REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ślub, Rozwód kościelny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

63-letni kapłan poślubił dwunastolatkę

Minimalny wiek zawarcia małżeństwa w Ghanie wynisi 18 lat. Mimo to Nuumo Borketey Laweh XXXIII, 63-letni duchowny z Ghany poślubił 12-letnią dziewczynkę.

Jak często można korzystać z urlopu okolicznościowego? Kiedy odnawia się jego limit? Sprawdź, czy znasz zasady.

Urlop okolicznościowy to zwolnienie od pracy, które przysługuje pracownikom w związku niecodziennymi wydarzeniami, które wystąpią w ich życiu. Obejmuje takie rodzaje zdarzeń, jak narodziny dziecka, ślub oraz zgon i pogrzeb wskazanych osób. W przepisach określono wymiar zwolnień z tego tytułu, jednak może pojawić się pytanie, jak często pracownik może z nich korzystać?

Planujesz ślub w 2024 r.? Sprawdź, jakie dokumenty będą potrzebne i ile zapłacisz

Jakie dokumenty są potrzebne do ślubu? Czy za ślub cywilny trzeba płacić? Ile wcześniej trzeba się zgłosić do urzędu? A co ze ślubem kościelnym? Wyjaśniamy.

Urlop okolicznościowy 2024

Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

REKLAMA

Połowa pieniędzy wydanych na wesele trafia z powrotem do młodej pary w formie prezentów

W Polsce organizuje się coraz mniej wesel. A jak się już organizuje to albo niskobudżetowe albo kosztujące powyżej 150 tys. zł. Mimo to branża ślubna ma się dobrze. 

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego – 10 podstawowych informacji

Oto podstawowe informacje na temat kościelnego procesu małżeńskiego, które mogą być przydatne dla osób zainteresowanych jego rozpoczęciem.

Jak wygląda wymarzone wesele przedstawicieli pokolenia Z?

Według wedding plannerów wizja idealnego w wesela pokolenia Z bardzo się różni o tej, jaką miało starsze pokolenie. Na co stawiają Zetki? Co jest dla nich najistotniejsze, a co odchodzi do lamusa? 

Jak wrócić do nazwiska noszonego przed ślubem?

Powrót do nazwiska noszonego przed ślubem. Kto może to zrobić? Co trzeba przygotować? Ile kosztuje?

REKLAMA

Zastaw się, a postaw się. Czy wesele na kredyt to dobry pomysł?

Koszty weselne to długa lista, a zaliczając wszystko, można otrzymać zawrotną kwotę. Czy warto rozpocząć nową drogę życia z długami?

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Czy możliwe jest otrzymanie urlopu okolicznościowego na ślub dziecka? Na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2023 roku?

DGP: Czy konkubinat zostanie w końcu uregulowany prawnie?

Konkubinat, czyli nieformalny związek pozostających we wspólnym pożyciu dwojga osób, choć staje się coraz bardziej popularny, nie doczekał się jak do tej pory w polskim prawie regulacji ustawowej. 

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy – dodatkowe dni wolne od pracy, który przysługują pracownikowi w przypadku wystąpienia szczególnych zdarzeń dotyczących życia prywatnego pracownika lub osób mu bliskich, takich jak ślub, narodziny dziecka, czy śmierć członków rodziny.

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa – 7 najpopularniejszych mitów

Wraz z rosnącą popularnością procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego pojawia się szereg mitów. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Czy urlop okolicznościowy przysługuje tylko na dzień ślubu? [PIP wyjaśnia]

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, czy pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego w innym dniu, niż dzień, w którym ma miejsce dana okoliczność.

Wesele a inflacja - jak nie wpaść w długi?

O jakich ukrytych kosztach wesela i ślubu należy wiedzieć, by uniknąć długów? Jak zadbać o dobrze skonstruowane umowy?

Zwrot pieniędzy od partnera za odwołanie ślubu

„I żyli długo i szczęśliwie” – któż nie chciałby usłyszeć takich słów dla opisania swojego miłosnego związku? Życie to jednak nie bajka i czasami finisz okazuje się mniej kolorowy. Czy w sytuacji gdy jeden z partnerów wycofuje się z danego słowa i zrywa zaręczyny, to osoba pozostawiona może domagać się zwrotu uiszczonych już przez siebie kwot za zaplanowany ślub i wesele?

Świadkowie ślubu cywilnego

Świadkowie odgrywają ważną rolę podczas ślubu cywilnego. Jakie wymagania powinni spełnić? O jakich dokumentach warto pamiętać?

Ślub cywilny - przysięga

Jak brzmi przysięga w urzędzie stanu cywilnego? W jaki sposób prawo reguluje kwestie dotyczące składania oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński?

Jakie funkcje pełnią prawnicy w sądach kościelnych?

Jeśli rozważają Państwo rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa warto dowiedzieć się jakie role pełnią prawnicy w sądach kościelnych.

