reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Jak napisać pozew o separację?

Jak napisać pozew o separację?

Separacja to stosunkowo nowa instytucja w polskim prawie. Jest to w jakimś stopniu alternatywa dla rozwodu. Orzeczenie separacji, w przeciwieństwie do rozwodu, nie oznacza jednak rozwiązania małżeństwa. Poniżej wskazujemy, jak prawidłowo napisać pozew o separację.

Sąd może orzec separację bądź to na skutek pozwu, niesionego przez któregoś z małżonków, bądź to na skutek zgodnego wniosku małżonków. Poniższy artykuł poświęcony jest pozwowi o separację.

POBIERZ: Wzór pozwu o separację

Właściwość sądu

Pozew o separację należy wnieść do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Pod warunkiem jednak, że w tym okręgu nadal stale przebywa chociaż jedno z nich. Gdy jednak żadne z małżonków nie mieszka w tym okręgu, wtedy właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego. A gdy i takiego nie można ustalić sąd miejsca zamieszkania powoda. Trzeba pamiętać, że jest to właściwość wyłączna. A więc strony nie mogą jej zmienić umownie.

Strony

Stronami w sprawie o separację są powód (osoba która wystąpiła z pozwem) i pozwany. Osoby te co oczywiste muszą być małżonkami.

W pozwie należy podać dokładne adresy stron. Sąd bowiem musi doręczyć pozwanemu odpis pozwu, natomiast powoda powiadomić o terminie rozprawy.

Wpis sądowy

W sprawie o separację wpis jest stały. Wynosi on 600 zł. Można wnieść go albo na rachunek bankowy sądu albo opłacić pismo znakami opłaty sądowej. Znaki można kupić w kasie sądu.

Polecamy serwis: Separacja

Kiedy sad orzeknie separację

Sąd orzeka separację gdy między małżonkami doszło do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Zupełny rozkład pożycia małżeńskiego następuje wtedy gdy między małżonkami nie ma więzi psychologicznej, fizycznej i ekonomicznej.

W odróżnieniu od rozwodu dla orzeczenia separacji nie jest istotne aby rozkład pożycia był trwały.

Kiedy sąd nie orzeknie separacji

Sąd nie orzeka separacji gdy miałoby przez to ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Jak również wtedy, gdy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Zobacz również: Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Żądanie

Powód wnosi o orzeczenie separacji pomiędzy małżonkami.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu powód powinien wskazać wszystkie fakty, które spowodowały rozkład pożycia małżeńskiego. W uzasadnieniu powinny być przywołane wszystkie dowody na tę okoliczność.

Podpis

Pozew powinien być opatrzony własnoręcznym podpisem jak również datą i miejscem sporządzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak prawidłowo napisać pozew o separację? / fot. Fotolia
Jak prawidłowo napisać pozew o separację? / fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama