REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zastaw się, a postaw się. Czy wesele na kredyt to dobry pomysł?

Zastaw się, a postaw się. Czy wesele na kredyt to dobry pomysł?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Koszty weselne to długa lista, a zaliczając wszystko, można otrzymać zawrotną kwotę. Czy warto rozpocząć nową drogę życia z długami?
  • Najnowszy „Rocznik Demograficzny” opracowany przez Główny Urząd Statystyczny mówi o 168 tys. par, które w 2021 r. postanowiły stanąć na „ślubnym kobiercu”.
  • Najliczniejszą grupę wśród nowożeńców stanowią ludzie w wieku 25-34 lat, którzy często, by zorganizować wymarzone wesele decydują się na zaciągnięcie kredytu.
  • Na pytanie – czy koszty wesela zwróciły się? – zwykle młode pary odpowiadają negatywnie, więc należy liczyć się z tym, że przyjęcie zorganizowane na kredyt może przynieść w dłuższej perspektywie też nieprzyjemne konsekwencje – jeśli wcześniej ta decyzja nie była dostatecznie przemyślana. 

REKLAMA

Dane najnowszego raportu „Rocznik Demograficzny” Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) podają, że w 2021 r. zawarto 168 324 małżeństwa. W porównaniu do poprzedniego roku był to wzrost o ponad 23 tysiące. Z tego samego raportu dowiadujemy się również, że najliczniejszą grupą nowożeńców są ludzie w wieku 25-29 lat – ponad 61 tys. par – oraz w wieku 30-34 lata – ponad 41,5 tys. par. Z kolei najmniej małżonków liczy grupa osób mających 19 lat lub mniej.

REKLAMA

Niezależnie od tego, czy przyszli małżonkowie decydują się na ślub kościelny – wyznaniowy, czy też cywilny – humanistyczny, z pewnością stają przed decyzją o organizacji wesela lub symbolicznego przyjęcia dla najbliższych. Raport za 2022 rok przygotowany przez Wedding Dream pokazuje, że większość – ponad 60% ankietowanych – decyduje się na wesele, w którym uczestniczy od 100 do 150 gości. Po około 17% zajmują wesela duże powyżej 150 gości oraz kameralne do 50 gości. Reszta, czyli około 2% nowożeńców wybiera jedynie skromny obiad dla najbliższych – rodziców, świadków i rodzeństwa.

- Z całą pewnością, za decyzją dotyczącą organizacji wesela – skali oraz atrakcji – stoją kwestie finansowe. Jak można się spodziewać, osoby wstępujące w związek małżeński to przede wszystkim młodzi ludzie w wieku 25-34 lata. Są to osoby, które często są na początku swojej kariery zawodowej, a zatem ich zarobki nie są jeszcze w pełni uregulowane i najczęściej nie plasują się na wysokim poziomie. Często wsparciem w finansowaniu lub głównymi finansującymi wesele stają się rodzice, a czasem młoda para decyduje się na organizację przyjęcia na kredyt. Ta druga z opcji powinna być solidnie przemyślana i dobrze skalkulowana – zauważa Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. 

Ile obecnie kosztuje wesele?

REKLAMA

Koszty związane z weselem to długa lista. Wśród nich największe wydatki stanowią te związane z salą weselną i jedzeniem oraz piciem, w tym także alkoholem. Ceny różnią się w zależności od regionu kraju i rozbudowania oferty, niemniej jednak za tak zwany „talerzyk”, czyli za gościa weselnego, trzeba obecnie liczyć nie mniej niż 200-250 zł w przypadku skromnych wesel, ale częściej jest to przedział 400-600 zł. Koszty te rosną, jeśli po weselu mają się odbyć poprawiny. Sala weselna i miejsce, gdzie odbywa się ślub, wymagają również dekoracji – najczęściej na bazie świeżych kwiatów, a to kolejny koszt. Często konieczne jest także wynajęcie pokoi hotelowych dla gości lub organizacja ich transportu.

Do tego trzeba doliczyć jeszcze wynagrodzenie fotografa, kamerzysty, DJ-a/wodzireja oraz zespołu muzycznego świadczących usługi w czasie ceremonii zaślubin i wesela. Obowiązkowym kosztem do poniesienia jest również ten związany z zakupem obrączek, sukni ślubnej, garnituru i licznych niezbędnych dodatków, w tym usługi fryzjera i makijażu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz tego pary coraz częściej decydują się na wypożyczenie oryginalnego samochodu, który zawiezie ich do ślubu oraz na zakup pamiątek w ramach podziękowania dla każdego z gości. Jeśli na wesele goście przychodzą z dziećmi, często trzeba doliczyć też cenę usługi animatora zabaw. Ponadto w kosztach uwzględnić należy również samo udzielenie ślubu – niezależnie od rodzaju i charakteru ceremonii.

Zliczając to wszystko, otrzymać można zawrotną kwotę. Może się ona jednak różnić w zależności od liczby gości oraz tego, na jaką jakość i półkę cenową usług się zdecydujemy.

Według Wedding Dream w sezonie ślubnym 2022/2023, przyjmując średnie ceny rynkowe, za wesele dla około 100 gości, trzeba zapłacić nie mniej niż 50-60 tys. zł. Ankietowani badania Wedding Dream stwierdzili, że finalnie na wesele w 2022 r. wydali około 30-80 tys. zł – 60% wszystkich odpowiedzi. Niemniej jednak jest jeszcze 11% tych, którzy za swoje wesele zapłacili poniżej 30 tys. zł oraz 18%, którzy na ten cel przeznaczyli 80-100 tys. zł.

- Trudno się dziwić młodym ludziom, że patrząc na koszty całościowe wesela, nie decydują się na huczną imprezę dla dużej grupy gości. Nie pozwalają im na to aktualne ceny, a przy braku wsparcia rodziców, jest to jeszcze trudniejsze. Co prawda zdarza się sporadycznie, że przyszli małżonkowie lub ich rodzice biorą kredyt na sfinansowanie wesela, ale warto się zastanowić, czy rozpoczynanie wspólnego małżeńskiego życia od zobowiązań to dobra droga. Z czasem, kiedy w życiu pojawiają się komplikacje i kolejne wydatki, może się okazać, że spłacanie takiego zobowiązania jest trudne. Decyzje o kredycie na taki cel powinny być solidnie przemyślane – dodaje Marcin Czugan z ZPF.

Biorąc ślub ,warto myśleć o przyszłości

Skredytowanie wesela nie będzie z pewnością wymarzoną opcją, ale w wielu przypadkach znacząco pomoże młodej parze w ugoszczeniu swoich bliskich na takim poziomie, o jakim marzyli. Warto jednak podejmować decyzje kredytowe ostrożnie i rozważnie, by za sprawą najważniejszego dnia w życiu nie sprowadzić na siebie kłopotów. Czasami lepiej odłożyć ślub w czasie i rozpocząć oszczędzanie pieniędzy na ten właśnie cel.

Jednocześnie warto mieć na uwadze, że ślub to dopiero początek wspólnej drogi, zarządzania wspólnym budżetem, a także podejmowania ważnych decyzji. Po ślubie przychodzą kolejne zobowiązania i koszty. Trzeba się więc liczyć z wydatkami związanymi z urodzeniem dziecka, kupnem mieszkania lub ewentualnym jego remontem. Często prowadzi to do zaciągania kredytów, które choć potrzebne i niekiedy niezbędne, bywają uciążliwe. Sprawy nie ułatwia wysoka inflacja ani wcześniejszy kredyt zaciągnięty właśnie na sfinansowanie wesela. Jeśli jednak małżonkowie podejmują decyzję o kredycie, powinni pamiętać o regularnej jego spłacie. W innym wypadku będą narażeni na procedury windykacyjne.

Polecamy: „Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanie”

 
Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Płaca minimalna 2025: Ile wyniesie na rękę, czyli netto?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, czyli "na rękę".

REKLAMA

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

REKLAMA