Urlop okolicznościowy 2022

Urlop okolicznościowy w 2022 roku przyznaje się w przypadku wystąpienia okoliczności takich, jak: urodzenie dziecka, ślub dziecka lub własny, śmierć dziadka, babci, ojca, matki, teścia, teściowej, brata, siostry. Ile dni wolnego przysługuje?

Ślub w zakładzie karnym

Zakład karny nie należy do najromantyczniejszych miejsc na zawarcie ślubu. Czasem jednak niestety życie układa swój scenariusz w taki sposób, że sytuacja osobista nie pozwala komuś na zawarcie związku małżeńskiego w warunkach wolnościowych. Czy możliwe jest zawarcie ślubu w więzieniu i jak wygląda taka ceremonia?

Rozwód kościelny - jak rozpocząć proces?

Kto i jak może rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa (tzw. rozwód kościelny)?

Urlop okolicznościowy - ślub

Urlop okolicznościowy - ślub własny i ślub dziecka (córki, syna) uprawnia do zwolnienia z pracy. Ile dni przysługuje? Jak złożyć wniosek?

„Rozwód kościelny” z powodu grzechu?

Czy grzech może być przyczyną tzw. rozwodu kościelnego, czyli stwierdzenia nieważności małżeństwa? Warto przeanalizować to na przykładach.

Ślub online w 2021 r. – czy możliwy?

Ślub online w 2021 r. to rozwiązanie, które może interesować wielu przyszłych małżonków. Czy taka forma zawarcia małżeństwa jest jednak możliwa?

Urlop okolicznościowy 2021

Urlop okolicznościowy 2021 - ślub, urodzenie dziecka, śmierć bliskiej osoby. Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy? Jak złożyć wniosek? Pobierz wzór. Kiedy urlop okolicznościowy przepada?

Postępowanie kościelne to nie rozwód kościelny

Postępowanie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego nie jest analogiczne do rozwodu. Dlaczego? Jakie obowiązki mają małżonkowie?

„Rozwód kościelny” a sakrament święceń [WYWIAD]

Czy tzw. rozwód kościelny jest możliwy z powodu przyjęcia sakramentu święceń? O praktycznych aspektach takich procesów mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Ślub humanistyczny a prawo

Ślub humanistyczny i prawo nie idą w parze. Co należy zrobić, aby tego rodzaju ceremonia miała również skutki w sferze prawa cywilnego?

Biegły sądowy a niezdolność natury psychicznej

Opinia biegłego sądowego o niezdolności natury psychicznej może okazać się niezwykle istotna w procesach o nieważność małżeństwa kościelnego. Czy biegły posiada taką możliwość, aby wydać opinię psychologiczną, która w sposób pewny zweryfikuje symptomy zaburzeń osobowości?

Alkoholizm - nieważny ślub kościelny?

Alkoholizm jednego z małżonków nie pozwala na stworzenie prawidłowo funkcjonującej wspólnoty małżeńskiej, a w ślad za tym więzi rodzinnych. Czy może być przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego?

Uzależnienie od internetu tzw. siecioholizm a kościelne małżeństwo

Uzależnienie od internetu tzw. siecioholizm może prowadzić do negatywnych konsekwencji w życiu danej osoby. Czy może być istotną przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego? Jakie skutki uzależnienia uniemożliwiają budowanie więzi małżeńskiej?

Spowiedź a tzw. rozwód kościelny (pytania i odpowiedzi)

Czy spowiedź wpływa na ważność małżeństwa kościelnego? O jakich praktycznych aspektach tego sakramentu warto wiedzieć?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa: odpowiedź strony pozwanej

Odpowiedź na skargę powodową w kościelnym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest nazywana repliką. Co to za pismo? Ile czasu ma strona pozwana na wniesienie odpowiedzi? Co powinno się w niej znaleźć? Kim jest pozwany w procesie?

Małżeństwo kościelne a bierzmowanie [WYWIAD]

Czy bierzmowanie jest niezbędne do zawarcia małżeństwa kościelnego? Co z bierzmowaniem w przypadku apostazji? Na te i inne pytania odpowiada adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Orzekanie o winie w kościelnym procesie małżeńskim

Często, przenosząc niejako kalkę z cywilnego procesu rozwodowego, mówi się, że w kościelnym procesie małżeńskim orzeka się o winie. Nie jest to jednak prawda.

Obrońca węzła małżeńskiego i jego uwagi przedwyrokowe

Obrońca węzła małżeńskiego pełni istotną rolę w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Kwintesencją jego pracy jest przygotowanie przedwyrokowych uwag (łac. animadversiones), w których odniesie się do zebranego w sprawie materiału dowodowego. Kto może zostać obrońcą węzła małżeńskiego? Czy warto przygotować odpowiedź na jego uwagi w procesie?

Zdrada małżeńska jako powód tzw. rozwodu kościelnego

Mając do czynienia ze zdradą małżeńską należy zastanowić się nad jej powodem. Może ona wynikać z, w dużym uproszczeniu, trzech powodów. Jakich? Czy mogą one stanowić podstawę do tzw. rozwodu kościelnego, czyli stwierdzenia nieważności małżeństwa?

