REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sporządzić pozew o separację?

Andrzej Jastrzębski
Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego
Koniecznym elementem pozwu o separację jest jego petitum, gdzie zawieramy nasze żądania.
Koniecznym elementem pozwu o separację jest jego petitum, gdzie zawieramy nasze żądania.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie separacyjne możemy zainicjować dwoma sposobami, albo zgodnym wnioskiem stron o separację albo pozwem o separację. Wniosek o separację został omówiony w innym artykule, w tym natomiast postaram się przybliżyć instytucję pozwu o separację.

W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję czy pozew o separację sporządzić samemu czy powierzyć tę czynność profesjonaliście. Jeżeli czujecie się Państwo na tyle mocni aby występować w sprawie bez pełnomocnika w osobie adwokata czy radcy prawnego, możecie napisać pozew samodzielnie i podpisać go we własnym imieniu.

REKLAMA

Elementy pozwu o separację

REKLAMA

Pozew powinien zawierać przede wszystkim oznaczenie sądu, do którego go wnosimy. Sądem właściwym zawsze będzie sąd okręgowy. Właściwość miejscowa sądu omówiona została szczegółowo w artykule „Separacja – właściwość sądu”. Ponadto wskazać należy kto jest powodem a kto pozwanym oraz podać dane adresowe stron, na które sąd wysyłać będzie korespondencję.

Koniecznym elementem pozwu jest jego petitum, gdzie zawieramy nasze żądania. Po pierwsze wskazać należy czy żądamy separacji z winy strony pozwanej, obojga stron czy też nie chcemy aby sąd zajmował się kwestią ustalenia winnego rozkładu pożycia. W dalszych punktach w zależności czy strony posiadają małoletnie dzieci umieścić należy żądania rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej nad nimi, o kontaktach rodziców z dziećmi oraz o alimentach na dzieci.

Zobacz też: Jakie są przyczyny separacji?

Pozew o separację może zawierać również żądanie zasądzenia alimentów na rzecz jednej ze stron, najczęściej wnoszącej pozew od drugiego małżonka. Kwestia alimentów na małżonka omówiona została w artykule „Separacja – alimenty na małżonka”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli strony zamieszkują wspólnie w jednym mieszkaniu można w pozwie umieścić również wniosek aby sąd rozstrzygnął o sposobie korzystania z mieszkania na czas wspólnego w nim zamieszkiwania. Również można umieścić wniosek o zasądzenie eksmisji małżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania, jeżeli dalsze zamieszkiwanie z nim jest utrudnione ze względu na jego zachowanie. Problematyka ta została dokładniej wyjaśniona w artykule „Separacja – mieszkanie”.

Strona powodowa może wnieść również wniosek o podział majątku wspólnego, wskazując dokładnie jakie składniki podlegają podziałowi i w jaki sposób podział miałby zostać dokonany. Szerzej w artykule „Separacja – podział majątku dorobkowego”.

Zobacz: Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Koszty postępowania

Końcową kwestią petitum pozwu jest żądanie rozstrzygnięcia o kosztach postępowania, na które składają się koszty wpisu sądowego w wysokości 500 zł, koszt zastępstwa procesowego (jeżeli reprezentuje nas fachowy pełnomocnik) oraz inne koszty poboczne jak np. koszty opinii biegłych sądowych. Zazwyczaj strona powodowa wnosi o zasądzenie kosztów na jej rzecz od strony pozwanej.

W pozwie można także żądać wydania postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia np. alimentacyjnego na czas trwania postępowania o separację. Celem takiego wniosku jest zapewnienie od drugiej strony działania bądź zaniechania konkretnych działań w stosunku do strony powodowej lub dzieci stron na czas procesu. Najczęstszym wnioskiem jest właśnie wniosek o zabezpieczenie na czas procesu alimentów na rzecz wspólnych dzieci.

Zobacz: POZEW O SEPARACJĘ - WZÓR

Sformułowane wnioski należy odpowiednio uzasadnić oraz powołać na ich potwierdzenie konkretne dowody w postaci zeznań świadków, dokumentów czy opinii biegłych sądowych.

Żądając orzeczenia separacji z wyłącznej winy strony pozwanej należy wykazać na czym w ocenie strony powodowej wina ta polegała. Co więcej, udowodnić trzeba, iż wystąpiła podstawa do orzeczenia separacji czyli nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, na który składają się więzi duchowe, fizyczne oraz gospodarcze.

Zobacz tez: Czy małżonkowie w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać?

Dochodząc w pozwie od strony pozwanej alimentów na siebie czy dzieci koniecznym jest udowodnienie jakie koszty ponosimy w związku z naszym i dzieci utrzymaniem oraz jakie koszty powinny być na powyższe cele wydatkowane. Pamiętać należy, że nie zawsze sąd zasądzi alimenty w wysokości stanowiącej połowę kosztów utrzymania i wychowania dziecka czy utrzymania strony postępowania. Decyzja ta uzależniona bywa także od możliwości zarobkowych i majątkowych małżonków. Małżonek znacznie lepiej zarabiający może spodziewać się obciążeniem go alimentami w większych rozmiarach niż połowa udowodnionych kosztów utrzymania i wychowania dzieci.

Pozew o separację należy obowiązkowo podpisać i złożyć wraz z odpisem na biurze podawczym sądu, wcześniej opłacając go albo nadać na poczcie.

Zobacz serwis: Separacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA