REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Separacja i alimenty na dzieci

Andrzej Jastrzębski
Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego
Wysokość alimentów oprócz „usprawiedliwionych potrzeb małoletniego” uzależniona jest od możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców.
Wysokość alimentów oprócz „usprawiedliwionych potrzeb małoletniego” uzależniona jest od możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców.

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenie separacji pociąga ze sobą również orzeczenie obowiązku alimentacyjnego na małoletnie dzieci małżonków. Sąd nie może natomiast dokonać zasądzenia alimentów na dorosłe dziecko, mimo że pozostaje ono z jednym z rodziców i faktycznie jest na jego utrzymaniu. W takim wypadku pozostaje jedynie dochodzenie alimentów na drodze sądowej bezpośrednio przez pełnoletnie dziecko.

Sąd w wyroku separacyjnym ma obowiązek rozstrzygnąć w jakiej wysokości małżonek będzie partycypował w „kosztach utrzymania i wychowania dziecka”. Tym samym nie ma możliwości aby sąd pozostawił kwestię alimentów bez rozpoznania i umieszczenia rozstrzygnięcia w tym zakresie w wyroku. Termin „koszty utrzymania i wychowania” oznacza po prostu koszty ponoszone na usprawiedliwione potrzeby małoletniego, takie jak np. wyżywienie, odzież czy opłaty związane z edukacją. Nie zawsze alimenty tożsame są z koniecznością łożenia pieniędzy na dziecko, często pod pojęciem „kosztów utrzymania i wychowania” rozumieć należy np. osobiste starania rodzica w wychowaniu dziecka. Sąd za każdym razem powinien brać pod uwagę w jakim stopniu każde z rodziców przyczynia się do wychowania dziecka.

REKLAMA

Zobacz: Jak sporządzić pozew o separację?

Od czego zależy wysokość dokumentów

Wysokość alimentów oprócz „usprawiedliwionych potrzeb małoletniego” uzależniona jest od możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców. Oznacza to, że dla ustalenia wysokości alimentów istotnym jest to czy rodzic ma możliwości zarabiania pieniędzy i jak mogą kształtować się jego dochody przy maksymalnym wykorzystaniu jego potencjału. Oprócz możliwości zarobkowych ważną kwestią jest również ustalenie jaki posiada majątek, gdyż jego status majątkowy pełni istotną rolę przy określaniu zdolności w płaceniu alimentów. W mediach często słyszy się, że znani aktorzy czy dziennikarze zobowiązani zostali do płacenia alimentów na dzieci w kwotach kilkutysięcznych czy nawet kilkunastotysięcznych, dzieje się tak dlatego, że dziecko ma prawo do życia na poziomie zbliżonym do życia rodziców.

Tym samym im większe zdolności zarobkowe i majątkowe rodzica tym spodziewać się on może zasądzenia większych alimentów.

Pani Kowalska wnosząc pozew o separację zażądała zasądzenia od pana Kowalskiego alimentów w wysokości 700 zł płatnych miesięcznie. Żądanie uzasadniła wysokimi kosztami utrzymania dziecka wynoszącymi około 1200-1400 zł miesięcznie. Przedstawiła na dowód powyższego rachunki za przedszkole na kwotę 250 zł, rachunki za zakup żywności na kwotę 700 zł, rachunki za zakup odzieży dla dziecka na kwotę 200 zł, rachunki za wykup leków dla dziecka na kwotę 50 zł oraz przedstawiła koszty utrzymania mieszkania, w którym zamieszkuje z dzieckiem wraz z opłatami za media wynoszące łącznie 700 zł. Pan Kowalski przedstawił sądowi zaświadczenie o zarobkach, z którego wynika, że zarabia miesięcznie 3000 zł, pani Kowalska zarabia również 3000 zł. Na tej podstawie biorąc też pod uwagę, że pani Kowalska na co dzień zajmuje się dzieckiem, istnieją realne podstawy do zasądzenia żądanych alimentów w kwocie 700 zł miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Alimenty na dziecko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

  Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

  Zasiłek rodzinny 2024 – czy będzie waloryzacja?

  Czy w 2024 roku będzie waloryzacja zasiłku rodzinnego? Czy będzie podwyżka dodatków do zasiłku rodzinnego? Czy kryterium dochodowe, które obecnie nie pozwala na uzyskanie zasiłku osobom zarabiającym najniższą krajową, zostanie zmienione?

  Nie tylko podwyżki wynagrodzenia. Nauczyciele otrzymają też nowe legitymacje służbowe – projekt rozporządzenia

  Nauczyciele otrzymają nowe legitymacje służbowe. Obecne legitymacje nie spełniają wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń.

  Czy komornik może zająć zwrot podatku małżonków ze wspólnego rozliczenia? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

  Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.

  REKLAMA

  Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

  Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?

  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat: Autostrada A2 nie będzie blokowana miesiąc. Strajk ostrzegawczy od 25 do 26 lutego. I Warszawa 27 lutego. Rolnicy blokują od strony Niemiec

  Trzy godziny rozmów rolników z przedstawicielami przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. 

  Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  REKLAMA