Chrzest i jego skutki w praktyce [WYWIAD]

Chrzest jest pierwszym sakramentem udzielanym w Kościele katolickim. W praktyce jego skutki rozciągają się na wiele kwestii takich jak przykładowo małżeństwo, tzw. rozwód kościelny czy apostazja. Co warto wiedzieć o chrzcie? O najważniejszych aspektach mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Rozwód kościelny - proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Procesy o stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa, błędnie określane jako „rozwód kościelny” stały się tematem bardzo medialnym. Pojawiające się w prasie i mediach społecznościowych publikacje często powielają wiele fałszywych informacji dotyczących samego procesu. Warto zatem poznać główne fazy postępowania, jego przebieg i najważniejsze momenty mające znaczenie dla wszystkich uczestników procesu.

Kościelny proces małżeński – co jest zakazane? [WYWIAD]

Jakie zachowania stron są zakazane podczas kościelnego procesu małżeńskiego? Czy istnieją przyczyny, z powodu których nie można wszcząć postępowania? O najważniejszych okolicznościach mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Niechcenie dzieci powodem nieważności małżeństwa kościelnego?

Brak potomstwa może stanowić podstawę stwierdzenia nieważności kościelnego małżeństwa. Dzieje się tak wtedy, kiedy jedna lub obie strony nie chcą od samego początku mieć dzieci.

Czy zdrada może być przyczyną nieważności małżeństwa?

Małżonkowie czasem łamią zawarte przymierze i dopuszczają się zdrady. Zagadnienie to z moralnego punktu widzenia jest oczywiście naganne. Czy może również stanowić podstawę do unieważnienia małżeństwa kościelnego?

Ile kosztuje kanoniczny proces małżeński?

Jednym z pierwszych pytań jakie stawiają sobie osoby chcące prosić sąd kościelny o stwierdzenie nieważności ich małżeństwa jest pytanie o koszt. Koszt ten można podzielić na dwie zasadnicze części: taksę procesową oraz honorarium adwokackie

Zakaz starania się o nieważność małżeństwa?

W prawie cywilnym w określonych przypadkach istnieje zakaz unieważnienia małżeństwa. Czy podobna instytucja występuje również w kościelnym prawie małżeńskim? Podobna – gdyż jak już przecież wiemy – w kościelnym prawie małżeńskim można mówić o stwierdzeniu nieważności małżeństwa bądź o jego rozwiązaniu, ale nie o jego unieważnieniu.

„Rozwód kościelny” - czy trudno go uzyskać?

„Rozwodem kościelnym” potocznie nazywa się stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Panuje przekonanie, że uzyskanie pożądanego dla siebie wyroku jest trudne. Czy rzeczywiście tak jest?

Jaka niedojrzałość czyni małżeństwo nieważnie zawartym?

Dojrzałość jest wymaganym atrybutem, którym powinny charakteryzować się osoby dorosłe. W myśleniu potocznym za osobę dojrzałą uważa się kogoś, kto ukończył 18 rok życia. Rzeczywistość jednak pokazuje, że opinii takiej nie można uznać za miarodajną. Kanoniści w związku z procesami o nieważność ślubu kościelnego odnoszą się do kryteriów rozpoznania osobowości niedojrzałej, które określa współczesna psychologia.

Czy w Kościele są rozwody?

Często słyszy się, że w sądach kościelnych można uzyskać „rozwód kościelny”. Nie jest to jednak sformułowanie do końca prawidłowe. Pojęcie „rozwodu kościelnego” tak głęboko weszło jednak do języka potocznego, że jego wyplewienie wydaje się dziś niemożliwe. Skoro jednak Kościół nie udziela „rozwodów kościelnych”, to co dzieje się w sądach kościelnych?

Pracoholizm jako powód stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Najczęściej występującym w kanonicznym procesie małżeńskim tytułem nieważności jest niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej (kan. 1095, 3° KPK), zaś najczęstszymi przyczynami wydawania pozytywnych wyroków z tego tytułu są zaburzenia osobowości. Jednym z takich zaburzeń mogących powodować nieważność małżeństwa jest pracoholizm.

Alkoholizm, pracoholizm, hazard a nieważność małżeństwa

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie procesu stwierdzenia nieważności małżeństwa. Wynika to przede wszystkim z chęci uregulowania swojej sytuacji duchowej. Bez wątpienia rośnie też świadomość katolików na temat niepoprawnie tak zwanych ,,rozwodów kościelnych”, a także tego jak wygląda procedura kościelna. Świadczą o tym chociażby same statystyki. Obecnie do sądów kościelnych wnoszone jest około 5 000 spraw rocznie. W około 75% rozpatrywanych spraw stwierdza się, że miało miejsce nieważnie zawarte małżeństwo.

REKLAMA