reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja a stosunki majątkowe małżonków

Separacja a stosunki majątkowe małżonków

Skutkiem orzeczenia separacji jest także zniesienie z mocy prawa między małżonkami przymusowego ustroju majątkowego, który powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa, pod warunkiem, że wcześniej małżonkowie nie dokonali zniesienia wspólności majątkowej poprzez umowę w formie aktu notarialnego bądź uzyskali rozdzielność majątkową wskutek orzeczenia sądu.

W odróżnieniu jednak od rozwodu istnieje możliwość utrzymania przez sąd wspólności majątkowej między małżonkami. Warunkiem jest ich wspólny zgodny wniosek w tym zakresie złożony w trakcie postępowania o separację. W takim wypadku sąd nie może orzec inaczej i zobowiązany jest w orzeczeniu kończącym sprawę utrzymać przymusowy ustrój majątkowy.

Wspólnością majątkową w trakcie trwania małżeństwa objęte są dochody otrzymywane z tytułu wynagrodzenia za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków oraz środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Zniesienie wspólności majątkowej powoduje rozdzielenie powyżej wymienionych dochodów i zaliczenie ich jako dochodów osobistych małżonków. Każde z nich ponadto będzie mogło nabywać rzeczy do swojego osobistego majątku bez konieczności uzyskiwania zgody drugiego małżonka, może też samodzielnie zaciągać kredyty i pożyczki.

Zobacz: Czy separacja powoduje rozdzielność majątkową?

Pamiętać należy, że samo orzeczenie separacji a co za tym idzie zniesienie wspólności majątkowej nie zwalnia małżonków od obowiązku niesienia sobie wzajemnej pomocy jeżeli wymagają tego tzw. zasady słuszności.

Pomimo, że ustawodawca nie wyjaśnił co należy rozumieć pod pojęciem „zasady słuszności” w doktrynie prawa przeważają głosy, iż termin ten jest zbliżony do terminu „zasad współżycia społecznego” a tym samym oznaczałoby, że każdy z małżonków powinien być traktowany przez drugiego z szacunkiem i w wypadku popadnięcia w kłopoty zarówno finansowe jak i związane ze sferą psychiczną drugi z małżonków powinien go wspomóc.

Zniesienie wspólności majątkowej nie stoi na przeszkodzie we wspólnym nabywaniu przez małżonków przedmiotów majątkowych np. nieruchomości, jednakże nabyte przedmioty nie będą traktowane przez prawo jako wchodzące w skład majątku dorobkowego lecz jako przedmioty nabyte na współwłasność, co oznacza, że każdy z małżonków będzie mógł swoim udziałem swobodnie dysponować i na przykład go sprzedać co byłoby niemożliwym gdyby między małżonkami istniała wspólnota majątkowa.

Zobacz serwis: Podział majątku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skutkiem orzeczenia separacji jest także zniesienie z mocy prawa między małżonkami przymusowego ustroju majątkowego, który powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa,
Skutkiem orzeczenia separacji jest także zniesienie z mocy prawa między małżonkami przymusowego ustroju majątkowego, który powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa,

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama