych czy nawet kilkunastotysięcznych, dzieje się tak dlatego, że dziecko ma prawo do życia na poziomie zbliżonym do życia rodziców.

Tym samym im większe zdolności zarobkowe i majątkowe rodzica tym spodziewać się on może zasądzenia większych alimentów.

Pani Kowalska wnosząc pozew o separację zażądała zasądzenia od pana Kowalskiego alimentów w wysokości 700 zł płatnych miesięcznie. Żądanie uzasadniła wysokimi kosztami utrzymania dziecka wynoszącymi około 1200-1400 zł miesięcznie. Przedstawiła na dowód powyższego rachunki za przedszkole na kwotę 250 zł, rachunki za zakup żywności na kwotę 700 zł, rachunki za zakup odzieży dla dziecka na kwotę 200 zł, rachunki za wykup leków dla dziecka na kwotę 50 zł oraz przedstawiła koszty utrzymania mieszkania, w którym zamieszkuje z dzieckiem wraz z opłatami za media wynoszące łącznie 700 zł. Pan Kowalski przedstawił sądowi zaświadczenie o zarobkach, z którego wynika, że zarabia miesięcznie 3000 zł, pani Kowalska zarabia również 3000 zł. Na tej podstawie biorąc też pod uwagę, że pani Kowalska na co dzień zajmuje się dzieckiem, istnieją realne podstawy do zasądzenia żądanych alimentów w kwocie 700 zł miesięcznie.

Zobacz serwis: Alimenty na dziecko

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość alimentów oprócz „usprawiedliwionych potrzeb małoletniego” uzależniona jest od możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców.
Wysokość alimentów oprócz „usprawiedliwionych potrzeb małoletniego” uzależniona jest od możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szukampracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama