reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Jak sporządzić pozew o separację?

Jak sporządzić pozew o separację?

Postępowanie separacyjne możemy zainicjować dwoma sposobami, albo zgodnym wnioskiem stron o separację albo pozwem o separację. Wniosek o separację został omówiony w innym artykule, w tym natomiast postaram się przybliżyć instytucję pozwu o separację.

W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję czy pozew o separację sporządzić samemu czy powierzyć tę czynność profesjonaliście. Jeżeli czujecie się Państwo na tyle mocni aby występować w sprawie bez pełnomocnika w osobie adwokata czy radcy prawnego, możecie napisać pozew samodzielnie i podpisać go we własnym imieniu.

Elementy pozwu o separację

Pozew powinien zawierać przede wszystkim oznaczenie sądu, do którego go wnosimy. Sądem właściwym zawsze będzie sąd okręgowy. Właściwość miejscowa sądu omówiona została szczegółowo w artykule „Separacja – właściwość sądu”. Ponadto wskazać należy kto jest powodem a kto pozwanym oraz podać dane adresowe stron, na które sąd wysyłać będzie korespondencję.

Koniecznym elementem pozwu jest jego petitum, gdzie zawieramy nasze żądania. Po pierwsze wskazać należy czy żądamy separacji z winy strony pozwanej, obojga stron czy też nie chcemy aby sąd zajmował się kwestią ustalenia winnego rozkładu pożycia. W dalszych punktach w zależności czy strony posiadają małoletnie dzieci umieścić należy żądania rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej nad nimi, o kontaktach rodziców z dziećmi oraz o alimentach na dzieci.

Zobacz też: Jakie są przyczyny separacji?

Pozew o separację może zawierać również żądanie zasądzenia alimentów na rzecz jednej ze stron, najczęściej wnoszącej pozew od drugiego małżonka. Kwestia alimentów na małżonka omówiona została w artykule „Separacja – alimenty na małżonka”.

Jeżeli strony zamieszkują wspólnie w jednym mieszkaniu można w pozwie umieścić również wniosek aby sąd rozstrzygnął o sposobie korzystania z mieszkania na czas wspólnego w nim zamieszkiwania. Również można umieścić wniosek o zasądzenie eksmisji małżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania, jeżeli dalsze zamieszkiwanie z nim jest utrudnione ze względu na jego zachowanie. Problematyka ta została dokładniej wyjaśniona w artykule „Separacja – mieszkanie”.

Strona powodowa może wnieść również wniosek o podział majątku wspólnego, wskazując dokładnie jakie składniki podlegają podziałowi i w jaki sposób podział miałby zostać dokonany. Szerzej w artykule „Separacja – podział majątku dorobkowego”.

Zobacz: Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Koszty postępowania

Końcową kwestią petitum pozwu jest żądanie rozstrzygnięcia o kosztach postępowania, na które składają się koszty wpisu sądowego w wysokości 500 zł, koszt zastępstwa procesowego (jeżeli reprezentuje nas fachowy pełnomocnik) oraz inne koszty poboczne jak np. koszty opinii biegłych sądowych. Zazwyczaj strona powodowa wnosi o zasądzenie kosztów na jej rzecz od strony pozwanej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koniecznym elementem pozwu o separację jest jego petitum, gdzie zawieramy nasze żądania.
Koniecznym elementem pozwu o separację jest jego petitum, gdzie zawieramy nasze żądania.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama